İş Kuracak Sermaye Arayanlar: Muhtemelen Bilmediğiniz 11 Geri Ödemesiz Devlet Desteği

Girişimcilik
5.8bPAYLAŞIM

Zaman zaman kendi işinizi kurma hayali mutlaka aklınızdan geçmiştir. Fikriniz olur, imkanınız olmaz. Ya da diyelim kurdunuz ve kendi işinizi yapıyorsunuz; ayakta durmaya ve büyümeye ihtiyacınız var.

İş kurmak, bunu işletebilmek, büyütebilmek ve sürdürebilmek gerçekten de kolay değildir. Ama devletin bu konuda birçok desteği bulunuyor ve çoğu kişi, bunlardan hiç haberdar olmadığı için faydalanamıyor. Bu galeride size bu desteklerden bir kısmını özetledik.

Kaynak: kosgebistanbul.com

1. Genel Destek

Proje hazırlama kapasitesi düşük KOBİ’lerin de mevcut KOSGEB desteklerinden faydalanabilmesi için, ve büyümelerine yardımcı olmak için veriliyor. 

Bu destek programıyla,

 • Yurt içi fuar için 45.000 TL'ye

 • Yurt dışı tanıtım, iş gezisi, eşleştirme için 75.000 TL'ye

 • Eleman istihdamı için 50.000 TL'ye

 • Danışmanlık için 22.500 TL'ye

 • Eğitim için 20.000 TL'ye

 • Lojistik için 40.000 TL'ye kadar,

ve daha pek çok çeşitli giderler için %50 ila %70 oranında geri ödemesiz destek alabiliyorsunuz.

2. Yeni Girişimci Desteği

Ücretsiz olarak verilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"ni aldıktan sonra, yeni kuracağınız girişiminiz için 

 • işletmenin kuruluşu

 • makine, teçhizat, donanım, yazılım 

 • işletme giderleri için 50.000 TL'ye kadar geri ödemesiz destek alabilirsiniz.

3. Ar-Ge ve İnovasyon Desteği

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız için 

 • %100 geri ödemesiz, 20.000 TL'ye kadar başlangıç sermayesi desteği

 • %75 geri ödemesiz, 150.000 TL'ye kadar makine-teçhizat, donanım, hammadde, yazılım giderleri desteği

 • %75 geri ödemesiz, 150.000 TL'ye kadar personel desteği

 • %75 geri ödemesiz, 100.000 TL'ye kadar proje geliştirme desteği

alabiliyorsunuz.

4. Endüstriyel Uygulama Desteği

Bu desteğin kapsamı; yeni bir ürünün üretilmesi, kalitesinin artırılması, maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin uygulamaya alınması, buna dair projeler geliştirilmesi gibi konuları içeriyor. 

İzleme sürecinin ardından, oluşacak giderlere göre destek sağlanıyor.

5. Tematik Proje Desteği

Çağrı esaslı bu destekte, istenen projenin bir teması bulunur ve siz de bu temaya uygun olarak sunacağınız proje için 

 • Personel net ücretleri ve seyahat giderleri,

 • Yeni Makine-ekipman, yazılım ve donanım alımı veya kiralanması giderleri,

 • Sarf malzemesi giderleri,

 • Hizmet alım giderleri, 

 • Genel idari giderler

gibi harcamalarınıza, bedeli Proje Teklif Çağrısı'nda belirtilecek oranda geri ödemesiz destek alabilirsiniz.

6. KOBİ Gelişim Desteği

Yine dönem dönem yapılan "Proje Çağrıları"na istinaden hazırlayıp sunacağınız projeler için, 300.000 TL'ye kadar geri ödemesiz destek alabilirsiniz.

7. KOBİ Proje Desteği

İşletmenizin üretim, yönetim-organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili alanlarda sunacağı projeler için 150.000 TL'ye kadar, %50 ya da %60'ı geri ödemesiz olmak üzere destek alabilirsiniz.

8. Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Desteği

Teknoloji tabanlı bir KOBİ düşünüyorsanız eğer, üreteceğiniz ürünü 

 • yurt içinde tanıtıp pazarlamak için 50.000 TL'ye, 

 • yurt dışında tanıtıp pazarlamak için 100.000 TL'ye kadar geri ödemesiz destek alabiliyorsunuz.

9. İşbirliği - Güçbirliği Desteği

En az 5 şirket olması şartı ile, başka şirketlerle bir araya gelerek ortak tedarik, ortak tasarım, ortak pazarlama, ortak laboratuar, ortak imalat, ortak hizmet sunumu ve benzeri konular için, 

 • 300.000 TL'ye kadar geri ödemesiz

 • 700.000 TL'ye kadar geri ödemeli destek alabilirsiniz.

