Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hepsi Hollywood'un Oyunu muydu? Filmlerde Gördüğümüz Dinozorların Aslında Gerçekleriyle Alakası Bile Yokmuş!

567PAYLAŞIM

Bugün hepimizin 'dinozor' dendiğinde aklına gelen dinozor figürleri aslında bu konuda yapılan ilk çizimlerin herkesi etkilemesiyle ortaya çıkmıştı. Ardından film endüstrisi de bu tasarımları kullanınca...

Gelin hikayeyi baştan anlatalım.

Filmlerde gördüğümüz dinozor tasarımlarının kaynağı o döneme dair yapılan bilimsel araştırmalar değil.

Filmler ve televizyon programları için yapılan bazı tasarımlar öylesine etkili olmuş ki dinozor figürleri yaratılırken artık insanlarının ilgisini çekecek bu yeni tasarım kodları kullanılır olmuş.

Dinozor tasvirlerinin özü eldeki iskeletleri alıp kasları ve diğer yapısal detayları 'olması gerektiği' gibi yerleştirmek üzerine kurulu.

Fakat dikkate almadığımız şey bu iskeletler etrafında şekillenen dinozorların kiloları, insan tahayyülünü aşan dokuları veya organlarının olup olmaması. Hiçbir fikrimizin olmadığı bir dönemde yaşayan canlıları bugünün tasarım eğilimleriyle yeniden yaratma girişimimiz öylesine ilginç ki bir tasarımcı bu ilginçliği somutlaştırmak istemiş.

Paleontolog ve sanatçı Darren Naish dinozorlar için uyguladığımız tasarım kodlarını modern canlılar için uygularsak ortaya çıkacak 'garipliği' şöyle betimlemiş:

Solda bir fil, sağ üstte bir at ve altta bir gergedan tasviri, dinozorları tasarlarken uygulanan teknikleri tekrarladığımızda bu halde oluyor.

Tanınmaz haldeler, değil mi?

Özellikle fillerin hortumlarını biliriz, kemikli yapıda olmadığı için elimizde sadece iskeleti olan bir fil varsa bu hortumu tasarlamak imkansız olacaktır. 1 milyon yıl sonra fillerin soyu tükenirse hayatında hiç fil görmemiş bir grup bilim insanı fil iskeleti bulduğunda nasıl bir tasvir ortaya atacaktı sorusunu yanıtlamış Naish. Buradan bakınca dinozorların vücutlarından neler eksilttiğimizi yahut neler eklemlediğimizi tahmin bile edemiyoruz.

Naish son dönemde yapılan araştırmaları incelediğinde dinozorların birçoğunun alışılagelmiş tarzın dışında tüyleri olabileceğini görmüş.

Kaleme aldığı kitabının bir bölümünde bu varsayımı temele alarak bu örnek dinozor tasvirini yapmış.

Bunu...

Ve bunu da araştırmalar ışığında dinozor tasvirleri arasına eklemiş.

Oluşturduğu tasvirlerden en ilginci buydu, aslında bugün hafızalarımıza kazınan dinozor tasvirleri kadar gerçekçi. Çünkü dinozorların aslında nasıl olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz.

Bunlar bizim hayal gücümüzün sınırları içerisinde kalan dinozor tasvirleri, büyük olasılıkla dinozorlar tahminlerimizden çok daha farklıydı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emir-eren-carti

ne oyunu lan sadece dinozorlar daha korkutucu görünmeleri için büyütmüşler yoksa herkes tyrannosaurus rex in filimde gösterildiği gibi olmadığını biliyoruz

melkid

bazı dinozor türlerinin tüylerinin olduğu zaten günümüz araştırmalarıyla ıspatlandı bile. mesela velociraptor'lar. ayrıca kemiklerinde moleküler düzeyde yapılan araştırmalar sonucunda proteinlerin içerdikleri renk pigmentleriyle hangi renkte olduklarını bile ıspatladılar. kolay değil 65 milyon yıl önce yaşamışlar ve tam olarak neye benzediklerini söylemek hala zor ama adamlar harıl harıl çalışıyorlar ve halen yeni dinozor türleri keşfediliyor. örneğin patagotitan mayorum. not: palentolog değilim ama paleontolojiye özel bir merakım var

bulmayinlanbeniv3

Kabaca kemikten görüntüye yapılan algoritma o günün dış faktörleri olan diğer hayvanlar, boyutları, o coğrafya, o zamanki iklim koşulları gözetilerek yapılmış durumda. Yani aynı algoritmanın günümüz canlıları üzerinde uygulanması zaten çok mantıklı değil. Tüyün herhangi hayvan görüntüsü üzerindeki etkisi tabii ki tartışılmaz, evcil hayvanlarımız kedi, köpek, kuş vs.. de bile bu inanılmaz etkili ancak o fosiller bir tek kemiğe göre değerlendirilmiyor, fosil yanındaki diğer kalıntılar da değerlendiriyor. Her şeyden öte bilim ele alırken ekrandaki şekliyle ele almıyor, o sadece bize sunum için bir kabul... Suyun özgül ağırlığının 1 kabul edilmesi gibi, ne bileyim demir altın bakır isimleri vermemiz gibi. Bilim bize gösterilen şekil üzerinden yapmıyor araştırmalarını. Spider-man filmini 'insandan örümcek olmazmış' diye eleştirmek gibi bu araştırma :) Ayrıca alakası bile yokmuş demek çok saçma, at, fil, gergedan gayet alakalı görünmekte.

aerialz

filmlerdeki t-rex olmasa o filmler olmazdı. o filmler olmasaydı insanların dikkati çekilmezdi. insanların dikkati çekilmeseydi konu bu derece gündeme gelmezdi. konu gündeme gelmeseydi üniversiteler bu tür araştırmalar için kaynak bulamazdı. mesele budur. uzay filmleri de bu mantıkta. son dönemdeki çok masraflı mars araştırmaları için önce kamuoyu desteği lazdımdı, abd hükümeti para ayırmayabilirdi. martian çekildi, gerekli kamuoyu ve iklim oluştu, hükümet musluğu açmak zorunda kaldı. bilim çevreleri bu nedenle hollywood ile iyi geçinir, filmlerdeki devasa yanlışları dile getirmez.

ebediyatci

şu topic harbi can . başarılı

Görüş Bildir