Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiliz Dağcı Simon Becker'ın Yoğun Çaba Gerektiren Kar Sanatı

 > 
32PAYLAŞIM

İngiliz dağcı Simon Becker çivili ayakkabılarıyla, kar yağmış yüzeylerde kilometrelerce yürüyerek detaylı geometrik şekiller çizen usta bir sanatçı

Çizdiği şekillerin devasa boyutları, bütünü görmek için ancak belli bir yüksekliğe çıkmayı gerektiriyor.

Hobinin mesleğe dönüşmesi

Becker, BBC'ye verdiği röportajda şöyle diyor: "Önceleri kayak yaparken eğlenmek için bir de karda yürürdüm. Yürürken biraz daha egzersize ihtiyacım olduğunu düşündüm ve karda bir desen çizmeye karar verdim. İlk desenimi çizerken ne kadar güzel bir şeyin ortaya çıkacağına dair hiçbir fikrim yoktu. Teleskiye bindiğimde şaşkına döndüğümü itiraf etmeliyim."

Becker başlamadan önce bir jeolojik konumlandırma uzmanı gibi pusula kullanıyor ve deseni çizmeden önce kaç adım atması gerektiğini hesapladığı taslaklar hazırlıyor.

Bir desenin yüzeye çizilmesi bazen 11 saatten fazla sürüyor ve Becker bazen tek bir deseni tamamlamak için aşağı yukarı 50 km yürüyor.

Becker'in çizdiği geometrik desenlerin kalıcılığı hava koşullarına bağlı.

Eğer kar yağarsa, desenler kayboluyor. Ancak bu durum sanatçıyı etkilemiyor çünkü o geometrik desenlerini çizdikten sonra her birini fotoğraflayarak ölümsüzleştiriyor.

Becker'in bazı çizimleri büyük kar tanelerini andırıyor.

Sadece basit matematik ve ayak izinden oluşan bu eserlere sanatçı "Kar Sanatı" diyor. Az ama öz.

Simon Becker'in sanatının sıradışılığı, sadece güzelliğinden ve yapılışının basitliğinden gelmiyor.

Varolmanın dayanılmaz hafifliği

Becker'in çizdiği şekiller bir zamanlar eski insanların büyük yüzeylere çizdiği şekilleri andırıyor. Belki inandıkları Tanrılara sadakatlerini ve bağlılıklarını bu şekilde iletiyorlardı. Ya da sadece Becker gibi yapabildikleri için büyük yüzeylere desenler çiziyorlardı.

Bonus: Simon Beck for Icebreaker

Simon Becker'i çalışırken izlemek bile insana keyif veriyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir