Instagram Hikayelerine Baktığımız Telefonlar Nasıl Tüm İşlerimizi Gördüğümüz Bilgisayarlardan Daha Pahalı Hale Geldi?

345PAYLAŞIM

Eskiden bilgisayarlar lüksken şimdi yerli otomobil fiyatına telefonlar alır olduk, yoksa bu işin içinde bilmediğimiz bir oyun mu var?

Bundan 15 yıl önceye dönelim, döneminin lüks telefonlarının fiyatlarını şöyle bir hatırlayalım.

Cep telefonlarının piyasaya çıktığı yılları bir kenara bırakacak olursak birkaç ay bütçeyi zorlasa da telefon alınabiliyordu ve bugün bakıldığında telefon sanıldığı kadar lüks değildi sanki. Bunun yanında bilgisayarların fiyatları yaptığı işi de göz önüne alırsak bilgisayar fiyatları telefonlardan en az iki kat daha fazlaydı.

Yani geçmişte bilgisayarlar tam anlamıyla lüks, telefonlar ise görece daha ulaşılabilir konumdayken özellikle son 6-7 yılda her şey tersine döndü.

Mevcut durumda telefonlar bilgisayarlardan iki kat daha pahalı ve bilgisayarların yaptığı işi halen telefonlar gerçekleştiremiyor, diğer bir ifadeyle onlara ihtiyacımız hiç değişmedi.

Kime sorsanız bu duruma şaşıracaktır, telefonların bilgisayarlardan ucuz olduğu yıllardan bugünlere nasıl gelindiğini de merak ediyorlardır.

Tıpkı bizler gibi. Gelin, durumu aydınlatalım.

Aslında bizler telefonlarımızı alırken genellikle belli marka ve modelleri tercih eder olduk. Bazı firmalar zaten birkaç model (özellikle pahalı olanlardan) ürettiği için seçenekler de bir anda güncellendi. Örneğin Apple marka bir telefonun şu an başlangıç fiyatı 4.500 TL, benzer standartlardaki bir Samsung telefonlar için de durum aynı.

Bilgisayar satın alırken ne yapıyoruz? Genellikle orta seviyeyi tercih ediyoruz, zaten üst seviye tercih ettiğimizde telefon fiyatlarıyla kapışır hale geliyor.

Örneğin Apple için en iyi telefon ve en iyi bilgisayar modelleri kıyaslandığında fark halen en az iki kat. Yani bilgisayar alırken telefon alırken gösterdiğimiz hassasiyeti gösteriyor olsaydık zaten fiyatların geçmişle benzer olduğunu görebilirdik.

Bu durum sadece Türkiye'de böyle değil, tüm dünyada oranlar benzer.

Bunun yanında asıl tartışma konusu daha az iş gören telefonlara verdiğimiz paraların bilgisayarların birkaç kat üzerine çıkmasıyla ilgili. İş, eğitim ve bizi geliştirecek işleri yaptığımız bilgisayarlarda daha düşük kaliteli olana yönelip birkaç işlevi yerine getiren ve çoğunlukla bizi daha az verimli birine dönüştüren mobil telefonlara servet yatırmamızın ardında hangi sebep yatıyor olabilir?

İlk açıklama telefonlar küçüldükçe maliyetlerinin yükselmesi, yani bu fiyat yüksekliği teknolojik bir zorunluluk.

İkinci açıklama ise biraz özeleştiri gerektiriyor. Benzer işleri yapabilecek daha ucuz telefonlar varken markaların etkisi altında kalıp iki katı para ödediğimiz için pahalı telefonlar pahalı kalmaya devam ediyor, bizim için gerçekten gerekli olan bilgisayarlar ise iikinci planda kalıyor.

Sizce, bu durumun altında yatan sebepler ne?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
r2d2

Laptoplar ne kadar incelirse incelsin iş için gerekmedikçe kimse laptop taşımaz ve telefonun yanında mobilitesi daha kötüdür. Bu sebeple cep telefonunun bilgisayara göre daha çok rağbet görme sebebi mobilitedir. Fiyat artması da bu sebepledir. İphone ile karizma olduğunu sanmak tek bizim ülkemize özgü değildir bu arada. Tüm dünya da vardır ki bu da Apple'ın ne kadar iyi pazarlamacı olduğunu gösterir. Ayrıca laptopu işi olmayan oyun için de taşırdı. Şu an el konsolu satışları 90'lara ve 2000lere göre çok düşüktür bunun sebebi de mobil oyunlardır. En ala oyuncuya bile metro da on dakikalık yolculukta legend of zelda oynamak zor gelir ama sapanla kuş atıp kule yıkmak ya da şeker patlatmak daha hızlı ve sadedir. Bu yüzden nasıl böyle oldu demek gereksiz. Zira Mobilitedir sebebi.

nickimdebileolmaz

Bilgisayarı ne için alıcğına bağlı olarak fiyatlar 1 bin ile 50 bin tl arası değişir.

