İlişkilerin Sonunu Getiren Yeni Nesil Bir Psikolojik Rahatsızlık: Retroaktif Kıskançlık

-

Birçok kişi eşini ya da sevgilisini kıskanır. Bazen insanların hoşuna gitse de, bu durum saplantılı bir hale dönüştüğünde çekilmez bir hal alır! Şimdi size bu kıskançlık durumunun en saplantılı olanını yani ilişki düşmanı "Retroaktif Kıskançlığı" anlatıyoruz! Kim bilir belki sizde de bu kıskançlık var ve adını koyamıyorsunuz?

Öncelikle Retroaktif kıskançlığın ne demek olduğunu ilk kez duyanlar için açıklayalım!

Retroaktif kıskançlığı, kadın ya da erkeğin partnerinin geçmişini takıntılı biçimde sorgulaması ve cinsel hayatı ya da yaşadığı ilişkileri sürekli merak etmesi olarak tanımlayabiliriz.

Birçok kişi partnerinin geçmişini ve yaşadığı ilişkileri merak eder. Bu normal bir durumdur. Fakat saplantılı kişiler için bu durumun hiç de normal olmadığını söyleyebiliriz.

Retroaktif kıskançlığı bulunan kişiler, geçmişi sürekli gündeme getirip bunu büyük bir sorun haline dönüştürebilir!

Retroaktif kıskançlık, "Geriye Dönük Kıskançlık" olarak da bilinir!

Geriye dönük kıskançlık yaşayan kişi zamanla, olmayan durumları kafasında kurar ve partnerinin geçmişinde yaşadığı ilişkilerle kendi ilişkisini kıyaslar.

Olumsuz düşüncelerle sürekli beynini meşgul ettiği için bu kişiler birçok sıkıntıyla da karşılaşıyor.

Bu sıkıntılardan en önemlisi korku! Bu kişiler genelde sevgilisinin ya da eşinin kendisini diğer ilişkisiyle kıyasladığı için terk edeceğini düşünüyor.

Bu korku ve kaygı durumunun sonucunda anksiyete atakları da bu kişilerin peşini bırakmıyor.

Şüphe de bu kişilerin vazgeçemediği duygulardandır! Sevgilisinin ya da eşinin yeteri kadar geçmiş ilişkilerini anlatmadığını düşünüyor ve kişisel alanlara kadar müdahale ediyor. Gizli gizli sosyal medya hesaplarına girmek gibi…

Geriye dönük kıskançlık yaşayan insanların da bundan kurtulması kolay değil. Bu düşünceler sürekli akıllarının bir köşesinde oluyor. Yani partneri ona her şeyi anlatsa da onun için hiçbir şey ifade etmiyor.

Sürekli sevgilisini ya da eşini olmadık yerlerde, olmadık şeyler yaparken zihninde canlandırıyor ve bunları düşünmek istemese de bu saplantılı bir durum olduğundan düşünmeye devam ediyor.

Uzmanlar, Retroaktif kıskançlığın Obsesif Kompülsif Bozukluğa benzeyen birçok yanı olduğunu da söylüyor.

Şimdi bir düşünün bakalım! İlişkilerinizde hiç böyle bir şey yaşadınız mı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rrr

bozulmamış kız arayanlar sözde namus davası peşinde koşanlar için aydınlatıcı bir galeri olmuş.

lebows

kıskanç olmamak meziyet değil arkadaşlar her şey ayarında güzeldir eşinizi insanlarla paylaşmanızı kıskançlık engeller ve bu kıskançlığa sahip olmak sizi eli kanlı bir katil yapmaz ayarında diyorum diğer örneklerle kıyaslamayın normal bir şekilden bahsediyorum ama bu dönemde benim çevremde ve ilişkilerimde gördüğüm artık insanlar kıskanılmak istese bile çok eşlilikten yana yani gizli gizli yapma isteği alenen yapma isteği seksin abartılmaması greketiği gibi düşünceler toplumda hızla yayılmış halde böyle bir dünya da oturup kıskançlık krizleri geçirmenin kendine zarar vermekten başka bir açıklaması yoktur bu retroaktif olayından muzdariptim zaten çok kıskanç bir insanım bundan tek zararlı çıkanın ben olduğumu anladım yani koy götüne rahman gitsin siz misiniz bu dünyanın dert küpü 30 40 yıla öleceksiniz boşverin keyfinize bakın

gokyuzundekibalon

Benim de işim gücüm yok, partnerimin geçmişini kıskanacağım.

gzm-ynklr

Kıskanç biri değilim ve asla da olmayacağım

pantheratigris

Kıskançlığın yaptırımı iftira atmak ve küçük düşürmek için tahrik etmek. Olmayan bir şeyi kurgulayıp, kişinin üzerine suç atmak ya da öyle düşünmek, düşündürtmek sırf kıskandığından. Korkunç.Kontrol edilmeli.

Görüş Bildir