10. İşletmeleri Hızlandırma Desteği

Kuluçka merkezinde faaliyete başlamış işletmelerin uluslararası pazarlarda yer alması, ihracatın arttırılması, işletmelerinin daha da gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer alması için, %80'i geri ödemesiz olmak üzere, 60.000 ABD dolarına kadar destek veriliyor.

11. Laboratuvar Desteği

KOSGEB'in kendi müdürlükleri bünyesinde, 9 ilde toplam 12 laboratuvarı bulunuyor.

Bu laboratuvarların kullanımı ücretsiz değil; ancak nispeten uygun fiyatlı olarak analiz, test ve deneyler yaptırabilmeniz yine de mümkün; ayrıca yukarıdaki uygun bir kalemin içerisine ilave edebilirsiniz.

Elbette, bugünden yarın sabaha alamıyoruz bunları; doldurulacak formlar, izlenecek prosedürler var. Hepsi için tüm detaylı bilgileri linkten inceleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
maria-vargas-puyo

% 3 gibi düşük bir faiz oranına sahip kısa ya da kısa vadeli bir krediye mi ihtiyacınız var? Biz iş kredisi, kişisel kredi, ev kredisi, otomobil kredisi, öğrenci kredisi, borç konsolidasyonu kredisi e.t.c. Kredi puanınız ne olursa olsun. Tüm dünyadaki sayısız müşterimize finansal hizmetler vermekteyiz. Esnek borç verme paketlerimizle, krediler mümkün olan en kısa sürede borçlanabiliyor ve danışmanlık ve finans planlaması için uzmanımızla iletişime geçebiliyor. Hızlı bir krediye ihtiyacınız varsa, bize bankplcglobalaccess2@gmail.com adresinden ulaşın.

r2d2

Nasıl alındığını da anlatsaydınız.. İlk olarak siz harcamayı yapıyorsunuz. Özellikle yeni girişimciler için diyorum. Önce kursa gidiyor sertifika alıyorsunuz, Sonra işyerini açıyorsunuz. Kısaca dükkanı buluyor, kiralıyor, makine teçhizat ofis vb buluyor bunları satın alıyor (2. el destekleniyor ama mutlaka fatura olacak) ve dükkanı kuruyorsunuz.. Dükkan açıldıktan sonra başvurunuzu yapıyorsunuz artık ne kadar zamanda ödenir orası şansınıza kalmış . ben şahsen bu işin fuar desteği ile uğraşıyorum, her firma fuar desteği alır, %50 sini devlet karşılar kosgeb üzerinden.. Ben hala 2016 fuar desteğini alacağım ondan sonra 2017 yi bekleyeceğim o arada 2018 fuarına katılacağım.. Kısaca borç harç bu işe girilmez 2 sene alacaklı beklemez.

bir-ileri-iki-geri

başlık yanlış iş kuracak sermaye vermiyorlar sen işi kuruyon parayı sonra belki veriyorlar...

emsalden-misal-olmaz.

İlk önce belirteyim ben bu işi yapıyorum. Sonra şunu ekleyeyim, hiç destek almayan kişilerin yorum yaptığı ortada. Kısaca anlatacak olursak; Devlet zaten yatırım yapan, ya da sermaye olarak sıkıntı çekenlere destek verir. Siz öyle oturduğunuz yerde para alamazsınız. Ne yazık ki milletimiz böyle bir durum da büyük sıkıntılar çıkaracaktır. Size parayı direk verse, %50den fazlası o parayı kaybettim, harcadım, batırdım diyerek yok eder. O yüzden devlet önce sizin parayı harcamanızı ister, sonra harcadığınız tutar üzerinden destek sağlar. Destek oranları bölgelere göre değişkenlik sağlar. mesela %70 destek oranı varsa. 100tl+%18 kdv=118 tl ödediğiniz bir makine için 70 tl devlet size ödeme yapar. Bu kadar ciddi desteğin olduğu bir durum da bilmeden karalayanları ciddiye almayın.

serefsiz-soljenitsin

biz hiç devletten para almadık 25 yaşındayım bu zamana tek kuruş görmedim aksine hep verdik onun için hiç bakmadım bile çünkü yalan dolan amk nerde görülmüş devletin bedavaya para verdiği hem de normal bir bireye devlet geri alamayacağı parayı vermez o kadar çalıştım işsizlik maaşı alalım dedim 3 şartın 2 si tamam 1inden dolayı alamadım devlet bedavaya para vermez hele hele normal birine hiç vermez eğer o kadar zengin ise 1600 lira ile ölümle yaşım arasında yaşayanlara destek çıksın ama yok devlet kaz gelicek yerden tavuk esirgenmeyecek yerlere para verir kaldı ki öyle zengin olma gibi bir isteğim ve derdim yok

Görüş Bildir