Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Çözdüğünüzde Farklı Şıkları İşaretleyeceğiniz Felsefe Testine Göre Seni, Sana Anlatıyoruz!

2.7bPAYLAŞIM

Felsefe en kısa haliyle; insanı, doğayı, hayatı ve hayatın amacını anlamak ve açıklamak için yapılan soru sorma ve bu sorulara bağlı olarak akıl yürütme faaliyetidir.

Felsefeyi hayatın içine sindirebilmek; felsefe olmadan anlaşılması neredeyse imkansız olan zihin ile bütünleştirmek ne kadar da zordur, değil mi?

Bakalım, sizler bu sonsuz yolda yürürken yolda olduğunuzun ne kadar farkındalığına varmışsınız, zihninizin dehlizlerini ne kadar felsefi bakış açısına açmışsınız..

Buyurun...

1. Öncelikle felsefe kavramına bakış açını öğrenelim! Felsefe sana göre nedir?

Felsefe, kavramlar üretmektir.
Çözüm getirmekten çok soru sorması murat edilen bir disiplindir.
Felsefe, henüz kesin olarak bilinmeyen konular üstünde kafa yormaktır. Eken ile olan arasında düşünmeye yarayan olgu.
Felsefe, bütün modern bilimlerin içinden doğduğu ve bugün beğenmediği kabuğudur.

2. ''Harfrelin yrelerini algliama da ceiklen zourlk, yamza ve oukma ekksiligi'' olarak bilinen hastalık hangisidir desek?

3. I. Hiçbir yalancı güvenilir değildir. II. Bazı insanlar yalancıdır. Hangisi bu ikisinden çıkarılabilecek bir sonuçtur?

Bazı insanlar güvenilir değildir.
Bazı yalancılar insan değildir.
İnsan olmayan yalancı yoktur.
Hiçbir insan güvenilir değildir.

4. Peki, sence gerçek nedir?

Gerçek, görünenin ötesindekidir.
Gerçek diye bir şey yoktur.
Görünenler gerçekliğin soluk yansımalarıdır.
Özgür irademizle gerçekliği kendimiz biçimlendiririz.

5. Sana bir fırsat sunulsaydı ve hayatını yeniden yaşamana izin verilseydi, o yaşamda hangisini yapardın?

Daha çok hata yapardım.
O kadar mükemmel olmaya çalışmazdım.
Bilinmeyen daha çok yola sapardım.
'Şimdi' yi kaçırmazdım.

6. Bu parçada varlıkla ilgili aşağıda verilenlerden hangisi sorgulanmaktadır?

Ana maddenin neliği
Madde ve form ilişkisi
Özsel/ilineksel nitelikler
Var olma/olmama sorunsalı
Zorunlu varlık/mümkün varlık ayrımı

7. Peki, sana göre hayatın anlamını sorsak?

Hayat, sen ne anlam veriyorsan, odur.
Hayatın tek bir anlamı yok. Herkeste ve her şeyde saklı.
Bir plan yapıp, olabildiğince plana sadık kalmaktır.
Hayatı anlamlı kılan hatırlamaktır.

8. Alaaddin'in Lambası'nı buldun, cini çıkardın. İlk sorun hangisi olurdu?

Yaşamanın doğru sayılabilecek anlam ve gereği nedir?
Ben neyim? Sen nesin?
Varlığın özü, ilk maddesi nedir?
İyi dediğimiz nedir? Doğru olan mıdır, haz veren midir?

9. Kader denildiği zaman sana yaptığı çağrışımı sorsak?

10. Aşağıdaki felsefi sözlerden seni en çok tanımlayanı sorarak bitirelim testimizi?

İnsan söyledikleriyle değil, söylemedikleriyle insanlaşır.
Biz en çok, görünmeyen ellerce bükülür ve eziyet görürüz.
Ruh, bir dayanak olmaktan çıkınca özgürleşir ancak.
Her an, ardından geleni getirmek için ortaya çıkar.

Boş ver sen felsefeyi!

Öğrenmeye, düşünmeye açık birisin ancak konu felsefe olduğunda, hayata farklı açılardan bakmak konusunda temkinlisin. Bunun sebebi, olaylara ve hayata farklı bakış açıları ile yaklaştığında görebileceğin şeylerin derinliği de değişeceği için seni mutlu etmeyecek bazı ayrıntılar ile de karşılaşacağını düşünmen olabilir. Aslında çok haklısın ve bu durum olumsuz bir şey değil. Bu sayede hayatın öbür yüzlerini de görebilir iyi ve olumlu anların kıymetini daha iyi anlayabilirsin. Yaşama başka boyutlardan baktıkça her şeyin daha da farklı olduğunu, gelişen algın sayesinde bakış açını genişletmeyi de unutmamalısın. Bunun için gereken potansiyel sende fazlası ile mevcut!

