İntihar Etmeye Çalışırken Yüzünü Kaybeden ve Yüz Nakli ile Yeniden Hayata Tutunmayı Başaran Genç Kızın İlham Verici Öyküsü

-

Genç bir kızın hayatı, bir anlık öfke ve üzüntü ile aldığı karar yüzünden dönüşü olmaz bir yola girdi. Henüz 18 yaşındayken erkek arkadaşı tarafından terk edildiği için ağabeyinin odasında kendini öldürmeye kalktı. Ancak bu bir umutsuzluk hikayesi değil, aksine hayata yeniden tutunmanın ilham verici hikayesi…

Kaynak: https://www.nationalgeographic.com/magaz...

Aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz?

Hemen hemen herkesin bu soruya cevabı "Kendimi" olacaktır. Sahip olduğunuz yüze bakarken buna nasıl başka bir cevap verebilirsiniz ki? Atalarınızdan size miras kalan ve sizden de gelecek nesillere geçecek, karakteristik özelliklerinizi barındıran bir yüz şu an aynada gördüğünüz. Peki ya bu yüzü bir daha hiç göremeyecek olsaydınız?

Oxford, Mississippi’de yaşayan Katie Stubblefield, erkek arkadaşı onu terk ettiği için kendini öldürmeye çalıştı.

Bu olay gerçekleştiğinde takvim yaprakları 25 Mart 2014’ü gösteriyordu. Henüz 18 yaşında bir genç kızın hayatı, anlık bir üzüntüyle bir anda kararıverdi. Çünkü kendini vurmak isterken yüzünü kaybetmişti. Üstelik olaydan sonra bunu neden yaptığını hatırlamıyordu bile.

Katie, intihar teşebbüsünün ardından alnını, burnunu, sinüslerini ve dudaklarını kaybetti. Yüzündeki kemikler ve çenesi dağılmış ve gözleri ciddi hasar almıştı.

Yaşam savaşını kazanmış olsa bile onu çok zor günlerin beklediği aşikardı. Nitekim girdiği ameliyatlar ve zorlu iyileşme sürecinin dışında, psikolojik olarak da kendini toparlaması gerekiyordu. Yaşadıklarının ne kadar zor olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Ancak 4 Mayıs 2017 tarihinde Katie için yepyeni bir umut doğdu.

Tekrar bir yüze kavuşabilecek ve yaşadıklarından ders çıkarıp hayatına bambaşka bir sayfa açabilecekti. Yüksek dozda uyuşturucu kullanımı yüzünden hayatını kaybeden Andrea Schneider adlı bir kadının yüzü, 31 saat süren zorlu bir ameliyatla Katie’ye nakledildi.

Katie, yıllardır çiğnemek, yutkunmak ve rahatça nefes alabilmek gibi eylemleri gerçekleştiremiyordu.

Ameliyatın ardından bütün bunları kendi başına yapabilir hale geldi. Tamamen eski haline dönemeyeceği aşikar ama bu bile Katie’nin moralini bozmadı. Çünkü o zorlu bir savaştan galip olarak ayrılarak, ihtiyaç duyduğu şeyleri geri kazanmıştı bile.

Katie hızla iyileşmeye devam ediyor, Braille alfabesini öğreniyor ve başkalarına yardım edebilmek için bir danışman olabilmeyi umuyor.

Yaklaşık bir yıl önce hastaneden taburcu olan Katie, bağışıklık sisteminin yeni yüzünü reddetmemesi için zorlu bir süreçten geçti. Şimdilerde ise terapi görmeye devam ederken bir yandan da konuşmayı ve yürümeyi yeniden öğreniyor. Katie’nin yeni hedefi ise okula yeniden başlamak.

Katie'nin ikinci hayatının bundan sonra hep mutlulukla geçmesini diliyoruz. Umuyoruz ki, Katie'nin yaşadıkları herkes için bir ders ve ilham kaynağı olur.

Hayatınızla ilgili kararlar alırken sakın ola başkalarının size olan davranışlarını birinci planda tutmayın. Hayat yalnızca sizin için değil, herkes için zorlu ve inişli çıkışlı bir yol. Siz siz olun, ne olursa olsun umudunuzu kaybetmeyin ve hayata her zaman dört elle sarılın. Unutmayın, her yeni gün yeni bir umut demektir...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
smybhh

ergenlik arkadaşlar büyüyünce anlıyorlar iş işten geçiyor

-sessizkedi

İlhamımız, intihar ediyoruz. Kimse kusursuz değildir...

Gizli Kullanıcı

Aptallığına doymasın.

corpse-bride

insanlar neden anlamak ıstemez kı evlı olsan bıle bırı senı bırakıp gıdıcem dıyorsa basıcan tekmeyı dunyada 7 mılyar ınsan yasıyor bırı gıder bırı gelır bu ne kaygı ya

ayseagull

18 li yaşlar. yanlışlar hatalar sevinçler pişmanlıklar mutlulukar hep dolu dolu. Riskli bi grup. Bende zor atlatmıştım. Allah ım ne zaman geçecek diyordum. Herkese hak veriyorum artık . Ne kadar dinlenilmesemde nasihatimide veriyorum. Özellikle aşkımdan ölüyorum diyene. Enteresan bişey bunu söylediğim kişiler sanki aşktan ölmemişim sanki sevgiyi tatmamışım onun tanıdığı erkek farklıymış ta ben abartıyormuşum tepsiki alıyorum. En son 19 yaşında arkadaşımın kardeşinden aldığım mesaj. sen bişeyleri anlat anlat o sana desin ''AMA BİZİM Kİ FARKLI BİRBİRİMİZİ ÇOK SEVİYORUZ'' HADİ LAN ORDAN

lectermanson

Ah bu genclik yaslari, her seyin sadece sana ozel oldugunu dusundugun yaslar iste..

Görüş Bildir