Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herkesin Merak Ettiği Ama Kimselerin Bilmediği 12 Sorunun Yanıtıyla Kendi Aydınlanmanızı Yaşayacaksınız!

-

Bu soruları merak etmeyen var mı? Hiç sanmıyoruz ama iş bunları cevaplamaya gelince Google'dan yardım almadan sonuca ulaşmak da pek kolay değil. 

Açıklamaları basit olsa da akıl kurcalayan 12 soruya zihinleri ferahlatacak yanıtlar getirdik.

1. Her gün yüz binlerce video yüklenen YouTube'nu toplam kapasitesi ne?

YouTube'un yaptığı açıklamaya göre siteye her saniye en az bir saatlik video yükleniyor. Bu saatte 2.5 GB, yılda 75 PB(Petabayt) gibi bir veriye tekabül eder. Yüklenen videoları kuruluşundan bu yana artan grafiklerle hesapladıklarında en az iki haneli Exabyte veri olduğu söylenebilir. 

1 Exabyte'ın 1 milyon Gigabyte olduğunu da not edelim ki hesap kolaylaşsın.

2. Kanımız kırmızı olmasına rağmen damarlarımız neden mavidir?

Yanıtı öyle hepimizin kavrayabileceği cinsten değil ama öğrendikten sonra aydınlanma yaşatan cinsten. Şöyle ki derimiz dalga boylarını farklı biçimde filtreliyor. Bu filtreleme sürecinde mavi ve kırmızı renklerinin dalga boylarının farklı olması dışarıdan bakarken damarlarımızı gerçek renkleriyle görmemizi engeller.

Aslında mavi değiller.

3. Fotoğraf çektirirken neden 'peynir' gibi kelimeler kullanırız?

Onları söylemenin ortama keyif katmasıyla alakası yok, bu kelimeleri kullanırken ağzımızın ve yüzümüzün aldığı şekil bir fotoğraf çekimi için ideal gülümseme ifadesini sağlar. Onun için.

4. Uzun süre duşta ya da havuzda kaldığımızda parmak uçlarımız neden kırışır?

Aslında bir adaptasyon bu. Vücudumuz ıslandığında kavrama yeteceğimiz normale nazaran azalır ve vücudumuz bu yeteneği eski seviyesine getirebilmek için savunma mekanizması olarak böyle bir çözüm üretir. Evrimsel bir avantaj diyebiliriz.

5. Gökyüzü neden mavidir?

Güneş ışığıyla atmosferin aldığı bir kararda bizim yorum yapmamız doğru olur mu? Tabii ki olur.

Güneş ışınları atmosfere çarptığında moleküller en çok mavi ışık saçıyor. Bu da mavinin diğer renklere nazaran daha baskın hale gelmesi sonucunu doğurur, biz de gündüz vakti gökyüzünü mavi görürüz.

6. Kirpiklerimizin görevini biliyoruz ama peki ya neden kaşlarımız var?

Soru yanıtını da içinde barındırıyor esasen. Kaşlar da tıpkı kirpikler gibi koruma amaçlı konumlanıyor. Nem, ter ve su gibi dış etmenlerden gözlerimizi korur, şöyle bir düşününce kaşlar olmasaydı gözlerimizin hali ne olurdu?

7. 'Hasta Çorbası' olarak geçen tavuk çorbası gerçekten hastalıklara iyi gelir mi?

Gelir fakat sırrı tavukta değil, bu yönüyle herhangi bir çorbaya da hastalık çorbası diyebiliriz. Fakat bir gerçek var ki viral enfeksiyonlarda 37 derecenin yukarısı ve buharlı ortam faydalıdır. Bunu da tavuk çorbası rahatlıkla sağlar.

8. Neden uçuş yaparken canımız domates suyu çeker ve bunun dışında onu asla aramayız?

İlginçtir, domates suyu yüksek kan basıncını düşürür. Bu yüzden uçak yolculuklarında karşılaştığımız rahatsızlık verici etkilere karşı iyi gelir. Aynı zamanda rahatlatıcı etkisi vardır. Yani uçuşlar için domates suyunu tercih etmemizin sebebi tamamen psikolojik değil.

9. Domatesten devam. Meyve midir sebze midir?

Domates çekirdeklerini içinde muhafaza edip koruyabilmesinden dolayı teknik olarak meyvedir. Ama ülke mevzuatları gereğince zamanında sebze olarak sınırlandırılmış ve öyle vergilendirilmeye başlanmıştır. Bu uygulamanın yaygınlaştığı günden bu yana sebze olarak kabul görür.

10. İki senaristin çalıştığı filmlerin posterlerinde ya da açılışlarında bazen & kullanılırken bazen 've' ifadesi kullanılır. Neden?

Aslında basit bir kural ama bilmiyor olmak çok normal. & söz konusu olduğunda iki kişinin aynı anda aynı senaryo üzerinde çalıştığı anlaşılır. Eğer 've' kullanılıyorsa senaryo biri tarafından yazılmış ve diğeri tarafından üzerinden geçilmiştir.

11. Dünyanın en ünlü insanı kim?

Sosyal medya çağında hepimiz böyle bir soruyu sormuşuzdur fakat yanıt çağımızdan çok öncesinde gizli. Birçok şirket bu konuyu araştırdı ve dünyanın en ünlü kişisi Nasıralı İsa. Onun ardından Michael Jackson geliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kaan-bozkurt3

peynir değil cheese o da gülümsermiş gibi ağız hareketi için

harun-kokce

mantıklı

ashirogi-muto

#3 Oha bunu bilmiyorsanız salaksınız başka bir şey değil.

dengesizvirus

4 ve 9 için ne tarafa gülüyoruz 🤦🏼‍♂️

queen_of_the_7_kingdoms

valla bence tatlı olan meyvedir,tatsız olan sebze.

tolciya

Avakado sebze mi şimdi sossuz yediğinde bir şey e benzemiyor da

queen_of_the_7_kingdoms

sebzedir ozaman..

Görüş Bildir