II. Dünya Savaşı'yla İlgili Bu Gerçekleri Okuduğunuz Zaman Bitmiş Olduğuna Bir Kere Daha Şükredeceksiniz

-

İkinci Dünya Savaşı ile ilgili derlediğimiz bu görüntüler ve bilgiler hafızanıza kazınacak...

Kaynak: http://izismile.com/2018/05/03/read_thes...

1. II. Dünya Savaşı süresince kamikaze pilotlarının yaklaşık 9'da 1'i hedefini vurdu.

2. Kuril Adaları Sorunu nedeniyle, Japonya ve Rusya hâlâ İkinci Dünya Savaşı'nı sona erdirmek için bir barış antlaşması imzalamadılar.

3. İkinci Dünya Savaşı boyunca Kraliçe II. Elizabeth makinistlik ve sürücülük yaptı.

4. John R. McKinney, İkinci Dünya Savaşı sırasında tek başına 100'den fazla Japon askerini uzak tuttu.

5. Savaş sırasında ölen Çinlilerin sayısı, soykırım sırasında ölen Yahudilerden daha fazladır.

6. 1923'te doğan bütün Sovyet erkeklerin %80'i İkinci Dünya Savaşı sırasında öldü.

7. İkinci Dünya Savaşından hemen sonra Winston Churchill 1945 seçimlerini kaybetti.

8. Hitler'in savaş sırasında sahip olduğu bütün casuslar aslında Britanya için çalışan çifte ajanlardı.

9. Nicholas Alkemade adında bir adam 18000 fitten düştü ve hayatta kaldı, aldığı tek yara ise burkulmuş bir bilek.

10. İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler Paris'i ziyaret etmek istedi. Bunun üzerine Fransızlar, Eyfel Kulesi'ne çıkıp Paris'i tepeden görmek isterse tırmanmak zorunda kalsın diye kuleye çıkan kabloları kestiler.

11. Soykırım süresince hayatta kalan Yahudilerin 3'te 1'i hayatını İkinci Dünya Savaşı'nda kaybetti.

12. Hitler savaştan sonra "Soyu Tükenmiş Bir Irk Müzesi" açmayı planlıyordu.

13. Çek Cumhurbaşkanı, Almanya'nın onları işgal edeceğini ve bununla ilgili yapılabilecek hiçbir şey olmadığını Hitler'den duyduğu zaman kalp krizi geçirdi. Teslim olduklarına dair bir yazı imzalaması gerektiği için de başkan ayakta tutuluyordu.

14. Nazi askerlerine uyanık kalmaları ve dayanıklıklarının artması için büyük miktarda Metamfetamin verildi.

15. İkinci Dünya Savaşı sırasında, ABD ve Yeni Zelanda Tsunami bombalarını gizlice test ediyordu. Fikir ise bu bombalar sayesinde büyük kıyı şehirlerini yok etmekti.

16. Japonlar Alaska'yı işgal ettiklerinde, Pearl Harbour saldırısındaki ölü sayısından daha fazla Amerikan öldü veya yaralandı.

17. Savaş bittiğinden beri Almanya'da her gün yaklaşık 15 bomba bulundu ve yılda yaklaşık 5500 bomba kazılıp, imha edildi.

18. İki Polonyalı doktor bir tifüs salgını taklit ederek 8000 kişinin hayatını kurtardı çünkü bu salgının Alman askerlerinin kasabalarına girmelerini engelleyeceğini biliyorlardı.

19. Japonya Pearl Harbour'a saldırdıktan hemen sonra Kanada Japonya'ya karşı savaş ilan etti.

20. Britanya'yı vuran ilk bombadan tek bir kazazede vardı, bir tavşan.

21. Almanya Polonya'yı işgal ederken 724 tane Polonyalı, 40000 tane Alman'a karşı pozisyonlarını savundu. 3 gün boyunca başarılı bir şekilde direnebildiler.

22. Polonya İkinci Dünya Savaşı boyunca bütün uluslar arasındaki en büyük kayıp yüzdesini yaşadı ve nüfusunun %20'sini kaybetti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alperen-a.kaya

Bence Kamikazeler sürekli önleri mozaiklendiği için hedefi tutturamadı olan gene Polonyalılara olmuş neyse Erasmusla herkesten öcünü alıyor onlarda.

u18

5. maddeyi görünce çinliler sakal gibi herhalde kestikçe daha gür çıkmışlar

feyk

cin in bulundugu topraklar gercekden cok verimli. sicak iklim, muson yagmurlari ve o yagmurlarla himalayalardan surekli taze mineral tortu tasiyarak inen buyuk nehirler cok buyuk nufusu besliyebiliyor. biz burda ayni toprakdan senede 1 hasat alirken cinde 3-4 hasat aliyorlar. fikir vermesi acisindan 1800lerde bile cinin nufusu 400milyon. 1900unlerin basinra turkiye 13milyondu. kalabalik nufusdan oturu cinde en ufak huzursuzlukda, yanlis tarim politikasindan yiyecek yetersizligi bile ciksa 50-100milyon insan oluyor.

Gizli Kullanıcı

Boże Ocal Polskę!

musikisinas-don-vito

Amerikalıların ve İngilizlerin de Dresden bombardımanı var. Almanya teslim olmak üzere ama buna rağmen özellikle sivil yerleşimleri hedef alarak yerle bir ediyorlar. Herkes Nazileri şeytanlaştırıyor ama gerçek şu ki Stalin'den tutun, kahraman ilan edilen Churchill'e kadar bu savaşın masum tarafı yok. Savaşı Hitler kazansaydı bugün ona kahraman diyecek, Churcill, Roosevelt ve Stalin'e küfür ediyor olacaktık. Tarihi kazananlar yazıyor. Şüphesiz 2. Dünya Savaşı bir centilmenler savaşı değildi. Dünya tarihinin en kirli savaşlarından birine dahil olmadığı için gurur duymamız gereken bir ülkemiz var.

kerem-kasigur

sonuna kadar katılıyorum inönü'nün becerdiği tek iş

blizzard

Yunanlılara karşı iki muharebede kesin zafer kazanıp Türkiye'nin bağımsızlığını kazandığı antlaşmanın altında imzası olan, İki Dünya Savaşı ve bir ekonomik buhran geçirmiş, Kurtuluş Savaşı'nda kelle koltukta savaşan şanlı komutanın yaptığı işlere değer biçmek, Facebook'ta beğen butonuna tıklayarak tarih öğrendiği zanneden bir ergenin haddine değildir.

basar-demirsoy

Kardeşim bazı şeyleri yanlış biliyorsun bence. Selim Deringil'in denge oyunu adlı kitabında ayrıntıları ile veriliyor Türkiye'nin neden savaşa girmediği filan. İnönü, Fransızlar ve İngilizler yanında savaşa girme karşılığında tüm orduyu yenileyecek teçhizat istiyordu. Bunu isterken de Almanlarla dostluk anlaşması imzalıyordu bir yandan. Yani savaşa girse bile Almanya'ya karşı değil, İtalya'ya karşı girecekti; zira İtalya açık açık Türkiye'nin toprak bütünlüğüne göz koymuştu. 12 adayı Yunanistan'a bırakmasının nedeni, bu savaşa ancak son günlerinde dahil olarak tek bir mermi sıkmadan savaşı bitirmesi nedeniyle hak iddia etmemesidir. Türkçe ezan ise 1932'de yürürlüğe konmuş, bence başarılı bir harekettir de. Neyse, bence kısımlarını geçersek heykeli, Erzincan halkının bağışlarıyla, İnönü'nün yaptığı yardımlara teşekkür amacıyla depremden 9 yıl sonra yapılmıştır.

basar-demirsoy

1946 devalüasyonuna gelecek olursak, 2008'den beridir Güney Afrika Rand'ından tut, Arnavut Leki'ne dünya üzerindeki neredeyse her para birimine karşı ciddi değer kaybeden Türk Lirası'nın şu anki yöneticileri varken devalüasyon nedeniyle en başarısız siyasi ilan etmen abesle iştigal canım kardeşim.

