Her Mahalle Esnafının Yemin Etmiş Gibi Sahiplendiği Olmazsa Olmaz 13 Şey

3.3bPAYLAŞIM

AVM kültürünün giderek hepimizi esir aldığı günümüzde, küçük esnafı biraz boynu bükük bıraktığımız doğrudur. Kendi içimizde bunun geçerli sebepleri olabilir. Her ne olursa olsun, onlara ait hayatımıza işlemiş belli başlı nesneleri olduğunu göz ardı edemeyiz. İşte bir esnafı esnaf yapan olmazsa olmaz detaylar burada!

1. Müşteriye "Sebebim olursun!" mesajıyla ilk göz dağının verildiği "peşin satan - veresiye satan" tablosu

Dükkan denilince herkesin aklına ilk gelen nesnelerden birisidir bu tablo. Esnafımızın yeri geldiği zaman ne kadar da korku filmi gibi olacağını gözler önüne serer; insanı durduk yere panik ataklara sürükler.

2. Dükkana "Selamunaleyküm" diye girerken parmakların arasından şıkırdayarak kayan boncuklu perde

Bu boncuklu perde, her esnafın kendi arasında sözleşerek kullandığı bir dekorasyon ögesidir. Özellikle küçük esnafın, bunalımlı alacak-verecek dünyasını aydınlatan adeta minik bir antidepresan vazifesi görür. Bi de sinek falan rahat rahat giremesin diye de koyulduğu olur bunun.

3. Belediye ruhsatının altına büyük bir gururla asılmış çerçeveli siftah parası

Dükkanın ilk açıldığı zaman kazanılan ilk para baldan tatlı oluyor haliyle. O parayla gidip oralet içileceğine işte böyle çerçeveletip duvara asılıyor. Bu arada ordaki paranın ilk değerini düşünüp dükkanın ne zaman açıldığını hesaplamaya çalışan varsa çaldırıp kapatsın.

4. Hazır iş yokken yan dükkan sahibinin koltuğunun altına koymalık tavla

O tavla ne kıymetlidir, bilemezsiniz. Bazen yazar kasa bile bir esnaf için o kadar değerli olamaz. Hele ki pullardan biri kaybolsun, zarın biri yere düşsün; tantanası 2,5 ay devam eder. Esnaf arasında yapılan tavla turnuvaları ise ülkemizin ilk sportif faaliyetlerinden biridir.

5. Tuşlarına hızlı hızlı bastıktan müşterinin gözüne "Valla sana en son bu olur!" diye sokmalık dev hesap makinesi

Bu hesap makinesini kullanmanın bir kursu, bir okulu mutlaka olmalı. Aynı makineyi siz evde alıp deneyin, imkanı yok o şekilde kullanamazsınız! Hele ki o makineyi çevirip müşteriye gösterme hareketi yok mu? Resmen rönesans tablosu...

6. Dükkana toptan mal almak için dünyaya gelmiş, hafta sonu eşle dostla pikniğe gitmelik Doblo

Uzaktan bakıldığı zaman "İşte bir esnaf geliyor!" diyebileceğimiz en net araçtır kendisi. Bu aracı hafta içi toptancı halinde bol bol görebileceğiniz gibi, hafta sonları da sulak mesire alanlarında içi çoluk çombalak doluyken de görebilirsiniz.

7. İçeri gireni hipnotize etme özelliğine sahip, dükkanın en yüksek irtifasında bulunan 37 ekran televizyon

Bir dükkana girip çıkana kadar o televizyona kitlenmiyorsanız eğer, siz belki de uzaylı bir bireysiniz. Bu televizyon, esnafın dükkandaki en yakın dostu, adeta dünya ahret kankasıdır. Ekranda genellikle Aşkın Dağlarda Gezer, Kurtlar Vadisi ve Survivor gibi yapımları görmek mümkündür.

8. Dünyanın en güzel duygularını temizlik yaparken tattırabilen müthiş çekpas

İster vitrin camını silerken olsun, ister zemindeki suyu gidere ittirirken olsun her şartta bir terapi aletidir bu. İçeri giren insanın esnafa dönüp "Abi lütfen bir tur ver!" diyesi gelmiyorsa benimle konuşmayın lütfen.

9. Göğüs cebine sigara, kalem ve fatura koçanı koymalık iri çizgili tişört

10. İnsan hayatında sadece bir kere para verilip yıllarca kullanılmasıyla meşhur kulak arkası kalemi

Bir esnafın kombinini tamamlayan en büyük aksesuarı şüphesiz ki işte bu kalemdir. Seyyar satıcıların 10 tanesini 1 TL'ye sattığı bu kalemlere kimse dönüp bakmaz ama bundan alınan verim de hiçbir kalemden alınmaz. Var ol koca yürekli kalem!

11. Şehrin anahtarı da dahil olmak üzere tek bir çember etrafında toplanmış yarım kiloluk anahtarlık

Allah hiçbir esnafın başına bu anahtarların kaybını getirmesin. Depodan tut kömürlük, dükkan, motor, yazar kasa ne varsa hepsi bunun içinde! Nice esnafın pantolon cebini aşındırmıştır bu metal yığın.

12. Dükkanın bugünlere gelmesinde en büyük payı olan siyah beyaz dede, baba fotoğrafı

Bu adet esnafın atalarına yaptığı bir teşekkür, bir şükran göstergesidir adeta. Müşteri olarak dükkana girdiğiniz anda ister istemez önünüzü iliklemek geçer içinizden. Öyle bir saygı duyulası karakterdir onlar!

Fotoğraf: Aydın Ataberk

13. Arka tarafta küçük tüpün üstünde pişerek bütün dükkanı buram buram kokutan menemen

Menemen, esnafın en kadim öğle yemeğidir sevgili arkadaşlar. Dükkanın sote yerlerinde pişirilir ama bütün mahalleye kokusunu verebilir. Özellikle gazete üstünde, beş parmak birden ekmek bandırılan bir menemen, esnaf için bir güç kaynağıdır.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
musikisinas-don-vito

Yurtlarda geçen çocukluğumun bilmem hangi faslında hep aynı berbere gidiyordum çünkü aynadan hep Ahi ne yapar ne yapmaz içerikli bir çerçeve vardı. Tarih kitaplarından gördüğümüz ahilerden demek tek tük de olsa kalmış sağda solda diye düşünür, beni hiç dolandırmayacağına inandığım, güvendiğim o berbere hep güvenle giderdim. Tabi büyüyünce bunun hemen hemen her esnafta asılı olan rutin bir yazı olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğradım. Uslu bir çocuk olamadığımız için galiba, ahileri göremedik.

tevfik_ozbey

Güzel içerik amma bereket duası, at nalı, nazarlık da olmalı.. Vee tabii ki veresiye defteri..

selahattin-kurt1

Çünkü esnaflık bunu gerektirir

alperen-a.kaya

siz bu dükkanların eskimiş taban tahtası gıcırdayan ve eski kitap kokusuyla karışık olanları vardır bilirmisiniz ?

tedbundyninkatili

On ikideki dede,babamın dedesine benziyor lan

Görüş Bildir