Hastalığın Erken Teşhisi İçin Önemli Gelişme: Bilim İnsanları, COVID-19'un Yeni Bir Semptomunu Daha Keşfetti

369PAYLAŞIM

Hastalığın belirgin semptomlarını göstermeyenler için erken teşhis konulması kolaylaşacak...

Koronavirüs salgınıyla mücadele tüm dünyada büyük bir titizlikle devam ediyor. Ancak bu mücadeleyi zorlaştıran bazı unsurlar var.

Hastalığa yakalananların birçoğu ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi semptomlar gösterirken bu semptomları göstermeyen ve aslında enfekte olduğundan da bihaber hastaların sayısı da azımsanacak gibi değil.

Bilim insanları da yaptıkları araştırmalarda Covid-19’a özgü semptomları belirlemeye çalışarak hastalığın daha çabuk far edilmesi ve hemen tedavi altına alınması için uğraş veriyorlar.

Nitekim bu çalışmaların karşılığı olarak, yakın zamanda spesifik bir semptom daha keşfedildi. Bilinen semptomlara ek olarak tat ve koku kaybının olmasının yanı sıra hastaların ayak parmaklarında çıkan su çiçeği benzeri mavi/mor lekelerin oluştuğu gözlemlendi.

Bu lekelere dokunulduğunda acı veriyor ve yanma hissi uyandırıyor. En önemli özelliğinden biri de hastalığın spesifik semptomlarını göstermeyen kişilerde bu lekelerin daha sık görülüyor olması.

Lekeler genellikle 10 gün içerisinde kayboluyor. Eğer sizin ayaklarınızda da buna benzer lekeler varsa bir uzmana görünmenizde fayda var. Çünkü bunun %100 hastalık belirtisi olduğunu henüz söyleyemesek de ihmal edilmemesi gerektiği de bir gerçek.

Araştırmacılar da bu lekelerin Covid-19’un doğrudan bir semptomu olup olmadığını söyleyebilmek için henüz erken olduğunu belirtiyor ancak Avrupa’daki birçok hastada bu lekelerin görüldüğü de verilen ek bilgiler arasında...

Durumun kesinleşmesi için daha fazla kanıta ihtiyaç duydukları bir gerçek, yine de bu bilginin hastalığın tespit edilmesini büyük oranda kolaylaştıracağını göz ardı etmemek lazım.

Bakalım, ilerleyen dönemlerde bu konuyla ilgili nasıl gelişmeler yaşanacak? Eğer bu bilginin doğruluğu ispatlanırsa erken teşhis için büyük bir adım olacağı aşikar. Hep birlikte bekleyip göreceğiz…

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cagirmayin-gelmeyecegim

Gül hastalığı olmuşum benim leke o çıktı . Stresten Gül açtım iyi mi . Ama doktorum çok rahatsız etmiyor dayanılmayacak acısı yok diyorsan sakın hastaneye gelme dedi . Zaten gitmeye de niyetim yok çok zorlamıyor beni

pella

Bu leke tam olarak ne arkadaşlar? Egzama gibi mi? Corona sebebiyle olmasa da bende halsiz olduğumda bazen çıkıyor. Merak ettim.

seda-bal

Bişey diyim mi? Her gün hastalık için farklı bir belirti ortaya çıkıyor. Önce ateş öksürük sonra mide bulantısı sonra ishal deri döküntüsü şimdi de bu. Bu virüsün mutasyona uğradıkça etkisini kaybedeceği söyleniyor ama görünen o ki tam tersi. Virüs zaman geçtikçe daha da kuvvetleniyor.

cagirmayin-gelmeyecegim

O kadar cevap yazdım silindi neden oldu anlamadım . Direk yorum olarak deneyeyim bende . Evet yanma oluyor üzerine değince de acısı var .. ben bağışıklık sistemini bozan baskılayan iğne kullanıyorum hani corona olsa direk hastalık çıkar diye düşünüyorum çünkü vücudum en ufak hastalığa açık ... ama geçmez ise doktoruma sorucam mutlaka ..

cagirmayin-gelmeyecegim

Şakaaa . Ay 2 gün önce kolumda böyle bir leke çıktı hala duruyor 😱😱. Ama ben 1 aydan fazladır hiç sokağa çıkmadım ,kimseyle yüz güze dahi gelmedim . Sadece eşim arada bir çıkıyor ihtiyaçları almak için . Oldu mu şimdi bu içime kurt düştü

kelebek_

acı ve yanma hissi var mı?

Görüş Bildir