Görüş Bildir
Haberler
İlaç Şirketleri Bakanlıkla Görüşüyor: Özel Sektöre İzin Çıkarsa 'Ücreti Karşılığında Aşı' Geliyor

İlaç Şirketleri Bakanlıkla Görüşüyor: Özel Sektöre İzin Çıkarsa 'Ücreti Karşılığında Aşı' Geliyor

Türkiye'de ocak ayında başlayan koronavirüs aşılamasında tedarik sorunu devam ederken, bazı ilaç firmalarının Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler yaptığı, özel sektöre izin çıkması durumunda yabancı aşı firmalarından aşı getirtilerek 'ücreti karşılığında' yapılacağı belirtildi.  

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye'de uygulanan Sinovac ve Biontech aşılarında tedarik sorunu yaşanmasının ardından aşı temini için yeni formüller tartışılmaya başlandı. 

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre; bazı ilaç firmaları, yabancı aşı firmaları ile doğrudan bağlantıya geçerek, Türkiye’ye aşı getirilmesi için görüşmeler yapmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde bazı görüşmeler yapıldığı, özel sektöre izin çıkması durumunda, getirilecek aşının 'ücreti karşılığında' uygulanacağı belirtiliyor.

Sıra beklemek istemeyen parayla aşı olacak

Sıra beklemek istemeyen parayla aşı olacak

Bir yandan devletin ücretsiz aşı uygulamasının devam edeceği, diğer yandan ise ücreti karşılığında sırasını beklemeden aşı olmak isteyenlere tercih hakkı getirebileceği kaydediliyor.

Öte yandan, Sputnik V aşısının yanı sıra, Amerikan Moderna aşısının da Türkiye’de üretimi için bazı firmalar görüşmelerini sürdürüyor. Türk İlaç ve Serum Sanayi AŞ’nin hem MRNA aşıları hem de inaktif aşı üreten firmaları ile temas hâlinde olduğu belirtildi. Özellikle, MRNA teknolojisinin Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
79
59
42
11
7
6
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Bende nerde kaldı bu uygulama diye bekliyordum ki haberi geldi

Sedat Yılmaz

Madem aşı var; devlet, vatandaşları için satın alsın.

negerekvar

Maalesef sosyal devlet anlayışının zerresi kalmayan bir ülke olduk. Bir yandan da şöyle düşünüyorum, madem devlet bi s.kimi beceremiyo, ozaman parasıyla olab... Devamını Gör