Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

IŞİD 2. Yıl Duyurusunda Türkiye'yi de Hedefindeki Haritaya Aldı

3.7bPAYLAŞIM

Terör örgütü IŞİD 2. kuruluş yıldönümünde hedeflerine aldıkları ülkelerin haritalarının bulunduğu bir görsel paylaştı.

1. Görselde 2. yıllarını duyururken alttaki ülkeler de dikkat çekiyor.

Teröristlerin paylaştığı grafikte üç grup ülke var. Birincisi ana kontrol bölgesi dedikleri Suriye ve Irak arasında kalan bölge. Orta ölçekli kontrol bölgesi olarak da Çeçenistan, Yemen, Mısır, Nijerya, Libya, Somali, Filipinler, Nijer, Afganistan ve Dağıstan'ı gösteriyorlar.

En alttaki alanlarda ise hücre yapılanmalarının olduğunu iddia ediyorlar. Bu ülkeler arasında Bangladeş, Lübnan, sık sık saldırılar düzenledikleri Tunus, Cezayir, yoğun bir genç müslüman nüfusunu barındıran Fransa ve ülkemiz de var.

2. Daha önce de sözde 5 yıllık bir plan açıklamışlardı.

3. Örgüt iki gün içinde sadece Atatürk Havalimanı değil Yemen'de Mukalla, Suriye'de Halep, Irak'ta Baji ve Şengal kentlerinde de benzer terör saldırıları düzenledi.

4. Aslında haritada hedef gösterilen ülkeler herkes tarafından bilinen, sürekli halifeleri olarak gördükleri El Bağdadi'nin gösterdiği hedefler.

prnt.sc

Dikkat çeken diğer bir husus da görsellerinde, videolarında diğer terör örgütlerinden hiç alışık olmadığımız, kurumsal bir PR çalışması.

5. Örneğin El Kaide propaganda videolarını yayınlarken görüntülerin çuvaldan bir font üzerine, basit el kameralarıyla çekilmesini birçoğumuz hatırlıyoruz.

6. Aynı şey İspanya'daki ayrılıkçı Bask örgütü ETA'nın verdiği fotoğraflardaki özensizlikte de görünüyor.

7. Propaganda görsellerinde teröristler film kahramanları gibi yansıtılıyor. Örgüt kendini bu Hollywood filmi afişleri gibi hazırlanan görsellerle kendisine sempati duyanları ve kendi saflarına çekmeyi amaçlıyor.

Arapça yazılar olmasa onları ninja da zannedebilirsiniz.

8. Örgütün propaganda dergisi Dabiq ise birçok medya devinin oturtamadığı e-dergi formatında hem profesyonel görseller kullanıyor hem de kullandığı agresif dille sempatizanlarını etkisi altına alıp dünyanın dehşet içinde izlediği saldırıları haklı göstermeye çalışıyor.

prnt.sc

9. İnfazları gösterdikleri propaganda videolarının görüntü kalitesi ve çekimleri ise amatör videolara benzemiyor ve çok temiz bir İngilizce kullanılıyor.

10. Teröristleri katliamlara teşvik etmenin bir diğer yolu da müzik. Neşid denen bu parçalar sık sık silinmesine rağmen sürekli dinleniyor.

11. Vahşi terör örgütü sosyal medyayı da etkin kullanıyor. Dünyanın her yerinden militan gelmesinde bunun da payı büyük.

12. Kan donduran eylemlerinin finansörleri ve ele geçirdikleri petrol işletmelerinin müşterilerinin kim olduğu tartışma yaratırken IŞİD'in pek çok karanlık kalan yönlerinden birisi de dünyanın dev markalarının bile paralarıyla çözemedikleri dijital ve tanıtım işini bu terör örgütünün nasıl becerdiği.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hasan-burak-saral

Türkler tarih boyunca hiçbir zaman hiç kimseye boyun eğmedi çok istersen seni adanaya bekleriz

selma-balli

يسلامله ترور بيرارادا اولماز

selma-balli

Allahım sonumuzu hayreyle ağır bir imtihandan geçiyoruz ülke olarak

selma-balli

Saldırıyı İslam adına yaptıklarını söyleyip çoğunluğu Müslüman ülkelere saldırmaları da büyük çelişki.Azıcık mantıklı olan bir insan bu örgütün arkasında da İsrail olduğunu anlar.Örgüte katılanlar kandırılmış,beyinleri uyuşturulmuş karaktersiz kişiler

emrekarayel

Twitter da Işid militanlarıyla konuşabiliyosun, propaganda amaçlı seve seve konuşuyorlar. Bir tanesine bu soruyu sormuştum; "Neden müslüman ülkeler? Neden Avrupa-Amerika değil?" diye. Bana önce müslüman ülkelerde ki kafirleri (gayrimüslim, alevi, farklı mezhepler vs.) öldürüp veye din değiştirtip yok edeceklerini, tüm islam coğrafyasını kapsayan bir İslam Devleti kurduktan sonra esas cihada başlayacaklarını söylemişti. Ayrıca Işid'in arkasında İsrail'den çok, Türkiye var. S.Arabistan, Katar, BAE gibi Sünni ırkçısı ülkeler var. Her şeyi İsraile bağlamak doğru değil. Azıcık gözünüzü açın.

oguzhan-yildiz5

tamam osmanlı zamanındaki türkler eskide kaldı ama sivillerin kafasına kesmekten başka bi bok bilmeyen bu şerefsizlere de papuç bırakacak değiliz

Görüş Bildir