kurtali1983

İnş. içeriğini hazırladıgın konuların altında ara sıra yorum okuyorsundur sayın içerik sahibi. Durum hiçte öyle degil senin telefon almak dışında teknoloji ile pek aran yok sanırım. İnanmayın bu içeriğe arkadaşlar bilgisayar alırken bu haber gelmesin aklınıza gerçekle hiç bir alakası yok içeriğin. Bir mühendis adayı autocad kullanabileceği bilgisayara ne kadar ödemeli bir araştır. Bir oyun tutkunu şuan güncel oyunları oynayabilecek bilgisayara ne kadar ödemeli araştır. Piyasada ucuz bilgisayar var ama böyle içerik hazırlar internete girer çıkar yazıcıdan çıktı alırsın o kadar. iyi bir telefona ihtiyacın varsa Redmi 7a mı alırsın ? bilgisayarda da böyle iyi bir bilgisayara ihtiyacın varsa şuan cebinden çıkacak para 3-4 bin usd civarıdır. Kimse artık internette gezeyim felan diyede bilgisayar almıyor.

veterinerci

Fakat oyun için, iş için, ağır yükleri kaldırabilmesi için bilgisayar alan kullanıcıların sayısı office programları, mail ve sörf için bilgisayar kullanan alan kullanıcı sayılarından halen az. Bizim çevremizde bize benzer insanlar oldukları için biz dağın görünen yüzüne bakıyoruz hep. Genele baktığında gerçekten bilgisayar fiyatlarına göre telefonlar uçmuş durumda. Hele hele artık sadece oyun oynamak için yapılmış giriş ve orta seviye cihazlar (1050, 1060 kullananlar), telefon firmalarının amiral gemilerinden daha ucuz.

veterinerci

Bu arada bilgisayar fiyatları ucuz da değil. Son model telefonlara kıyasla ucuz.

r2d2

Biraz farklı bir düşünce olmuş fakat içeriği hazırlayan arkadaş en üst seviye telefonlar ile orta sınıf pcleri karşılaştırmış.. Bilgisayar ile cep telefonunu karşılaştırmak saçma olmakla beraber marka takıntısı yok ise telefonlarda da giriş / orta / yüksek seviyeleri vardır. Rakam olarak hesaplanırsa giriş seviyesi telefon 1500-2000, orta seviye telefon 2000-4000 ve yüksek seviye telefon 4000 ve yukarısı olarak devam eder. Aynı şey laptop olarak bakarsak giriş seviye bir laptop 3000-5000, orta seviye 5000-10000 ve yüksek seviye ise 10.000-50.000 TL arasında bulunabilir. Masaüstü ise çok değişkendir ama giriş seviyesi bir masaüstü 3-4 bin civarında başlar ve içeriğine göre 100 bin liraya kadar çıkabilir..

r2d2

Çizim amaçlı kullanılacak bilgisayarlar için eğer kişisel olacak ise 10 bin liralık bir laptop ya da masaüstü iş görecektir. Render atma gibi yüksek gpu/cpu/ram isteyen pcler için ise 15 bin tl üzerine çıkmak anlamsız... 15 ve üstü bilgisayarlar ise tamamen oyuna yönelik sli, crosfire gibi çift ekran kartı vs taşıyan sistemlerdir ki iş amacını aşmış oyun olayınında bokunun çıktığı bilgisayarlardır bunlar.. Bu arada bir yüksek seviye telefonu isterseniz 5 yıl kullanabilirsiniz ama sistemim hep güncel olsun diyen pc oyuncuları para da var ise her sene sistem yenilerler.. Bu sebeple özellikle ekran kartlarında bir önceki modelin 2. el piyasası çoktur ama 3 model öncesini 2. el bulamazsınız.

metin-akalp

Elma ile domatesi kıyaslamak gibi olmuş. PC fiyatları öyle mütevazi değil, telefonlara oranla ucuz da değil. Standart ihtiyaçlara hizmet eden en üst kalite bir bilgisayarla telefonu kıyaslarsanız bir PC fiyatına en pahalısından birkaç tane telefon alabilirsiniz. Yazının tek tutar kısmı telefonlarda en yüksek kalite tercih edilmesine rağmen konu bilgisayar olunca daha mütevazi modellere yönelmek olabilir.

bulmayinlanbeniv3

Çok mantıklı bir içerik değil. Orta segment bir telefon 2000 TL iken, en alt sınıf pc o fiyata. Apple telefonlarının abd çıkış fiyatlarını baz alırsak 300-600 usd arası değişiyor. Gelişen teknoloji ile fiyatları artan cihazlar tabii ki mecvut ancak genel değerlendirmede fiyat değişmiyor TL'nin değer kaybı ve artan vergileri göz ardı ederek durumu değerlendirmek çok doğru değil. Aynı gelişimi, amiral gemileri mantığında pclerde irdelersek fiyat artışı çok daha fazla. Bunu dolar bazında dış fiyatlarla değerlendirirsek durum değişmiyor. Telefondaki artış pclerde de mevcut. En kral telefon 1k usd ülkemizde 15ktl dersek en pahalı laptop 3k ülkemizde 45k. Bir şey değişmiyor aslında fiyat bazında. Değişen ülkemizin ekonomisi, artan vergiler ve paramızın değersizleşmesi.

Görüş Bildir