Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayatınızı Sonsuza Kadar Değiştirmek İçin Atmanız Gereken 10 Adım

-

Hayatımızdaki en dramatik etkiler, bizi çevrelemiş olan değişimin bizzat kendisi aracılığıyla oluşuyor. Değişim, hayatımıza şans eseri ya da kazara girebiliyor fakat tek yapılacak şey buna ayak uydurmak... Bu değişimler bizi seçimimizi kendimizin yapacağı bir kanala sürükler. İşte o kanallardan birinde kendinizi bulabilmeniz için seçebileceğiniz 10 farklı yol...

Kaynak: https://www.lifehack.org/310325/10-thing...

1. Hayatınızın anlamını bulmaya çalışın.

Hayatınızda ne önemli, neden önemli? Bunu bulmak için kendinize biraz zaman ayırın. Neyi başarmak istiyorsunuz, hayalleriniz nedir, sizi ne mutlu eder? Amaçsız bir hayat, sizi hayatınızın geri kalanında boş bir şekilde ortalıkta dolanmaya itecektir. Bir odak bulup ona doğru yürümek hayatınıza büyük bir yenilik katacaktır.

2. Bir hayal panosu oluşturun.

Çocukken hayallerimizde her şeyi başarabiliyorken, büyüdükçe bu yeteneği köreltip hayallerimizi saklayarak onların gerçekleşmeyeceğine kendimizi ikna ettik. Bir hayal panosu oluşturarak bu hayalleri saklandıkları yerden geri çıkarabilirsiniz. Her gün hayallerinizi somut olarak görecek olmak onları canlı tutup, size ne için yaşadığınızı hatırlatacaktır.

3. Sizi hayallerinize götürecek hedefler koyun.

Hayatınızda sizin için neyin iyi olduğuna karar verdikten sonra yapmanız gereken, uzun süreli ve kısa süreli hedefler koyarak harekete geçmektir. Hedeflerinize koşarken onların da değişebilir olduklarını aklınızdan çıkarmayın.

4. Pişmanlıklarınıza yol verin.

Pişmanlıklar geçmişle bağlantılıdır ve sizi orada tutar. Eğer onlardan kurtulmazsanız şimdiyi ve geleceği elinizde tutamazsınız. Pişmanlıklarınızdan kurtulmak için şişirebildiğiniz kadar balon şişirip her birine birer pişmanlığınızı yazın. Daha sonra bu balonları gökyüzüne bırakın. Size yenilenmiş hissettirecektir.

5. Yapmaktan korktuğunuz şeyleri belirleyip bunları yapmaya başlayın.

Yapmaktan hoşlanacağınız fakat cesaret edemeyeceğiniz şeylerin bir listesini yapın ve bunları bir plana sokun. Planlarınızı uygulamaya koyun. Rahat olduğunuz çemberden çıkmak sizi hayatta bir adım öteye taşıyacaktır. Unutmayın, gerçek hayat sırça köşkün dışındadır.

6. Dengeli bir yaşam sürmeye özen gösterin.

Yaşlandıkça fiziksel ve ruhsal sağlığımızda değişiklikler meydana gelir. Dengeli bir yaşam sürmek bizi yaşla gelen fiziksel ve ruhsal değişikliklerden korur. Egzersiz yapmak hayata karşı olumlu ve pozitif bakış açısını kazanmak için bir anahtardır. Size daha tatmin olmuş hissettirir ve dolu bir hayat sunar.

7. Korkularınızla yüzleşin!

Korkularınızı görmezden gelip gittiklerini ummak kolay. Peki ya yüzleşmek? Eğer hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, korkularınızın üstüne yürüyün ki sizi kontrol edemesinler. Hayatımızı dolu dolu yaşayamayışımızın sebebinin korkularımız olduğunu unutmayın.

8. Kendinizi kabullenin!

Hayatınızda değişim yaratabilecek tek kişi sizsiniz. İnsanların sizden pek hoşlanmayacağı veya sizi reddedeceği zamanlar olacaktır. Kendinizi kabul etmek ve sevmek, hayatınızda ilerlemenizde size yardımcı olur. Eğer istediğiniz şey size iyi hissettiriyorsa bunu yapın ve istediğinize kavuşun.

9. Anı yaşayın.

Çoğumuz, çimlerin diğer tarafta daha yeşil olduğunu düşünürüz. Fakat çitin diğer tarafına geçtiğimiz zaman bunun bir illüzyon olduğunun farkına vararız. Problemlerimizle o kadar alakadarız ki anın büyüsünü kaçırdığımız bir yaşam sürüyoruz.

10. Öğrenmenin verdiği hazzı tadın.

www.brainscape.com

Her yeni bir şey öğrendiğimizde daha bilgili oluruz. Daha bilgili olmak demek daha özgüvenli olmak demektir. Öğrenmek, bizi daha yaratıcı ve yenilikçi olmak konusunda cesaretlendirir ve bilinmeyene karşı daha rahat bir ortam oluşturur.

"Değişim, hayatın bir kanunudur. Geçmişe ve şimdiki zamana bakanlar, geleceği kaçıracak olanlardır." -John F. Kennedy

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
1ogzhnylmz

bizim insanımız korkularıyla bile yüzleşmiyor sonra gelmiş yok pahalı yok külfetli yok banka soymak lazım bunlar için. la bi sus yapabildiklerini yap :d

viyol10sel

Uyarlama veya degil gayet guzel bir icerik. Maddi kulfeti olanlar yapilamiyorsa da diger adımlara başlanabilir

homeless69

11. adımı alayım

kafakirantazesimit

Tabi bir de bunları yapmak için yataktan kalkmak lazım , bazen düşünmeye bile üşeniyorum bir de bunları yapıcam, çok zor be dostum

gollum

İyi bunları biz de biliyoruz da biz bunları yaparken bizim yerimize kim çalışacak? :) Yabancı ülkelerde refah var arkadaş. Onlar emekli olunca yelkenli ile dünya turu da yaparlar ama burada olmaz o iş :) Yabancı sitelerden aldığınız içerik bu ülkede tutmaz :)

1ogzhnylmz

sus haain :D bizdede buzdolabı var . buzdolabı varsa refahsın işte sus

gollum

haklısın ya valla. Halimize şükredelim. Geçen Fenerbahçe'de yaşlı bir çiftle karşılaştım denizde. Hamburg bandıralı 10m bir yelkenliyle geldiler. Bende ufak 2-3 kişilik bir yelkenliyle antrenman yapıyordum. Bana marina girişini sordular. Dedim beni takip edin. Orada çift giriş olduğundan anlayamamışlar olayı. Bağladık tekneleri yanlarına gittim. Kadın öğretmen emeklisi, adam bir fabrika söyledi oradan emekli işçiymiş. Yani sefaleti sen düşün. 10 metrecik tekne ile taa Hamburg'dan çıkıp geze geze İstanbul'a gelmişler emekli maaşlarıyla takılıyorlar. Dedim bu hayat değil ya. Halimize şükredelim. 10 metrelik şeyle o kadar yol gelinir mi? Tabi o zaman buzdolabım olduğunu unutmuşum şükredemedim ama çok şükür emekli olunca napıcam derdim yok. İçini dolduramasamda kenarındaki fitilleri, kolunu falan kemirip hayatta kalırım diye şükrettim :)

Görüş Bildir