IŞİD'den Petrol Alana Yaptırım Geliyor

0PAYLAŞIM

BM Güvenlik Konseyi, IŞİD'in mali kaynaklarını kesmek için yeni bir kararı oy birliğiyle kabul etti. Rusya'nın sunduğu kararda IŞİD ve El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'nden petrol alanlara yaptırım öngörüyor

Rusya'nın hazırladığı ve Türkiye de dahil 35 ülke tarafından imzalanan BM Güvenlik Konseyi kararıyla, IŞİD ve El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'nin petrol, tarihi ve kültürel eserlerin satışı ve fidye gelirlerlerine karşı önlem alınması amaçlanıyor. BM ülkeleri için yasal bağlayıcılığı bulunan kararda, tüm ülkelere, IŞİD'in belirtilen eylemlerden gelir elde etmesinin engellenmesi için tedbir alma çağrısı yapıldı.

BM Şartı'nın 7. bölümü altında hazırlanan tasarıda IŞİD'den petrol ya da tarihi eser satın alan, buna aracılık veya yardım edenlere ve IŞİD'in elinden rehine kurtarmak için fidye ödeyenlere yaptırım uygulanacağı kaydedildi.

IŞİD'in petrol üretmesini ve rafineri işletmesini sağlayacak malzeme satışını da yasaklayan tasarıda, IŞİD ya da Nusra Cephesi gibi El Kaide bağlantılı grupların petrol satışına doğrudan ya da dolaylı olarak dahil olan grup, gerçek ve tüzel kişilerin BMGK'nın El Kaide yaptırımlarını düzenleyen listesine ekleneceği vurgulandı.

Petrolden IŞİD'e yılda 35 milyon dolar

Üye ülkelere de bu yasa dışı petrol ve tarihi eser kaçakçılığına doğrudan ya da dolaylı olarak bulaşanların mal varlıklarını dondurma ve BM Güvenlik Konseyi'ne bildirme çağrısında bulunuldu.

Bankacılık konusunda da çağrı yapan Konsey, tüm ülkelerin IŞİD, Nusra Cephesi gibi grupların ya da bağlı kişilerin kendi bankaları üzerinden uluslararası finans sistemine ulaşmalarına engel olmalarını istedi.

BM Terörle Mücadele Komisyonu, geçen yıl yayımladığı raporda, IŞİD'in fidyeden yıllık 35 milyon dolardan fazla gelir elde ettiğini belirtmişti.

  • Kaynak: Anadolu Ajansı, AFP
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir