İş Yerinde Sütyen Giyme Zorunluluğu Olduğu Söylenen Kadın, Patronuna İnsan Hakları İhlalinden Dava Açtı!

605PAYLAŞIM

Çalıştığı iş yerinde sütyen giymek zorunda olduğu kendisine dikte edilince patronlarına dava açan genç kadınla ilgili haberimizi sizler için Daily Mail'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Christina Schell, kendisine sütyen giymek zorunda olduğunu söyleyen patronuna insan hakları şikayeti ile dava açtı.

Christina çalıştığı yerde kıyafet yönetmeliğine uymadığı için kovuldu. Kurallara göre dışarıya servis yaparken içine bir sütyen veya bir atlet giymesi gerekiyordu. Christina ise CBC ile yaptığı röportajda Osoyoos Golf Kulübü Genel Müdür'ü Doug Robb ile yüzleştiklerinde, bu kuralın kendisini üyelerden korumak için olduğunun iddia edildiğini söyledi.

Christina'nın iddialarına göre genel müdür 'işin içine alkol girdiğinde golf kulüplerinde neler yaşandığını bildiğini' söyledi.

25 yaşındaki Christina iki yıl önce sütyen kullanmayı bıraktı. Çünkü 'korkunç' olduklarını düşünüyordu. Erkekler için bu kadar sıkı kılık kıyafet kuralları olmadığını fark ettiğinde bu konuyla ilgili insan hakları yasaları doğrultusunda şikayetçi olmak istedi. 

'Bu tamamen cinsiyet odaklı ve bu nedenle de bir insan hakları konusu. Benim de meme uçlarım var, erkeklerin de var.'

McDonald's aşçısı Kate Gosek de Christina gibi sütyen giymeme tercihi dolayısıyla iş yerinde çok zorluk yaşadığını belirtti.

19 yaşındaki Gosek, tercihinden ötürü birçok genel müdürle sorun yaşadığını söyledi. Hatta kadın bir genel müdürün kendisini sırtından dürterek sütyen kayışını kontrol ettiğini ekledi.

'Bana sütyen giymem gerektiğini çünkü McDonald's'ın kibar bir restoran olduğunu ve bunu kimsenin görmesine gerek olmadığını söyledi.'

Gosek de rahatsız olduğu için sütyen kullanmıyor. Bu hafta müdürleri kendisinden bu konuda özür diledi. Çünkü Kanada'da bulunan McDonald's'tan gelen bilgiye göre kadın çalışanlar için böyle bir gereklilik bulunmuyor. Ayrımcılık yasasına göre iş verenlerin 'işçiyi ırkına, rengine, dinine, cinsiyetine ve ulusal kökenine göre ayrı tutması' yasa dışı bir davranış.

Şu an Gosek her ne kadar rahata ermiş olsa da, Christina hala açtığı davadan bir haber bekliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lexk-xkx

DLŞKSDFGİŞJSDGKFDİSŞGLJDSFKİGLKSRFDGİVŞ

doask

amaaan isteyen giysin isteyen giymesin bana ne deyip çekip gidiyorum

cherry-patates

EN AŞAĞIDA CROLEYW32 MİDİR NEDİR SAÇMA SAPAN NICKLİ LAĞIM AĞIZLIYI YORUMLARINI OKUDUKTAN SONRA ŞİKAYET EDER MİSİNİZ LÜTFEN?

Gizli Kullanıcı

ağla oksdfoksdfo

aleni-merit

Aşağıya gittim baktım bahsini ettiğin şahıs ağzını bozmadan önce zavallı,gerizekalı,cahil ve abazan hakaretlerini işitmiş 'ayy arkadaşlar şikayet edin şunuuo' demeden önce az düşün az

asucelikler

bana da suda yüzen ishal mi ne dedi. hakaretleri de kadınlara obje deyip herkese hakaret ettikten sonra işitti. ve en azından mide bulandıracak şeyler yazmadım. erkek dayanışması mı bu ne?

aleni-merit

Cinsel obje mefhumu hala tartışılabilir ama olayı kişiler arası söz dalaşına ve hakaret boyutuna indiren ilk sen olduğuna göre ceremesini de çekip şikayet etmeyeceksin bi zahmet . Ayrıca erkek dayanışması neymiş ki koskoca kızkardeşliğiniz yok muydu sizin?

asucelikler

bu tipi bilmiyosun sen. ya da biliyosun ve aynısınız. uğraşıp içimi karatamayacağım daha fazla hadi canım güle güle

kzlt

Yorumlara bakıyorum, sanki anne gibi yüce bir varlık değil de tanımlanamayan bir varlığın götünden çıkmışlar. Sütyen takmayan kadın iş yerine bel üstü çıplak mı gidiyor, sütyen takmıyorum bu da memelerim hadi bakın. Şu konuyu bile cinselliğe getirip erkek rolünü oynamak.Sütyen taksın veya takmasın teşhir etmek istedikten sonra eder. Bak veya bakma meme ucundan rahatsız oluyorsan, bunu cinselliğe yoruyorsan cansız mankenin yanından bile geçme, çünkü o kadar abazansın o kadar cinsisin.Ne büyük olaymış, erkek olduğun için kadınların rahatsızlıklarına duyarlılık göstermeyip cinsiyetçilik yapmak, ulan bir kez de cinselliğe yormadan insan diyin.

ceree

nerede alkış emojisi arkadaşım gönderin buraya

minikkelebek

Ben kadın olarak bunu doğru bulmuyorum açıkçası. Evet, rahatsız bir kıyafet. Ya da evet, olayı erkek giymiyora çekebilirsin ama bazı şeyler adabtır. Özel hayatında ne yapıyorsan yap, kimse karışamaz ama diyelim ki çok önemli bir toplantıya salaş bir halde katılır mısın? Saçların yağlı, leş gibi kıyafetlerle toplum önünde konuşma yapar mısın? Bu da aynı mantık. İş yerindesin, çalışıyorsun. Ne müşteriyi ne de patronu rahatsız edecek, estetik algısını bozacak bir şey yapamazsın. Böyle bir konu ancak doktor raporuyla atıyorum giymesi gereken bir şeyi giydiğinde gerçekten sağlığını bozacak bir etkisi varsa bu kadar iddalaşılır. Her şeyi de "özgürlük, insan haklarına" bağlamakta ne biliyim...Gerçek hayatta patronların işçilere uyguladığı çok daha kötü muammeleler var yani.

Görüş Bildir