İnsan Olan Herkesin Yüreğini Burkması Gereken 'O' Fotoğraf

-

Şükrü Hatun isimli Twitter kullanıcısının paylaştığı bir fotoğraf, Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocukların çaresizliğini bir kez daha hatırlattı. Sosyal medyada olay yaratan paylaşım, tüm kullanıcıların derinden sarsılmasına sebep oluyor. 

Açıkçası bu duruma kayıtsız kalmak da pek mümkün değil. İşte o zor durumdaki çocuklardan sadece bir tanesi...

Her gün trafikte gördüğümüz binlerce Suriyeli çocuktan sadece bir tanesi. Evi, yatağı, okulu, iş yeri aynı yer: Trafik ışıklarının orası...

Şükrü Hatun isimli Twitter kullanıcısı da bu Suriyeli kız çocuğunu yol kenarında uyurken görüp fotoğraflamış. İki lokma ekmek için trafikte arabaların üstüne atlayan, çoğu zaman görmezden gelmeyi tercih ettiğimiz çocuk bu. Çünkü bizim sahip olduğumuz konfor çok kıymetli. Çünkü onu fark ederek değerli zamanımızı harcayamayız. En iyisi yokmuş gibi davranmak, en temizi biraz daha politika konuşmak... (!)

Sıcak yatağınızda yatarken boynunuz ağrımasın diye ikinci bir yastığı kafanızın altına koymanın aslında ne kadar lüks olduğunu hiç düşündünüz mü?

Sadece 5 dakikalığına sokakta yaşamak zorunda olduğunuzu düşünün. Ve bunu fark edemeyecek kadar küçük olduğunuzu da... Bir gün elinizden, yaşıyorsa annenizin, değilse bir tanıdığınızın tutarak hiç bilmediğiniz bir yere getirdiğini, evinizi bir daha göremeyeceğinizi hayal edin. "Git para kazan" diyen bir büyüğün sözünü dinleyip, dilinden anlamadığınız insanlara ekmek parası için yalvardığınızı farz edin. Kendi dilinizi konuşacak kadar bile daha büyümeden hem de...

Bu dünyaya ait kötü olan ne varsa, bedelini çocukların ödediği bir yer pek de adil sayılmaz!

Çoğumuz bu fotoğrafa bakıp bir müddet çok üzüleceğiz. Kendimizce kattığımız yorumlarla ne kadar üzüldüğümüzü bir kere daha göstermek için paylaşacağız da. En fazla 5 dakika sonrasında da konforlu hayatlarımızın bize göre "kocaman" olan kaygıları ile olan biteni unutup, başka şeylerle ilgileneceğiz. Politikacıların ne kadar başarısız olduğunu konuşup, asla sonu bir yerlere varmayan tartışmalar yapacağız. Bütün bunlar olurken bu küçük çocuk trafikte mendil satmak için arabaların altına atlamaya devam edecek. Akşam müdavimi olduğumuz diziyi merak ettiğimiz saatlerde, refüjü yatağı sanan bir çocuk uyumuş olacak. Dünya, çocuklara bedel ödetmeye devam ettiği sürece hiç de adil olmayan bir hareketle kendi etrafında dönmeye devam edecek.

Fotoğrafı yayınlayan Şükrü Hatun, bugün Twitter hesabından yüreklere biraz da olsun su serpen bir haber verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boa

bizim ülke insanı bi garip yaa.neden mi;bu çocuğun bu hale gelmesinden başta devlet sonra devlete izin veren halk suçludur.yardım ediyoz diyip alıp memleketin dört bir yanına salındılar bu insanlar,orda savaştan çektiler burda açlıktan sefaletten çekiyorlar.alıcaktın bunları sınıra yakın bi yerde prefabrik bir yerleşke kuracaktın sağlık ocağı,yemekhanesi,sıcak suyu olucaktı.ne vatandaş illalah edecekti bunlardan ne de bu insanlar böyle perişan olacaktı.çok zor bişiy değil bu amına kodumun şeyi ya değildi yani.ha bir de bu suriyelilere de iki çift lafım var;nasıl cahil mal bi milletse ben 24 yaşında 6.cı bebeğini doğuran suriyeli tanıdım.bu kadar da yüzsüzlük,cahillik,vurdumduymazlık olmaz olamaz.bu çocuğun akıbetini düşünebilmek için 2 tane üniv bitirmeye gerek yoktu.sonuç noldu aha bu oldu onlar sefil biz vicdan azabı.tebrikler mükemmel bir mülteci politikası izledi devlet.

red-factor

Yüreğim burkuldu ama bir aile bakanlığı lafı geçince gülesim gelmedi değil. Siz yapın biz bakarız deyip, 50 kişilik odalara 150 çocuk koyan, kafasına göre yurtlardan çocuk çıkartan, onları her fırsatta döven, bakanlıktan çok diyanet tadında ilerleyen, o bakanlık değil mi acaba?

kakaolukek

Herkes ne de hazır ahkam kesmeye. Bir de kısırlaştırılsın yazmışlar sokak hayvanından bahseder gibi. Doğum kontrolüne gitmeleri gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz ama düzgünce, saygıyla ifade edeceksiniz. Kim daha acınacak durumda bilmiyorum ülkesini kaybeden Suriyeliler mi yoksa kalbini kaybeden insanımız mı.

lucreiza.donati

lan bakamayacaklarını bile bile çocuk yapanlara iş düşmez mi burda? doğan 2 çocuktan biri suriyeliymiş. ne bu şey düşkünlüğü abi? biz daha okul bitmeden evlenmeyelim derdindeyiz adamlar her gün bir çocuk fıttırıyor

Gizli Kullanıcı

Bilimsel makale okumayan klavye erkeği tipi. İnsanlar savaş sırasında neden çok çocuk yapar biliyor musun? 5 çocuk doğurdular diyelim. 3'ü ölecek bari ikisi yaşasın diye bre cahil.

lucreiza.donati

ilk olarak erkek değilim. ikinci olarak madem öleceklerini biliyorlar hiç kayıpları olmasın diye hiç çocuk yapmasınlar. daha mantıklı değil mi?

Gizli Kullanıcı

Kaç yaşındasın? Allah aşkına bu cevap nedir yaw? Bilimsel yazı diyorum

lucreiza.donati

bilimsel yazı olabilir. ben kendi mantığımı konuşturarak bir yorum yaptım.

serpil-deveci

ulan madem atcaksınız ne yapıyonuz çocuk mocuk orospu çocukları

Gizli Kullanıcı

Bilimsel makale okumayan klavye erkeği tipi. İnsanlar savaş sırasında neden çok çocuk yapar biliyor musun? 5 çocuk doğurdular diyelim. 3'ü ölecek bari ikisi yaşasın diye bre cahil.

Görüş Bildir