Zihninin dehlizlerini felsefeye açmışsın!

İşte karşımızda felsefe ile ilgili, araştıran, öğrenen ve sosyal algıları oldukça yüksek sistematik zekası fazlasıyla gelişmiş bir birey! Senin için araştırmak ve öğrenmek hayatın olmazsa olmazı. Doğa, tarih, toplum, hayat, yaşamak gibi konuların üzerine eleştirel bir bakış açısı geliştirip; bilimden sağlanan kavramlar üzerine de kafa yoruyorsun. Bu özelliklerin sayesinde yaşadığın olaylara çözümleyici ve kurucu bir tutum sergiliyor, böylece tecrübelerini analiz edip hayata karşı yeni sentezler yaratabiliyorsun. Senin tek ihtiyacın olan artık felsefe yapmayı bırakıp felsefi bir şekilde düşünmeye de başlaman, çünkü içindeki potansiyel öyle güçlü ki, dünyan başına yıkılsa bile karamsarlığa kapılmaz, parçalanan her şeyden, bir bütün yaratarak malzemeleri aydınlığa kavuşturup yeni bir dünya inşa edersin!

Delirerek ölecek bir filozofsun!

Felsefe ile ilgili olma konusunu aşmış, bunu çoktan hayatına da uygulamaya başlamışsın. Sosyal algıları oldukça yüksek; soru sorma ve merak etme yeteneğini kaybetmemiş bir bireysin. Düşünce birikimlerinden yeni bir düşünce yaratabildiğin, ortaya farklı sentezler koyabildiğin, düşünülmeyeni düşünen ya da söylenemeyeni söyleyen biri olduğun için çevrendekiler daima senin bakış açına ve fikirlerine ihtiyaç duyuyor. Ön yargıları ve tabuları geride bırakabildiğin için insanları çevrene kolayca dahil edip herkesi olduğu gibi kabul edebiliyorsun. Kalıplaşmış hiçbir düşünceyi kabul etmediğin için kendi fikirlerinin yanı sıra başkalarının fikirlerini de dinlemeyi seven bir yapın var. Başta da söylediğimiz gibi eceli ile değil, delirerek ölecek (bkz. Nietzche) bir filozofsun!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguz-korkut

2. sorunun cevabı hatalı, cevap disgrafi olmalıydı.

orhan-ulusoy

Zihninin dehlizlerini felsefeye açmışsın!

pepela

Zihninin dehlizlerini felsefeye açmışsın! İşte karşımızda felsefe ile ilgili, araştıran, öğrenen ve sosyal algıları oldukça yüksek sistematik zekası fazlasıyla gelişmiş bir birey! Senin için araştırmak ve öğrenmek hayatın olmazsa olmazı. Doğa, tarih, toplum, hayat, yaşamak gibi konuların üzerine eleştirel bir bakış açısı geliştirip; bilimden sağlanan kavramlar üzerine de kafa yoruyorsun. Bu özelliklerin sayesinde yaşadığın olaylara çözümleyici ve kurucu bir tutum sergiliyor, böylece tecrübelerini analiz edip hayata karşı yeni sentezler yaratabiliyorsun. Senin tek ihtiyacın olan artık felsefe yapmayı bırakıp felsefi bir şekilde düşünmeye de başlaman, çünkü içindeki potansiyel öyle güçlü ki, dünyan başına yıkılsa bile karamsarlığa kapılmaz, parçalanan her şeyden, bir bütün yaratarak malzemeleri aydınlığa kavuşturup yeni bir dünya inşa edersin!

funda-karakullukcu

Delirerek ölecek bir filozofsun! ... (bknz: Nietzche) Nietzche'yi de gram sevmem. Niye Niçe örneği verdiniz yav.

okur_yazar_genc

Delirerek ölecek bir filozofsun! Felsefe ile ilgili olma konusunu aşmış, bunu çoktan hayatına da uygulamaya başlamışsın. Sosyal algıları oldukça yüksek; soru sorma ve merak etme yeteneğini kaybetmemiş bir bireysin. Düşünce birikimlerinden yeni bir düşünce yaratabildiğin, ortaya farklı sentezler koyabildiğin, düşünülmeyeni düşünen ya da söylenemeyeni söyleyen biri olduğun için çevrendekiler daima senin bakış açına ve fikirlerine ihtiyaç duyuyor. Ön yargıları ve tabuları geride bırakabildiğin için insanları çevrene kolayca dahil edip herkesi olduğu gibi kabul edebiliyorsun. Kalıplaşmış hiçbir düşünceyi kabul etmediğin için kendi fikirlerinin yanı sıra başkalarının fikirlerini de dinlemeyi seven bir yapın var. Başta da söylediğimiz gibi eceli ile değil, delirerek ölecek (bkz. Nietzche) bir filozofsun!

Görüş Bildir