Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haydar Özkömürcü Yazio: Türkiye’de Instagram ve Facebook’un Kapanmasına Ne Kadar Hazırsınız?

242PAYLAŞIM
Yazio Banner

Resmi gazetede 5651 sayılı, sosyal medya yasası olarak bilinen kanun 1 Ekim 2020 tarihinde yayınlandı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte bir dizi regülasyon (düzenleme) hayatımıza girecek. Peki neler olacak? Nelere hazırlıklı olmalıyız?  

Türkiye’de 1 milyondan fazla üyesi olan her sosyal ağ mutlaka Türkiye’de bir temsilcilik bulundurmak zorunda. Financial Times ise geçtiğimiz günlerde, Facebook’un bir temsilci atamayacağını iddia etti. Yani bu Facebook’a Türkiye tarafından yaptırımlar uygulanacağı anlamına geliyor. Gelin öncelikle neler olacağına bakalım. Yasaya göre;  

  • Kasım 2020’de 10 milyon TL cezai işlem uygulanacak 

  • Aralık 2020’de 30 milyon TL cezai işlem uygulanacak 

  • Ocak 2021’de Türkiye’den Facebook reklamları verilemeyecek 

  • Nisan 2021’de Facebook’un hızı %50 düşürülecek (Bant genişliği)  

  • Mayıs 2021’de Facebook’un hızı %90 düşürülecek  

Peki adım adım tüm bunların ne gibi etkileri olabileceğini sıralayalım şimdi de.

Facebook Türkiye’de kapanacak mı?

Gidişat gösteriyor ki; Facebook geri adım atmazsa Türkiye’de kapanmayacak ancak neredeyse açılmaz hale gelecek. Duruma göre belki belirlenen tarihler değişiklik gösterebilir, esnetilebilir ancak özellikle markasının iletişim faaliyetlerini Facebook üzerine bina edenlerin hazırlıklara başlamasında fayda var.

Peki ya Whatsapp ve Instagram kapanacak mı?

Whatsapp ve Instagram’ın sahibi Facebook. Instagram ve Whatsapp’ta bir milyondan fazla üyeye sahip. Aslında tüm konuştuklarımız aynı şekilde Instagram ve Whatsapp için de geçerli.

Instagram, Whatsapp ve Facebook üzerinden satış yapanlar ne yapmalı?

Sosyal ağlar üzerinden direkt olarak satış yapan onbinlerce işletme var. Ben böylesine sert önlemlerin birden alınmayacağını düşünüyor olsam da, tek geliri buna bağlı olan işletmelerin bir an önce hazırlıklara başlaması gerekiyor.  

Bundan önce de dört büyükler diye tabir ettiğimiz Apple, Microsoft, Google ve Facebook’a yönelik getirilen ek düzenleme, vergi, regülasyonlara karşı bu dev şirketlerin de yanıt olarak doğrudan bizlere ek yükler bindirdiğini görmüştük. Yine Ekim 2020’de Google’ın Türkiye’deki reklamlara ek %5 harç payı eklemesi de bu yüzden. Yani önümüzdeki aylarda Facebook reklamlarına harcanan maliyetler artış gösterebilir. Bu da doğrudan sosyal ağlardan satış yapan insanların maliyetlerini, e-ticaret sitelerinin maliyetlerini yükseltecektir.

Facebook ve Instagram reklamlarının yasaklanması

Eğer Ocak 2021’de yasada belirtildiği gibi reklamlar yasaklanırsa, bu reklamlar sayesinde işletmesini ayakta tutanlar da sıkıntılarla karşılaşmamak adına bir an önce kendileri için alternatif kanal arayışına gitmeli.

Facebook, Instagram ve Whatsapp’a alternatif müşteri kanalları neler olabilir?

Bu sorunun yanıtlaması en kolay yanıtı Whatsapp için olan kısmı. Telegram ve Bip’te hiç zorlanmadan her marka yol katedebilecektir. Ancak iş Facebook ve Instagram’a gelince o kadar kolay değil. Twitter kesinlikle bu ağların yerine ikame bir ürün değil. Tiktok (temsilcilik açacağı kesin değil) da bir seçenek olabilir. Ancak internetten satış yapan küçük işletmeler için can simidi yine Google tarafında olacaktır.  

Google reklamları ve Google sıralamalarında organic çalışmalarla internetteki trafikten bir pay kapma şansına sahip olabilirler. Tüm bunlara ek olarak YouTube’a grime konusunda acilen değerlendirilmeli. Aslında esas olan çok basit bir ekonomi kuralı: “Asla tüm yumurtaları aynı sepete koymayın.”  

Tüm bunları göz önünde bulundurarak söylemek gerekirse, benim şahsi önerim ve beklentim şu; Facebook’un bir şekilde Türkiye’de açık kalmaya devam edeceğine inanmakla birlikte, özellikle küçük işletmelerin mutlaka farklı pazarlama kanallarına da yatırım yapmalarının önemli olduğunu düşünüyorum.  

Instagram
Twitter

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
brazian

Ekonomik ve sosyal olarak ben hazırım kapanmalarına. Bunların yerini birileri muhakkak doldurur. Para konuşur sonuçta.

zeynepsudeagackiran

ülkeyi suudi arabistana benzetmek için ellerinden geleni yapıyolar

cagirmayin-gelmeyecegim

Ben uzun yıllardır kullanmıyorum . Kapatılması beni çok alakadar etmiyor da doğru kullanım gerçekten yok . İçeriklerde görüyoruz insanlar sosyal medya için yaşıyor ,yarışıyor . Ben o hallerine üzülerek ,kızarak ,şaşırarak bakıyorum .

sadia

Dizüstü bilgisayarımdan çevrimiçi olarak çok para kazanıyorum (150 - 250 $ / saat). 24568 $ 'lık bir çek aldığım ilk ay bu çevrimiçi iş basit ve anlaşılır, ofise gitmenize gerek yok, bu onun çevrimiçi evden yaptığı iş. Bu iş fırsatı şu anda tam size göre. İsterseniz, ekli sitede deneyin .... Aşağıdaki siteye gidin ve başlayın .... .........................>>>>>>>>>>>>>>>> D­­o­­uCa­s­­­­h.C­­­OM

sensizsinema24

Sosyal Medya Uzmanıyım, desenize 2021 ortasına doğru işsiz kalıyorum🙃

ben-ve-kendim

Aynı sorular ajanslar içerisinde de soruluyor. Eğer ülkeden çekilirlerse sadece sosyal medya hizmeti veren dijital ajanslarda büyük bir çöküş olacak. Bunun yanında sosyal medya reklamları ile dönen PR ajansları da sıçıyor. Benim düşüncem global kuruluşların medya satın alma bölümlerinin nasıl hareket edeceğine bağlı. Çünkü onların bulacağı stratejiler bir çok ajans tarafından iç pazarda da kullanılacak .) Düşünülen gibi olursa hepimiz sıçtık .( Geleneksele geri döneriz :D

sensizsinema24

Millet ileriye gidiyor biz geleneksele dönmeyi konuşuyoruz😂 Pr çıkışlıyım iyi halt yedim de geçtim sosyal medyaya. Bakalım ne olacağız.

ben-ve-kendim

Mantıklı bir karar almışsın ama işte ülke değişkenini hesaplarken pi'yi 3 değilde, 3.14 alsaymışsın keşke .) Her şeyin başı sağlık .)

Görüş Bildir