İngiltere Sosyal Medyada Gerçek Dışı Filtreli ve Photoshoplu Fotoğraf Paylaşmayı Suç Kapsamına Almaya Hazırlanıyor

155PAYLAŞIM

Şimdi işi abartanlar düşünsün.

Sosyal medya ve gerçek hayat arasındaki farkı anlatmaya artık gerek yok.

Ünlüsünden sıradan insanına pek çok kişi sosyal medyada farklı bir kişiliğe, imaja ve görüntüye sahip.

İnsanlar hem kendileriyle barışık bir imaj çiziyor, hem de mükemmellik takıntısından vazgeçmiyor.

Sosyal medya eski zamanlarda böyle değildi. Son dönemde filtreler ve düzenleme programları ile gerçeklikten iyice uzaklaşıldı.

Eskiden fotoğraf düzenleme programlarını bilgisayarda yapıp telefona yüklemek zaman alırdı ve birçok kişi bu yöntemi bilmez, kullanamazdı. Oysa şimdi artık düzenlemeye bile gerek yok, hazır filtreler var.

Sosyal medya kültürü ile ortaya çıkan ideal güzellik algısı ve baskısı, özellikle gençler için büyük bir sorun teşkil ediyor.

Bu yapay güzellik etkisini gerçek hayata yansıtma baskısı hisseden kişiler estetik operasyonlarda patlamaya sebep oldu. Sadece bu da değil; psikolojik problemler ve yeme bozuklukları da son dönemin en yaygın sosyal medya etkileri.

Instagram bu sorunu çözmek için plastik cerrahi filtrelerini kaldıracağını açıklamıştı.

Beden algı bozukluğuna yol açtığı ve psikolojik sorunlara yol açtığı gerekçesiyle bu tür filtreleri kaldıracağını duyurmuştu. Yine de Instagram'da direkt estetik olmasa da göz şeklini, dudakları, burnu; yüz şeklini tamamen değiştiren pek çok filtre bulunabiliyor.

Şimdi İngiltere'de bir parlamento üyesi photoshoplu, gerçek dışı düzenlenmiş fotoğraflar hakkında bir yasa teklifi hazırladı.

Yasa teklifinin sebebi olarak da "Instagram'daki üstünde oynanmış fotoğrafların ruh sağlığı konusunda büyük problemlere sebebiyet verdiği, sebebinin de yarattıkları çarpık güzellik anlayışı olduğu" açıklandı.

Peki eğer bu yasa teklifi kabul edilirse ne olur?

Eğer tespit edilmiş photoshoplu fotoğraflara ceza gelirse bu en çok ünlüleri ve çok takipçili fenomenleri etkileyecektir.

Kişilerin ceza ile caydırılması abartılı fotoğraf düzenlemeyi biraz önleyecektir.

Öte yandan bazı insanlara göre bu özgürlüğe aykırı ve yasalaşması imkansız.

Herkesin kendi fotoğrafları üstünde istediği değişikliği yapabileceği, sırf bu fotoğraflar yüzünden psikolojilerin bozulduğu iddiasının doğru olmadığını savunuyorlar.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz; bu fotoğrafların bir yaptırımı olmalı mı?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Instagram'daki ve Gerçek Hayattaki Hallerini Gördüğünüzde Artık Hiçbir Şeye İnanmayacağınız 12 Karşılaştırma - onedio.com
Instagram'daki ve Gerçek Hayattaki Hallerini Gördüğünüzde Artık Hiçbir Şeye İnanmayacağınız 12 Karşılaştırma - onedio.com
Biraz da Beyleri Konuşalım: Instagram'daki ve Gerçek Halleri Arasında Büyük Fark Olan Ünlü Erkekler - onedio.com
Biraz da Beyleri Konuşalım: Instagram'daki ve Gerçek Halleri Arasında Büyük Fark Olan Ünlü Erkekler - onedio.com
Estetik Operasyonlar ve Photoshop Uygulamaları İle Anatomi Algımızın Nasıl Bozulduğunu Gösteren Örnekler - onedio.com
Estetik Operasyonlar ve Photoshop Uygulamaları İle Anatomi Algımızın Nasıl Bozulduğunu Gösteren Örnekler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
532li-numara

Yasaklamak yerine fotoğrafın bir köşesine 'photoshoplu' ibaresi falan konulabilir. Sosyal medyanın ticarileştiğini düşünürsek müşterilere karşı şeffaflık esas olmalı.

pazartesi

Kullanmamak çözüm olabilir bence🤷‍♂️ mal mısınız lan.

irisviel-von-einzbern

İngilizleri burdan tebrik ediyorum, gerçekten gerekli bir yasa, milletin fotoshoplu fotolarını görmekten bıktım, insan istemese bile kendini kıyaslıyor, ben de böyle olsam, benim şuram fazla, buram farklı, algılarımızı değiştiriyorlar, özellikle modellik algısı, kız kardeşim de bile var, kız kemik gibi ama model vucüdum var diye düşünüyor, çoğu gençde de bu sorun var, aksini söyleyen anca kendini kandırır...

beyann

Bence tamamen saçmalık bu efektler insanların kendileriyle barışık olmasını engelleyip doğallıktan samimiyetten uzaklaştırıyor ve herkes bir birine benzeyip bir birinin aynısı oluyor saçma estetikleride unutmayalım Özgüvenleri yok bence yada bu efektler gerçekten bağımlı yapıyor gibi alışıyorsun bir süre sonra onsuz kendini düşünmüyor ve tamamen beğenmiyorsun gibi hasta eder insanı bence kaldırsınlar daha sağlıklı tabi izin vermezler bu saatten sonra

kaan-ergen

filtre efekt geçtim majyajda benzer şekilde çok değiştiriyor. ciddi düşünen, evlilik düşünen varsa önce kızı bi tazikli suya tutun derim :)

Görüş Bildir