İnanılmaz Fark! Koronavirüse Yakalanıp İlaç Kullanan ve Kullanmayan Bir Hastanın Akciğerleri

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve uzmanlar koronavirüs hastalarının tedavi sürecinde ilaç kullanılması konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, 55 yaşında ve 1 hafta ilaç kullanmayan pozitif bir hastanın akciğerlerindeki inanılmaz değişimi tomografi sonuçlarını göstererek ortaya koydu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Samsun’daki yoğun bakım doluluk oranının yüzde 80 olduğunu açıkladı. Uzmanlar ise Samsun’daki yoğun bakım doluluk oranının yüksek olmasının sebebini evlerde tedavi gören pozitif hastaların ilaçlarını kullanmakta tereddüt etmesine bağlıyor.

Hava yollarının hava yerine ciddi şekilde sıvı ile dolduğu gözlemlendi.

Özel bir hastanede görev yapan Göğüs Hastalıkları Kliniği’nden Prof. Dr. Şevket Özkaya da bir hafta ilaç kullanmayan bir pozitif hastanın akciğer tomografisini inceledi. Hasta pozitif haldeyken ilk akciğer tomografisine bakıldı. Tomografide akciğerlerdeki tutulmanın az olduğu gözlemlendi. Akabinde aynı hastanın verilen ilaçları kullanmamış ve 1 hafta boyunca tedaviye uymamış haldeki akciğer tomografisine bakıldı. Sonuç ise ilaç kullanımının önemini ortaya çıkardı. Hastanın akciğer tomografisinde yaygın buzlu camların ve hava yollarının hava yerine ciddi şekilde sıvı ile dolduğu gözlemlendi.

"İlaçları kullanmayan hasta 1 hafta sonra solunum yetmezliği ile geldi"

Akciğer tomografisinde oluşan değişim ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Şevket Özkaya, "Ekranda 55 yaşında bir kadın hastamızın filmini görüyorsunuz. Bu kadın hastamız acil servisimize ateş şikâyetiyle geldi ve koronavirüsünden şüphe ettik. Testini yaptığımızda ise testin sonucu pozitif geldi. Tomografi çektiğimiz zaman akciğerlerinde henüz ciddi bir tutulum görünmezken hastamız 55 yaşında olduğu için her an ilerleyebilir korkusuyla Sağlık Bakanlığımızın önerdiği ilaçları ve reçeteyi hastanemizden kendisine verdik. Hasta kendini evde karantinaya aldı fakat sonradan öğrendik ki tereddüt ettiği için ilaçlarını kullanmayarak kendini evde tedavisiz bırakmış. Yaklaşık bir hafta sonra aynı hasta acil servisimize bu sefer solunum yetmezliği şikâyetiyle geldi. Solunum yetmezliği gelişince hastanın akciğer tomografisinde ‘buzlu cam’ dediğimiz ve daha ileri konsolide alanların oluştuğunu gördük. Yaygın akciğer harabiyeti dediğimiz bir tablo oluşmuştu. Bu durumda hastada solunum yetmezliği olduğu için yoğun bakıma almak zorunda kaldık" dedi.

"Geriye dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşıyoruz"

Tedaviye başlanmadığı durumda solunum yetmezliğine kadar gidildiğini ve bazı zamanlar hastayı kaybettiklerini söyleyen Prof. Dr. Şevket Özkaya, "Koronavirüsün insanlar üzerindeki inanılmaz etkilerini son 3-4 ayda daha ağır hissettik. Bütün hastaneler ve yoğun bakımlar neredeyse tama yakın doluluk oranı ile çalışıyor. Sağlık çalışanlarından da çok fazla enfekte olan var. İnsanlarımızın özellikle bu hastalıktan korkarak doktora gelmediklerini; geldikleri zaman da kendilerine korona virüsü tanısı koyulduğunda sağlık bakanlığımızın önerdiği bütün hastalara ücretsiz dağıtılan ilaçları kullanmakta tereddüt ettikleri için inanılmaz derecede akciğerlerinde harabiyet ve solunum yetmezliği ile karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. Bizim bu konuda vatandaşlarımıza bu hastalığın ciddiyetinin bilincinde olarak sorumlulukla davranmalarını ve maske, mesafe, temizlik kuralına dikkat etmelerini öneriyoruz. Mutlaka en ufak şikâyetlerinde vakit kaybetmeden tanı konulmasını sağlamalarını ve bakanlığımızın verdiği ilaçları kullanmalarını öneriyoruz. Aksi takdirde gerçekten geriye dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşıyoruz" diye konuştu.

AKP'li Keçiören Belediyesi Lüks Otomobile 'Zorlu Coğrafi Koşulları' Gerekçe Gösterdi - onedio.com
AKP'li Keçiören Belediyesi Lüks Otomobile 'Zorlu Coğrafi Koşulları' Gerekçe Gösterdi - onedio.com
İstinaf Mahkemesi Kararı Bozdu: Uber Geri Geliyor - onedio.com
İstinaf Mahkemesi Kararı Bozdu: Uber Geri Geliyor - onedio.com
İçişleri Bakanlığı'nın Yılbaşı Eğlencesi Yasağına Rağmen Oteller Durmuyor! Tek Şart Alçak Ses - onedio.com
İçişleri Bakanlığı'nın Yılbaşı Eğlencesi Yasağına Rağmen Oteller Durmuyor! Tek Şart Alçak Ses - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pamukcupasagil

ilaclarin kalp yetmezligine yol actigina dair bir soylenti dolasiyor ortada. bu iddialara cevap verilseydi daha tatmin edici bir mulakat olurdu

rickkorick

bu örneklerin tek hasta üstünden verilmesi ol kadar saçma ki. Klinik çalışmalar tam da bu yüzden var. Bir hasta ilaçla düzelir mi yoksa ne kullanırsak kullanalım kötüye mi gider (etkililik çalışmaları) bu nedenle yapılıyorlar. Bakanlık elinde veri varsa yayınlasın öğrenelim gerçekten işe yarıyor mu, önce kullanmak mı iyi semptom çıkınca mı.... vb. (Bu arada ben ilaç kullanılmasından yanayım ama bu görüşümü bilimsel bir temele dayandırmayı isterdim yoksa eksik bir varsayım olarak kalır)

sntmntl

Korona olduğumda gençsin atlatırsın diyip ilaç vermemiş doktora buradan selam gönderiyorum.

d.robertj

Yaw tamam almayan almasın kardeşim. Doğa cahil nesilleri yok ediyor ne güzel işte ne diye laf anlatıyosunuz millete :D:D

trikotiloman

ben 17 yaşındayım dedem 56 yaşında, ikimiz de aynı anda virüs kaptık, ona ilaç verdiler bana ilk 4 gün vermediler veeee onun akciğerleri çok iyi (çok şükür ki) ama ben ilk 4 gün ilaç almadığım için zatürre geçirdim ve akciğerlerim buzlandı zaten daha sonra da solunum güçlüğü, oksijensizlikten bayılma nedenleriyle hastaneye yatırıldım, oksijene bağlandım

trikotiloman

yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen hala düzgün nefes alamıyorum ve tıkanıyorum, bu arada genciz iyiyiz diye kimse kendini güvende sanmasın dediğim gibi 17 yaşındayım ama neredeyse yoğun bakıma kaldırılacak kadar kötü oldum

z.kaanbdk

Allah şifanı versin kardeşim.

kizce

rabbim şifanı versin insallah çok çok geçmiş olsun kardeşim

benzodiazepin

geçmiş olsun kardeşim. Artık hayatını yarım akciğerle geçireceksin ama hayat demek adaptasyon demek. Adapte olduktan sonra sıkıntı olmaz. Umarım ilerde şimdiki yetkililere dava açma şansın olur. Geçmiş olsun..

Görüş Bildir