İçinde Yaşadığımız Dünya Hakkında Öğrenecek Çok Şeyimiz Olduğunun Kanıtı 17 Aydınlatıcı Bilgi

744PAYLAŞIM

Kafamız açıldı sanki biraz!

1. Aslanların yelelerinin büyüklüğü doğrudan testosteron seviyeleriyle alakalıdır. Bu yüzden dişi aslanların ve kısırlaştırılan erkeklerin yelesi olmaz.

*Yıllar önce Botsvana'daki bir ulusal parkta 5 dişi aslanın yelesi olduğu görülmüştü. Erkek aslanlarınkiler kadar büyük yeleler değillerdi.

2. İngilizce'deki en uzun kelime 189,819 harften oluşur. Bu kelime titin proteinin kimyasal adıdır.

3. Bir araştırmaya göre, diyetimize yumuşak yiyeceklerin katılmasıyla konuşmamız etkilenmiştir. Bitki yiyeceklerinin diyetimize eklenmesiyle dişlerimiz ve çenelerimiz değişmiş, "f" ve "v" harflerini telaffuz etmemiz kolaylaşmıştır.

4. Lego şirketi, ürettiği tüm lego setlerinin kopyalarını gizli bir depoda saklar.

5. Halihazırda yeterince garip olan ornitorenklerin bebekleri yumurtadan çıkmasına rağmen anne sütüyle beslenirler. Ayrıca mideleri yoktur. Dahası, mide sahibi olmaları için gerekli olan neredeyse her gene de sahiplerdir.

6. Çek ve Alman bilim insanları 70 adet farklı cins, boyut ve yaşta köpeği inceledikleri bir araştırmanın sonucunda bu hayvanların vücutları kuzey güney eğrisine paralel olacak şekilde boşaltım yaptıklarını görmüşlerdir.

Bu durum sadece gezegenimizin manyetik alanı normal olduğunda olur. Değişiklikler yaşandığında köpekler buna tepki verir.

7. Kediler ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde mırıldayabilirler. Araştırmalara göre acıktıklarında tıpkı yavru kedilere ya da ağlayan bebeklere benzer bir sesi mırıldamalarına ekliyorlar.

8. William Shakespeare'in adının nasıl yazılması gerektiğini kimse gerçekten bilmiyor. Dahası, yazarın kendisi de bilmiyordu. Adını 80 farklı şekilde yazdığı bilinir.

9. Yapılan görüntülü taramalara göre, oyuncular belli soruları cevaplarken rolde olup olmadıklarına bağlı olarak farklı beyin fonksiyonları gösterirler.

10. Korku filmleri izlediğimizde kanımızın pıhtılaşmasından sorumlu olan proteinin seviyesi artar.

11. Parmağınızı şıklattığınızda parmağın değil, parmağın avuç içine çarpmasının sesi duyulur.

12. Dudeizm isimli din, Büyük Lebowski filminin ana karakteri üzerine kurulmuştur. İnanlar, her şeyi akışına bırakmaları gerektiğine inanır.

13. Güneş gözlükleri Çin'de 12. yüzyılda kullanılıyordu. Kuvarstan yapılan camlar gözleri güneşten biraz korumakla kalmıyor, takan kişinin duygularını da gizlediği için tanık sorgularında jüriler tarafından kullanılıyorlardı.

14. Çin Seddi'ni inşa etmek için kullanılan taşları bir arada tutan şey glütenli pirinç ile yapılan özel bir çimentodur.

15. İkiz kardeşlerin çocukları kağıt üstünde kuzen olsalar da, DNA'larına bakıldığında teknik olarak kardeşlerdir. Çünkü kuzenlerin DNA'larının yaklaşık %12.5'i tamamen aynıyken, bu çocukların DNA'larının neredeyse %25'i aynı olacaktır.

16. Mart 2019'da Bangladeş'te Arifa Sultana isimli bir kadın prematüre bir oğlan çocuğu doğurdu. Bir ay sonra karın ağrısıyla hastaneye götürülmesinin üzerine hala hamile olduğu ortaya çıktı.

Sezaryen ile doğum yapan kanının ikiz bebekleri oldu. Çünkü kadının nadir karşılaşılan bir anormalisi vardı: iki rahmi vardı. Normalde bu durumda hamilelikte sorun yaşansa da, bu kadın sıkıntı yaşamamıştı.

17. Hayatımız boyunca kalbimiz yaklaşık 2.5 milyar kez çarpar, her gün binlerce litre kan pompalar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

#8 "Şeyh Pir" dir o.. :D 🤣🤣

dark-tower

#12: Bende Lebowski gib işsizlik maaşı ile "beyaz rus" içip bovlinge gidebileceksem seve seve katılırım o dine...

candmrly

aman ne mühimmiş

tanidikgelenyabanci

mümkünse çin ile ilgili bilgi vermeyin. setleri metleri, güneş gözlüklerini götlerine soksunlar.

nurincioglu

11 yanlış, avuç içine çarpmadan da aynı ses geliyo😂

Görüş Bildir