Her Ay Yeni Sıcaklık Rekoru: Ağustos Ayı da Tarihe Geçti

 > -

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre son 136 yılın en sıcak ağustos ayını geride bıraktık. Son bir senedir neredeyse geçirdiğimiz her ay, yapılan ölçümlere göre 'en sıcak ay' olarak tarihe geçiyor.

NASA'nın yaptığı açıklamaya göre yaklaşık son bir buçuk asrın en sıcak ağustos ayı yaşandı. Geçtiğimiz Temmuz ayı da ABD'nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nde çalışan uzmanlar tarafından yapılan ölçümler sonucu son 136 yılın en sıcak temmuz ayı olarak tarihe geçmişti.

136 Yılın En Sıcak Temmuz Ayı - onedio.com
136 Yılın En Sıcak Temmuz Ayı - onedio.com

Son 136 yılın rekorunun olmasının nedeni ise bu kayıtları son 136 yıldır alıyor olmamız.

Rakamlar kaygı verici

En sıcak ay genellikle Temmuz olurdu ancak son yıllarda Ağustos’ta Temmuz’a bağlandı. Ağustos ayı bu yıl 2014 yılında yaşanan bir önceki en sıcak Ağustos ayından 0.19 santigrat derece daha sıcak geçti. Ayrıca geçtiğimiz Ağustos ayı 1951 – 1980 arası olan ortalamadan 0.98 santigrat daha sıcak geçti.

Gaz emisyonunu eski seviyeye çekerek sorun çözülebilir

Geride bıraktığımız Ekim ayından beri her ay sıcaklık rekoru kırılıyor. 2006 yılında Kaliforniya ve bazı bölgeler sera gazı emisyonunu 2020 yılında 1990 seviyesine çekmek. Ancak yeni kabul edilen enerji politikaları ile bu hedef 2030 yılında 1990 yılındaki seviyelerin %40 daha altı olarak kabul edildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir