Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sorsanız “Ne Alakası Var Abicim” Diyecekleri Hayvanlara Dair 18 Temelsiz İnanış

 > 
2.7bPAYLAŞIM

Yok Peygamberdevesi erkeğinin başını yer, yok kurbağa siğil yapar, yok fil zıplayamaz… Kimin ortaya attığı, nasıl bir efsane halini aldığı bilinmeyen temelsiz inanışlarınızı tek tek çürütüyoruz.

1. Balıkların hafızası sadece 3 saniyedir.

Balıkları sevmeyen birinin işi olduğu kesin, böyle bir şey yok canavar gibi hatırlıyorlar bizim ıslak dostlarımız.

2. Köpekler siyah beyaz görür.

Yalan! Dünyayı bizim kadar renkli göremeseler de köpeklerin siyah beyaz gördüğünü söylemek yanlış. Lacivertten açık maviye, griden açık sarıya ve hatta koyu sarıya kadar birçok rengi algılıyorlar.

3. Peygamberdevesinin dişisi çiftleştikten sonra erkeğinin kafasını yer.

Çok nadir durumlarda olmuşluğu vardır, ama bunu genele yayıp bu narin böcekleri kırmanın manası yok. Öyle bir huyları yok kendilerinin.

4. Bir köpek yılı 7 insan yılına karşılık gelir.

İnsan yılı - köpek yılı arasında doğrusal bir ilişki kurmak imkansız. Bazen bir yaşındaki köpek 17 yaşındaki insana da denk gelişim gösterebiliyor. g.tünüzden doğrusallık uydurmayın.

5. Yarasalar kördür!

E niye gözleri var o zaman? Madem hepsi kör olacak göz olmasının manası ne arkadaşım? Tamam süper bir görüşleri yok ama kör de değiller.

6. Devekuşları kafalarını kuma gömer.

Niye, manyak mı bu hayvanlar? Öyle bir şey yok. Sadece kum yemeyi seviyorlar, aklı evvelin biri bunu kafayı kuma gömmek olarak gördüyse o onun problemi.

7. Sağlıklı bir köpeğin burnu ıslak olur.

Senin burnun ıslak olduğunda bu sağlıklısın mı demek? Alakası yok, burnunun ıslak olması sadece köpeğin aktifliği konusunda fikir verir, sağlığı ile ilgisi yok.

8. Kurbağaya dokunursak elimizde siğil çıkar.

Annelerimizin biz kurbağaya dokunmayalım diye uydurduğu bir yalan büyük ihtimalle, çünkü bilimsel hiçbir altyapısı yok.

9. Pit bull’lar tehlikelidir.

İlk olarak pit bull diye tek bir köpek türü yok, bu genel bir familya adı. Ve tehlikeli değiller, tehlikeli olan onu etle besleyip, döven, karanlık odalarda büyütüp, dövüştüren insanoğlu.

10. Baykuşlar akıllı hayvanlardır.

Bakmayın dizilerde, filmlerde bu kuşun bir akil adam gibi sergilenmesine, bildiğin embesildir aslında. Karga bu arkadaşı cebinden çıkarır iş zekaya geldiğinde.

11. Solucanı ikiye bölersek iki solucanımız olur.

Olmaz! Tıpkı kertenkele gibi, eğer uygun yerden (clitellum’un gerisinden) kesersek baş tarafı kendine bir kuyruk yapabilir, ama kuyruk kısmının kendine bir baş yapması olası değil. Ölüp kurur gariban.

12. Filler zıplayamayan tek kara hayvanıdır.

Peki sen hiç zıplayan tembel hayvan, hipopotam, gergedan veya zürafa gördün mü?

13. İnsan dokunursa, kuşlar yavrularını reddeder.

Kuşların o kadar kötü koku alma duyusu vardır ki, değil ellemek hayvanı boka batırıp çıkarsan anlamazlar. Hayırsız diye reddetmiş olabilir, insan dokundu diye değil.

