Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hem Zorlu Hem de Onurlu Bir Görev! 17 Madde ile Asker Eşi ya da Sevgilisi Olmak

4.3bPAYLAŞIM

Şüphesiz asker eşi ya da sevgilisi olmak; en zor mesleklerden birini seçmiş kişilerin emektar yol arkadaşlığını yapmaktır. Gerekirse kendi hayatını bir kenara bırakıp, sevdiğin insan için birçok fedakarlıkta bulunmaktır.

Gelin bu emektar insanların yaşadığı durumlara yakında bakalım;

1. Bu yol arkadaşlığı ise; zorluklarla dolu ama içinde bir sürü mutluluk da barındıran bir göreve adım atmak demektir.

Eşinizine/ Sevgilinize ne olursa olsun destek olacağınız, birçok şeyden fedakarlıkta bulunacağınız tam anlamıyla adanmışlık gerektiren bir yoldur bu.

2. Birçok yüke göğüs germeyi göze aldıkları bu hayat; sevdiklerine duydukları aşk kadar cesaret de ister.

Gerekirse bir çocuğu babasız büyütebilmeyi göze alabilecek kadar...

3. Bir askerin eşi olduğunuzda mesleğiniz ne olursa olsun eşinizin sahip olduğu görevi, rütbeyi siz de üstelenir hayatınızı buna göre şekillendirirsiniz.

Artık sevdiğinizi de temsil ediyorsunuzdur.

4. Sevdiğiniz sık sık göreve gittiği için yüreğinizde bitmek bilmeyen bir hasret ile yaşarsınız. En zor kısmı da veda anlarıdır.

Ancak uzakta olsa da sesini bile duyabilmek size yeter, iyi olduğunu bilince içiniz ferahlar. Kısacık sürelerle yaptığınız bu konuşmalarsa en büyük dayanağınızdır.

5. Bir asker ile evli ya da sevgili iseniz artık yüzlerce askerden oluşan ikinci bir aileniz vardır.

Birbirinize bambaşka bir bağ ile bağlı olduğunuz birçok güzelliği, duyguyu, mutluluğu paylaştığınız kocaman bir aile...

6. Askerler hakkında çıkan her haberde yüreğiniz ağzınıza gelir, şehit haberlerindeyse o askerin ailesi kadar sizin de içiniz yanar.

7. Bu yüzden sadece sevdiğiniz için değil her gece her an tüm askerler ve aileleri için dua edersiniz.

Sizin yaşadığınız korkuların, endişelerin kimsenin başına gelmemesi en büyük duanızdır.

8. Güçlü olabilmek, bütün endişelerini bir yana bırakarak hayatına devam etmeye çalışmak ne demek en iyi siz bilirsiniz.

Kurduğunuz ya da kuracağınız aileyi düşünmek en büyük güç kaynağınızdır.

9. Akşam yemeği saati, mesai saati gibi kavramlar sizin hayatınızda yoktur çünkü görevin ne zaman biteceği ya da tekrar çağıracağı belli olmaz.

Özetle planlı yaşamayı unutursunuz ancak beraber geçirdiğiniz anlar daha da değerli olur.

10. Eşiniz/ Sevgiliniz asker disiplini ile yaşamaya alıştığı için zamanla siz de ona ayak uydurursunuz.

Dakiklik, düzenli olmak, hızlıca hazırlanma, erkenden uyanma... Kısacası artık ailedeki herkes asker gibi yaşamaya başlar. 😊

11. Eşinizin görev yeri yeri her 3-4 yılda bir değiştiği için sürekli ev değiştirir; düzeninizi, sosyal yaşantınızı sıfırdan kurarsınız.

Çocuğunuz sık sık okul değiştirir ya da evladınızı daha önce adını bile duymadığınız bir yerde dünyaya getirirsiniz, siz de çalışıyorsanız eşinizin tayin yerine göre görev yerinizi ayarlamaya çalışırsınız. 

Ama bunlardan asla şikayet etmezsiniz çünkü sizin için önemli olan sevdiğinizin yanında olmaktır.

12. Mahalle ortamından çok lojman ve orduevi ortamını yaşarsınız.

Doğal olarak sosyal çevreniz de genel olarak buralarda gelişir. Sizinle aynı duyguları yaşayan insanlarla yeri geldiğinde can yoldaşlığı yapar, birbirinizin halinden en iyi siz anlarsınız.

13. Sevdiğiniz insan en önemli günlerinizde, anlarınızda yanınızda olmadığında üzülseniz bile belli etmemeyi, buna alışmayı öğrenirsiniz.

Çünkü bilirsiniz ki vatani görev her şeyden daha önemlidir.

14. Canı pahasına kendini vatanını korumaya adamış eşinize/sevgilinize baktıkça hem gururlanır hem de kendinizi çok daha güvende hissedersiniz.

15. Sevdiğiniz insanın görevinin yeterince zorlu olduğunu bildiğiniz için hiçbir sıkıntıyı, sorunu ona yansıtmamaya çalışırsınız.

Ne de olsa sevdiğinizin en büyük dayanağı, moral kaynağı sizsinizdir. Bunu bildiğiniz için de tüm enerjinizle onun psikolojisini iyi tutmak için destek olursunuz.

16. Çektiğiniz tüm sıkıntı ve zorluklar ise yan yana olduğunuz an uçar gider.

Ne yaşarsanız yaşayın bunların sevdiğinizle geçireceğiniz her bir ana değer olduğunu düşünürsünüz.

17. Özetle bir askerin yol arkadaşı olmak; hasrettir, özlemdir ve duadır. En büyük yükü de siz taşırsınız!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yolcum

Asker eşi, sevgilisi, ailesi deyince nedense aklıma hep lojmanlar ve Y.Özdil'in "Lojman" yazısı gelir, hüzünlenirim... Zordur asker ailesi olmak, hemde çok zor......

alientaehyung

Jin üç yıl sonra askere gidecek :'(((((((((((((

buket.brntrk

Bir çok eksik olsa da gurur verici ve yürek burkan bir içerik olmuş, emeğinize sağlık. Mahalle ortamından çok lojman ve orduevi ortamını yaşarsınız doğru. Bu yüzden de sivil hayata adaptasyon zor olur. Sivilde site değilse oturduğunuz ev tedirgin olursunuz. Güvenlik kulübelerine nizamiye dersiniz sürekli :) Babalarının boyuna biraz yaklaşınca uzun zamandır gözüne kestirip, hayalini kurduğu 1 numaralı kıyafetlerini ve uçuş tulumlarını dener benim gibi haylaz çocukları :)) Gururdur, onurdur, şereftir asker çocuğu, asker eşi, asker ailesi olmak...Ne mutlu bize.

harryninkayipkardesi

polis kızı olarak yaşadıklarımızı en iyi ben bilirim.ülkede olan her olayda telefona sarılmanın,babanın evden her çıkışında Allah'ım lütfen eve sağ salim dönsün diye dua etmen...ağlatmayın be öğlen öğlen

zerolegolas

bende bir asker çocuğu olarak ; 1- babanın " ben ankaraya kursa gidiyorum " diyerek gitmesi 6 ay ortadan kaybolması saç sakal geri dönmesi var ( adam bize ankaraya gidiyorum demiş kendisi cizreden çıktı - sene 1993 ) 2 - babanın gittiği tatbikattan haber gelmeyince eşinin ( annemin ) tatbikat alanını basması olayı var ( onuda sonra anlatırım ) saygılar asker eşleri ve çocukları

Görüş Bildir