blizzard

"Şunu yaptı, bunu etti" derken sebeplerin analiz edilmemesi ayrı bir vahim nokta ama İslamcı bakış açısı bunu gerektiriyor herhalde. Meselâ köy enstitülerinin kapatılması. Demokrat Parti'nin bu yönde yaptığı propaganda meyvelerini verdi. Çünkü enstitülerde zina yapılıyormuş ve komünist yuvasıymış! Siz zahmet edip baz şeyleri açıklamışsınız fakat karşı taraf bunu algılayacak durumda değil. Tarih bilgileri Erdoğan'ın bildiği kadar. Yani sıfırın altında.

basar-demirsoy

Öyle olmadığını düşünüyorum. Ben pall'ı severim, açıklayınca daha derinden inceleyebileceğini düşünüyorum. Farklı yorumlara hep açık olmak gerek.

amd

@pall siyasal islamcıların(!) dedikleri şeyleri tekrarlamak klişe olmuş bir durum. Özellikle ezan konusu ve İsmet İnönü. taraf olarak yorum yapılamaz. yorum yapılırsa da sizin yaptığınız gibi olur. haksızlık yapmaktansa daha fazla bilgi olmak daha mantıklı.

amd

eğer devrim yapmayı başarabilirsen kahraman olursun. eğer başaramazsan idam olursun.

muharrem_ince_sevdalisi

pall kardeşim hangi partiden olduğunu açıkça belli ettin bu kadar belli etme.

muharrem_ince_sevdalisi

yanlış tabiki özal en kötü cumhurbaşkanlarından biri değildir.

muharrem_ince_sevdalisi

yanlış yazdım amk özal'ın ükeye kattığı bir şey söyle yazcaktım İnönü de İYİ cumhurbaşkanlarımızdandır. kötüleme politikası gütme.

muharrem_ince_sevdalisi

ya ayşenur kardeşim İnönü'nün yaptığı bir yanlışı söylesene bana

muharrem_ince_sevdalisi

pall kardeşim hani diyosun ya İnönü en kötülerdendir diye. bende diyorum özal çok daha kötüdür.

novavetus

Efendim öncelikle fikir beyan etmek istediğiniz konuda bilgi sahibi olmanızı öneririm zira İnönü savaşa girmek istiyordu demek yanlış olmaktan ziyade tamamen farazi olarak kendi öznel istekleriniz doğrultusunda tarihi şekillendirme ve insanları manipüle etme amacıyla konuştuğunuz gibi bir izlenim doğrucaktır. Eğer temel olarak konu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yukarıda önerildiği gibi Selim Deringil'in kitabına göz atabilirsiniz. Eğer daha fazlasıyla ilgileniyorsanız "Documents of German Foreign Policy" ve "Documents of Brithsh Foreign Policy" şeklinde yayınlanmış ayrı ayrı 15 seriden oluşan birkaç bin sayfa civarında belge mevcuttur. Bu belgeler arasında Von Papen ile gerek İsmet İnönü gerekse Numan Menemencioğlu ile arasında geçen konuşmalar. Churchill ile İsmet İnönü arasındaki pazarlıklıklar bulunmaktadır. Hatta Berlin Büyükelçimiz Hüsrev Gerede ile Hitler arasında geçen diyalog da yine burada bulunabilmektedir.

novavetus

Kısaca sonuca gelirsek ise İsmet İnönü hiçbir şekilde savaşa girmek istememiş aksine 1944 yılına kadar Almanya ile ilişkilerini sürdürmüştür hatta Haziran 1941'de Alman-Türk Saldırmazlık Anlaşması imzalanmıştır. Türkiye'nin 1945 Şubat ayında Almanya'ya savaş ilan etme sebebi ise Birleşmiş Milletler'in kuruluşunun gerçekleşeceği San Francisco'daki konferansa katılmasının aksi takdirde mümkün olmacağıdır.

birinci-tekil-birey

Polonyalılar sağlam kahraman çıkmış... Kamikazeler bok yoluna gitmiş...

blizzard

Japon gençleri de kamikazeler hakkında aynı şeyi düşünüyor. Tabi bunu daha kibar bir dille anlatıyorlar.

vuuhu

kamikaze uçaklarının arkalarında ekstradan birde japon avcı uçağı bulunur. kamikaze pilotu ya kahramanca intihar eder ya da intihardan vazgeçip avcı uçağı tarafından düşürülür. her iki ihtimallede pilot ölür.

Görüş Bildir