Her Yeni Yıl Tekrarlanan ve Kafaları Karıştıran Soru: Noel ile Yılbaşının Farkı Nedir?

135PAYLAŞIM

Her yıl aralık ayının sonuna doğru yaklaşılırken bilhassa bizim toplumumuzda yılbaşı tartışmaları kendini göstermektedir. Kutlamalara noel mi yoksa yılbaşı mı demeliyiz? Yeni seneyi kutlamalarla karşılamalı mıyız? ve benzeri sorular etrafında cereyan eden tartışmaları bir nebze açıklığa kavuşturabilmek umuduyla noel ve yılbaşının farkını kısaca belirtmeye çalışacağız.

Çoğumuzun da bildiği gibi Noel esasında Hz. İsa'nın doğum gününün kutlanması hadisesidir. Christmas (xmas) namıyla da anılan bu özel hafta bir nevi Hristiyanlığın kutsal bayramı olarak anılmaktadır.

Hz. İsa'nın 24 Aralık'ta doğduğu kabul edilmektedir. Bu sebeple Christmas veya bir diğer adıyla Noel, her sene 31 Aralık'tan birkaç gün evvel kutlanmaktadır.

Yılbaşının 1 Ocak oluşu ise çok eskiye, milattan evvel Roma İmparatorluğu'na dayanmaktadır.

Roma'da Cumhuriyet devrinde her yeni yıl 1 Mart'ta başlardı. 1 yıllığına görev yapacak konsüller de bu tarihte görevlerinin başına geliyorlardı.

Fakat M.Ö. 154 yılında bu gelenek bozuldu. Zira Aralık ayında İspanya eyaletinde bastırılması zaruri olan mühim bir isyan patlak vermişti.

Görev başındaki konsüllerin 2 ay sonra vazifelerini yeni konsüllere devredeceklerdi. Yani daha isyanı bastırmaya başladıkları anda hemen görevleri sona erecekti. Bu durumdan ortaya çıkacak olan karışıkları önlemek için yeni konsüllerin 1 Ocak'ta göreve başlamaları kararlaştırıldı. Böylece M.Ö.153 yılı 1 Ocak'ta başlatıldı ve o gün bugündür 1 Ocak yeni yılın başlangıcı kabul edildi.

Yani netice itibarıyla Noel ve yeni yılın birbirine yakın tarihlere denk gelmesi sadece bir tesadüften ibarettir.

Aynı zamanda her yılın 1 Ocak tarihinde başlatılması da tamamen Roma devrindeki olayların günümüze bir getirisidir.

Dolayısıyla her yıl ortaya çıkan Noel ve Yılbaşı tartışmaları da bu iki kavramın birbirine karıştırılmasından ibarettir.

Noel Baba'nın kültürümüzde yeri olmadığı söylenerek protesto edilmesi ise tamamen bambaşka bir tartışma konusudur.

Sonuç itibarıyla ülkemizde Hz. İsa'nın doğumu sayılan Hristiyanlığın kutsal bayramı olan Noel'in değil, yeni yılın kutlandığını kavramak gerekmektedir.

Sadece bu kısacık bilginin bilinmesi halinde, yanlış anlaşılma dolayısıyla ortaya çıkan tartışmaların büyük bir kısmından da kaçınılacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mrsenarist

Kullandıkları her alet her icat GAVUR malı ECNEBİ malı, ama noel kutlanmaz hedö hödö. Lan s.k.k o zaman gelip yazmayacaksın bu sitede. O GAVUR aletlerini kullanmayacaksın. Cahilsiniz yobazsınız geri kafalısınız aptalsınız ve alayınız salaksınız. Türkiye ne berbat bir yer haline geldi. Bir yerde kafası sarıklılar, bir yanda günah günah deyip her boku yiyenler. Sinirlendim iyice.

mrsenarist

Ayrıca genel hayatında yaptığın çoğu şey şamanizmden gelir. Artistlik yapmayın...

oldest

Bırakın insanlar mutlu oldukları şeyi yapsın... Edep , ahlak ve başkasına rahatsızlık vermedikçe bırakın mutlu olsunlar ne zaman öleceklerinin belli olmadığı bir ülkede yaşadıkları kadar mutlu olsunlar yaa.

beyzaledger

bence genede anlamayacak bazi cahiller ama sen bilirsin onedio

ortmen-hanim

İkisinin farkını da gayet iyi biliyoruz. Sizin bilmediğiniz ise Ecnebilerin adet haline getirdiği şeyleri yapmanın müslümana yasak olmasıdır. Yahudi saçını uzattı diye saçlarını kesen Peygamberin ümmeti.. Siz çok bilgilisiniz biz cahil. Yılbaşı kutladınız medeni oldunuz tebrikler...

himura-battousai

puhahaha güzel ironi yapmissin. eger degilse eyvah eyvah, o zaman umarim sadece sitedeki isminiz ögretmen, mesleginiz degildir.

oldest

Bunu gavurların bulduğu internette onların bulduğu ve ürettiği telefon yada pc ile savunmam ne kadar mantıklı...onların eğlencelerini alma ama telefonlarını kullan, yaptıkları kameralar ile çekilmiş Kabe videolarını onların bulduğu tv den izle, arabaları kullan ilaçlarını kullan ama onlar gibi eğlenme... messi forması yaptı diye ölüm tehditi savuran talibandan farkınız yok... hocanız satrancıda yasakladı bakınız taliban neleri yasaklamış... araba kullanmadan deveyle gez ondan sonra konuş burada işinize geleni alın işinize gelmeyeni onlar gibi olmayın eğlenmeyin mutlu olmayın öğrenmeyin koyun olun güdülün....

bala-fil

yılbaşı ve Noel aynı gün bile olsa bir şey farketmez isteyen istediğini istediği şekilde kutlar çünkü 1) Türkiye laik bir ülke yani din ve devlet işleri birbirinden ayrıldığı gibi herbir vatandaşın inanç özgürlüğü var 2) kutsal kitap Kuranda apaçık bir şekilde onların dini onlara sizin dininiz size diye belirtilmiştir yani birileri ister içki içer ister eğlenmeye gider isterse hiç kutlamaz bu kimseyi ilgilendirmez sonuçta her koyun kendi bacağından asılır. o yüzden başkasının yaptığı günaha ortak olmayacağınız için magandalık yapmayı bırakın yok illa bir şeylere müdahale edeceğim derseniz ülkede o kadar aç açıkta yardıma muhtaç insanlar ve hayvanlar var onlara yardım edinde hem toplum ayıbımızdan kurtulalım hem de sevap kazanıp hayalini kurduğunuz cennete gitmeye hak kazanın

Görüş Bildir