Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hepimiz Aslında Doğuştan Dahiyiz! NASA Çalışanından Eğitimin Bizi Nasıl Aptallaştırdığının Kanıtı

33PAYLAŞIM

Eğitim sisteminin kötü olduğunu hepimiz biliyoruz ama üzerimizde böyle kötü bir etkisi olacağını hiç düşünmüş müydünüz?

"Neden bunları öğreniyoruz ki?"

Hepimiz "Ya bunları neden öğreniyoruz, gelecekte bu benim işime yaramayacak ki!" evresinden elbette geçmişizdir. Doğru eğitim hayatımız boyunca saatlerce, belki de hayatımızda hiçbir zaman kullanmayacağımız şeyler hakkında vakit öldürüp sınava tabi tutuluyoruz. Bu batılı eğitim sistemiyle ders işleyen tüm öğrencilerin muzdarip olduğu bir konu.

NASA çocukların yaratıcılıklarını test ediyor.

Dr. George Land tarafından NASA'da çalışan bilim insanlarının ve mühendislerinin  yaratıcılığının test edildiği bir çalışma şimdi de okuldaki çocuklar üzerinde test edildi.

"Yaratıcılık doğuştan mı gelir yoksa öğretilebilir mi?"

Testin asıl amacı daha yaratıcı NASA çalışanlarının hassasiyetlerinden faydalanmaktı. Fakat bu çalışmalar Dr. Land ve Beth Jarman'nın kafasında bir sürü soru işareti bıraktı. Neden bazı insanlar daha yaratıcı? Bu doğuştan gelen bir yetenek mi yoksa öğretilebiliyor mu?

Ne varsa çocuklarda var.

Bunu öğrenmenin tek yolu test etmekti ve ettiler de. 4 ila 5 yaş arasında 1600  çocuk üzerinde test edilen bu deneyin sonuçları araştırmacıları şok etmeyi başardı.

Çocukların %98'i dahi.

Test, çocukların belirli sorunlar için yenilikçi çözüm yöntemleri bulmalarını sağlıyor ve dahi seviyesinde sonuçlar alan çocukların yüzdesi 98!

Gittikçe aptallaşıyoruz...

Bu sonuç oldukça mükemmel ama toplumdaki insanların yaratıcılık seviyesi gerçekte %98'in bir hayli altında. Araştırmacılar testi bir de bu konuyu göz önüne alarak değerlendirmeleri gerektiğini düşünerek testi çocuklar 10 yaşına geldikleri zaman da tekrarladılar.

Kim bilir 20 yaşında ne kadardır?

Sonuç olarak yaratıcılık seviyesi %30'lara, 15 yaşına geldiklerindeyse %12'ye düşüyor...

Dr George Land Ted Talks'ta bu konuyla ilgili oldukça önemli yerlere değindi.

"Bakın geleceğe sadece umutla bakmak yetmez, hepimizin bu konu hakkında bir şeyler yapması gerekiyor. 

Beynimizde iki farklı düşünce türü vardır. Bunlar beynimizin farklı yerlerini kullanırlar ve düşüncenin gerçekleştirildiği sistemler tamamiyle farklı paradigmalardan oluşur.

Bu düşüncelerden birinin adı "Iraksaktır", hayal gücümüzdür, yeni olasılıklar yaratmamızdır. Bir diğeri ise "Yakınsaktır", bu karar vermemizi sağlar,  eleştirel yönümüzdür.

Yani anlayacağınız biri sizi hızlandırır ileriye götürür, diğeri ise sizi frenler. Anladık ki bizim bu çocukları eğitirken ki yaptığımız şey ikisini aynı anda öğretmeye çalışmak.

Bu yüzden de biri sizden yeni bir fikir üretmenizi ister, siz ürettikçe de okulda öğretilenlere göre hemen bu fikre sorgulamadan bakarsınız. İşte tam da bu sırada insan beynine bakarsanız nöronların birbirleriyle kavga ettiklerini ve bu yüzden beynin gücünü zayıflattığını görebilirsiniz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rey.han

Eğitim olmasa yaratıcılık körelmeyecek mi yani? Kısmen katılamıyorum, tek etken kötü eğitim değil diye düşünüyorum.

gizem-kavasoglu

dış dünya ve ebevynler, kültürde önemli. büyüktükçe sınırları,olumsuzlukları öğreniyoruz düşünceleri sınırlandırıyoruz. İcat çıkarma başıma,dur onu karıştırma, sen kimsin ki bunu becericeksin gibi laflar gündelik dil olmuş bizde malesef. Büyüklerin lafına karışılmaz var bir de belki senin o çocuktan öğrenecek bir şeyin var. Çocuklar susturulup, durduruluyor. Sonra cesaret, pozitiflik, yaratıcılık , özgüven yok oluyor.

rey.han

Çok doğru açıklamışsınız, kesinlikle öyle. Çocuklardan öğrenecek bunca şey varken onları kirletiyor olmamız büyük haksızlık.

Görüş Bildir