Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayalleriniz Gözünüzde Canlanabiliyor mu? Zihin Körü Olup Olmadığınızı Anlamanın 13 Yolu

 > -

Gözünüzü kapattığınızda bir ormanda yürüdüğünüzü düşünün; görüntü ne kadar net? Zihninizdeki görüntüyü ne kadar görebiliyorsunuz? Fakat yeni bir araştırma sonucuna göre bazı insanların, zihinlerindeki görüntüyü canlandıramadığı tespit edildi. Uzmanlar bu yeni sağlık durumuna da 'aphantasia' olarak adlandırdı. Yani, bir tür zihin körlüğü.

1. Anılarımız çoğunlukla görüntülerle kodlanır. Örneğin aklınıza ilkokula başladığınız günü getirin.

2. Eğer gözünüzün önüne ilkokulun ilk günü etrafınızda gördükleriniz gelmiyorsa siz de bir zihin körü olabilirsiniz.

3. Araştırmalara göre zihin körlüğü bir hastalık değil; sadece belleği farklı bir yoldan deneyimleme.

4. Aşık olduğunuz insanı gözlerinizi kapatıp düşündüğünüzde onu göremiyor fakat onun hakkında bildiklerinizi düşünüyorsanız zihin körlüğü sahibi olabilirsiniz.

5. Bellek burada size bazı imgeler düşündürüyor; ama bir türlü görüntüyü vermiyor. Bir şeye hasret kalmak gibi bir his.

6. Çoğu insan bunu yapamadığının farkında olmadan hayatına devam ediyor ama bazıları ise durumdan oldukça rahatsız.

7. Araştırmaya katılan zihin körlerinden bazıları, hayal kurarken görüntü oluşmadığında kendilerini oldukça yalnız ve soyutlanmış hissettiğini söylüyor.

8. Vefat etmiş annesini düşünürken onu bir türlü göremediğini söyleyen bir katılımcı, bu hissin delirmeye yakın bir his olduğundan bahsediyor.

9. Zihinde canlandırma ve görme, en çok da kitap okurken kendinizi test edebileceğiniz bir alan.

10. Kitaptaki tasvirleri gözlerinizi kapadığınızda görebiliyor musunuz? Hatta onları kağıda çizmeyi becerebilir misiniz?

11. Aslında çoğu insan bu durumun farkında ama hayatları boyu bir türlü ifade edememişler.

12. Oysa ki zihin körlüğü oldukça yaygın bir durum sayılabilir. Uzmanlar, her 50 kişiden 1'inin zihin körü olduğunu söylüyor.

13. Zihin körlüğünün tam tersi de mevcut! "Hyperphantasia" olarak anılan bu durumda zihnindeki görüntüleri çok çabuk canlandırabilen insanların bunu çizim veya cümle olarak kağıda aktarması daha da kolay oluyor.

Ünlü kurgu romanı yazarlarının veya görsel sanatçılarının bu yeteneğinin geliştiği düşünülüyor.

Siz de gözlerinizi kapatıp bir şeyleri düşünmeye başlayın. Aranızda görüntüleri gözünün önüne getiremeyenler var mı?

Kesinlikle göremiyorum, zihin körüyüm.
Yarım yamalak görüntüler var, emin olamıyorum.
Görüntüleri çok net görebiliyorum.
Görüyorum ve hatta her detayını bile görüyorum.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kimligibelirlenemeyenkisilerce

benim bu konuda hiçbi sıkıntım olmadı hayatım boyunca. bilakis çoğu kişiye göre daha iyiyimdir. ama aanemi kaybettikten sonra aanemin hiçbişekilde görüntüsü oluşmuyor kafamda sanırım bi çeşit kendini koruma . çünkü resmine baktığımda dayanamıyorum çok kötü oluyorum saatlerce ağlıyorum

sevv

Ben de zihin körüyüm. Göremiyorum ama gariptir ki gördüğümü hayal edebiliyorum. Anladınız mı? :D Yani hatırlıyoruz, hayal kuruyoruz falan iyi, rengine kadar her detay var, sadece görüntü yok. Ay çok garip *-* Vee bence çizebiliriz de sadece görmüyoruz hayal edemiyor falan değiliz -.-

efekaan-nitro

Yaa aynı şekilde zihin körümüyüm anlamıyorum düşünüyorum beynimde görüyorum ama kapkaranlık oluyo gözlerim

ali-altinel

sondaki seçmeli bölümü bilerek işaretledim sırf sonuçları görmek için. nedense hiç şaşırmadım AS:DAS:dAS:DA:SD:SADSD ya bu bizim millet var ya bi acayibiz ya :ASd:A:SD:ASDASD

Gizli Kullanıcı

bunu bir arkadaşıma söylediğimde dehşete düşmüştü. ben zihin körüyüm ancak oldukça iyi yazdığımı düşünüyorum. aslında bu yazmak için daha iyi değil mi? kastettiğim şu, bir görüntüye dair tüm imgeler zihninde kolayca oluşuyor ama resim değil sözcükler olarak. yani yazıyla. \_(o.o)_/

selina-hearts

Genelde hayallerim daha net canlanıyor gözünde ama anılar çok net değil.

Görüş Bildir