14. Develer hörgücünde su depolar.

Tabi, hörgüç değil onlar kova! Öyle bir şey yok, hörgüçlerinde yağ depolarlar ve aç kaldıklarında bunu tüketirler.

15. Kulağakaçan böceği kulağınıza yuva yapar.

Başka yer bulamadı çünkü, tamam bu arkadaşlar nemli, karanlık yerleri severler ama kulağınız bu yerlerden biri değil!

16. Arı bir insanı soktuktan sonra ölür.

20 bin tür arı var, belki biri veya ikisi böyledir ama kesinlikle hepsi değil.

17. Timsahlar karada çok yavaştır.

Eğer buna inanıp, çok yaklaşırsan seni kötü bir sürpriz bekliyor. Timsah karada koşarak seni geçer arkadaşım uyanık ol.

18. Kediler her zaman dört ayak üzerine düşer.

Tama kıvrak hayvanlar, vücutlarını döndürebiliyorlar ama bu her zaman geçerli olan bir şey değil. Gayet sırt üstü “gümp!!” diye düştükleri de var. Ayrıca dokuz canlı da değiller, kediciklerin üzerinden elinizi çekin (kedicik diyerek güzel subliminal yaptım yalnız)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

timsah konusunda bir uyarı ağzını açarken daha fazla kuvvet harcıyor bir ikincisi de ağzını kuvvet uygulayarak kapatabilirseniz açma kuvvetinden daha küçük bir kuvvet en azından biriyle baş edebilirsiniz diazepam abi o kuşların türü ne yaa çok tatlılarmış benim kuşların küçüklüğü geldi aklıma bu arada yine de ben 20 günlük olmadan dokunmayı tavsiye etmiyorum kuşlara ayrıca elinizin kokusunu biliyorsa hiçbir sorun olmaz

misslucy

ıyyk 15 ne be

natsemender

Zaten "arılar" değil balarıları sokunca ölür geri zekalı. Bir halt bildiğin yok, ordan burdan duyup geliyosun. Balarısı, pek çok alt-türü olan bir arı türüdür. Balarılarının bağırsaklarının bir kısmı, zehir keseleri (ki bu hayati bir organdır) ve mideleri iğnelerine yakın ve de bağlıdır. Ve soktuklarında iğnelerini bırakırlar. Dolayısıyla tendonları yırtılır ve kısa sürede ölürler.

natsemender

Zaten bu yüzden sadece çok sinirlendiğinde sokarlar. Bunun yanı sıra dişi balarılarında bu olay varken, erkek balarılarında ise kraliçe arıyı dölledikten sonra başka arıyla çiftleşmesin diye üreme organını koparıp takma olayı var. Tabii kraliçe bundan sıyrılabiliyor. Öte yandan; zaten balarısı haricindeki arı türleri sokmaz. Yaban arıları, eşek arıları vs. sokmak yerine ısırır. Bildiğin ağzıyla, dişiyle ısırır. Bombus arısı ise hiç bir şekilde saldırmaz. Bununla birlikte nadir de olsa ısırmak yerine sokmayı tercih eden yaban arıları (yabani bal arıları ya da yuvasını yere yapan eşek arıları) vardır ve onlar da iğnelerini bırakıp ölür. Balarısı ise zaten ısırabilse onu tercih ederdi; yaban arılarının dişleri ve çenesi etçil biçimde oluşsa da balarılarında sadece çiçek özü ve bal emmek için boru tarzı bir ağız yapısı vardır

natsemender

Deve kuşları kum filan yemez. Yumurtaları sıcak kalsın diye kuma gömer ve arada gagalarını sokup yumurtaları çevirirler

natsemender

Solucanların milyonlarca türleri var. Ve bu resimde gösterilen gibi toprak solucanları, çıyan zehri gibi felç edici bir darbe almadıkları sürece kendilerini komple yenileyebiliyor.

Görüş Bildir