Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hep Yanlış Biliyormuşuz! Bilimsel Araştırmalara Göre Emzirme Bebeğin Zekasını Artırmıyor

-

Toplumda hayli yaygın olan bir bilgiye göre emzirmenin, bebeğin zekasını artırdığı düşünülür. Fakat son yapılan bilimsel araştırmalara göre, bu bilgi mit haline gelebilir.

Kaynak: http://www.npr.org/sections/thesalt/2017...

Emzirmenin bebeğe ve anneye sağlık açısından pek çok faydası olduğuna dair kimsenin şüphesi yok.

Fakat iş bebeğin zekasını geliştirip geliştirmediğine geldiğinde fikir ayrılıkları ortaya çıkıyor. Bu fikir ayrılıklarına odaklanan bir çalışmada 8 bin bebek üzerinde araştırma yürütülmüş.

Araştırmada en az 6 ay emzirilen bebeklerin zekalarının, diğer bebeklere ekstradan bir gelişme göstermediği görülmüş.

Nitekim araştırmacılar, zeka bakımından emzirilen ve emzirilmeyen çocuklar üzerinde yapılan testlerin sonuçlarında neredeyse hiç fark olmadığını görmüş.

Gözlemlenen tek farklılıksa 3 yaşına geldiklerinde emzirilen çocukların daha az hiperaktif olmalarıymış, ki bu avantaj da 2 yıl sonra kayboluyormuş..

Araştırmada pek çok faktörün de sonuca etki edebileceği düşünülerek göz önünde bulundurulduğunu belirtmek lazım. Bebeklerini emziren annelerin daha yüksek eğitim düzeyine sahip olduğu, hamilelik sırasında daha az riskli davranışta bulunduğu (sigara içmek gibi) ve bebeklerini yetiştirirken eğitim açısından daha bilinçli olduğu istatistikleri hesaba katılmış.

Tüm bu durumların, emzirilen bebeklerin daha zeki olmasında pay sahibi olabileceği ihtimali ele alınmış ve verilere buna göre yaklaşılmış.

İşin ilginç yanı, bu faktörlere bakılmadan önce emzirilen bebeklerin diğerlerine kıyasla zeki olduğu sonucuna ulaşmışlar. Bu da, emzirilen bebeklerin zeki olmasında gerçekten de annelerinin daha bilinçli olması ve daha dikkatli hamilelik geçirmesinin etkili olduğunu gösteriyor.

Bazı uzmanlar önceki araştırmalarda emzirmenin zekayı az da olsa artırdığına dair çıkan sonuçları desteklemeye devam ediyor.

Fakat her halükarda bu araştırma sonuçları, tartışmayı daha alevlendirmiş durumda.

Yine de araştırma ekibinin de belirttiği üzere, emzirmenin sağlık açısından faydaları göz ardı edilemeyecek kadar çok.

Hem annenin ileri yıllarda meme kanseri olma riskini azalttığı, hem de bebeğe ihtiyacı olan antikorları sağladığı bir gerçek.

Dolayısıyla uzmanların görüşlerine göre her bebek, en az 6 aylık bir süreyle meme emmeli.

Fakat tüm bu yararlarına rağmen, araştırmalara göre bebeklerini 6 aydan uzun emziren kadınların yüzdesi her geçen yıl azalıyor. 

Özetle, emzirilmek bebekler için hayli önemli; çünkü diğer her memeli hayvan türünde olduğu gibi, bizim doğamızda da yer alan bir eylem bu...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burakanatolian

Doğru mu değil mi bilmem ama bu konu yalama oldu. Her 10 yılda bir birileri mutlaka anne sütü ile ilgili bir şeyler öne sürmek zorunda sanırım :d

okcomputer

İnandırıcı gelmedi. Emzirmenin fazladan bi faydası yok demek kolay, nasıl Bi araştırma yolu izlediklerini açıklamamışlar bile

honeybadger

Hangi araştırmacılar bunlar? Konuşması kolay. Dergide yayımlanmış mı makaleleri? Oradan bir okuyalım ona göre karar verelim.

Görüş Bildir