Hastaları Çok Ama Doktorları Yok: Türkiye'nin Gelmiş Geçmiş En Müthiş 14 Deli Kadını

-

Delilik, gerçek manası dışında kullanılan bir kelime. Herkesten biraz daha cesur ve çılgınsanız size deli diyebilirler. Bu hiç de kötü bir şey değil hatta çoğu kişinin olmak istediği bir durum. Deli olmak kendi başına eğlenceliyken, deli kadın olmak daha da şahane olsa gerek. Çünkü önümüzdeki örneklere bakınca bunu net olarak görüyoruz. Kendileriyle tanışmak isteyenler için Türkiye'nin deli kadınları işte burada:

1. Kraliçe Deli

Bir delilik makamı varsa, Aysel Gürel onun tepesinde bulunması gereken insandır. İki kızı kendi başına büyütüp bir yandan da deli gibi çalışarak geçti hayatı. Onun yazdığı satırları bize verebilen henüz hiç kimse yok, olması da çok zor. Giydiği kıyafetleri, ağzından çıkan vurucu cümleleri, zehir gibi beyni ile Aysel Gürel'in askerleriyiz...

2. Her hali deli

Yıldız Tilbe'nin içindeki deli kadını dışarıdan da görmek pek zor değil. Kimseyi umursamadan yaptığı dansları bir tarafa, yazdığı şarkı sözlerinin ne denli ciğer söken olduğunu hayretle görüyoruz. İşte bunlar hep delilik...

3. Fevkaledenin fevkinde deli

Türkiye'nin divası Bülent Ersoy, tartışmasız en büyük seslerden biri. Bazen çocuk taklidi yapar, bazen uzaydan duyulan kahkahalar atar. Seçtiği her kostüm içindeki deliyi ortaya çıkartıyor. Sizi bilmeyiz ama biz her seferinde "Acaba bu sefer ne giydi?" diye merak etmekten kendimizi alamıyoruz.

4. Cesur Deli

Özellikle 80 döneminde kadının toplumdaki yerini irdeleyen rollerin baş tacıdır Müjde Ar. "Kadın" kelimesinin tanımında hala daha kendisini görebilmek mümkün. Fiziksel güzelliğini genel kaygıları bertaraf edip sergilemesi ise bambaşka şahane bir delilik!

5. Doğuştan Deli

Yaşı küçük olanlar bilmez ama Seyyal Taner bu ülkenin gelmiş geçmiş en çılgın kadınlarından birisi. Sahnede sergilediği performanslarından seçtiği kıyafetlere ve sürekli değiştirdiği imajına dikkat edince bunu görebilmek mümkün. Onun yurt dışındaki muadili Grace Jones!

6. Mütevazı Deli

Melek Baykal'ı ilk tanıdığımızda Ferhunde Hanımlar'ın "Nermin"iydi. Nermin, gerçekten içinden geldiği gibi davranan deli bir kadındı. Hatta biz Melek Baykal'ı gerçekten öyle sandık. Sonrasında rol aldığı dizilerde ve yaptığı programlarda aslında ne kadar da tatlı bir deli olduğunu hep beraber öğrendik.

7. Melankolik Deli

Eğer televizyonda şarkı söyleyen mavi saçlı bir kadın gördüyseniz büyük ihtimalle o Umay Umay'dır.  Saçları şimdi mavi değil ama yazdığı yazılardaki kelimeler, insana "Sen ne yaptın ablacım?" dedirtecek kadar deli.

8. Sarışın Deli

Pakize Suda şu an ekranlarda eskisi kadar görünmese de biz onun ne kadar deli bir kadın olduğunu biliyoruz. Hazır cevap olmak bir kadına ancak bu kadar yakışabilirdi.

9. Gerçek deli

Binnur Kaya, Türkiye'deki yeni dönem kadın oyunculardan bize göre en başarılısı. Onu Avrupa Yakası gibi bir sitcomda kahkalarla seyredebileceğiniz gibi Vavien gibi bir filmde ne kadar da Sevilay olduğunu anlayabilirsiniz. Hastayız sana Binnur!

10. Çaputlu Deli

Evde bulduğu her şeyden başka bir şeyler üretebilen en ünlü insan Derya Baykal. Programdaki tavırları sanki evimize gelen halamız, teyzemiz kadar rahat. Daha ne kadar deli deli şeyler yapacak acaba? Zamanla göreceğiz...

11. Bomba Deli

Billur Kalkavan, yaşına göre tam bir taş kadın desek yalan olmaz. Katıldığı programlarda yaptığı açıklamalar sanki bir kafede arkadaşıyla sohbet ediyormuş gibi. Dövmeleri, kıyafetleri ve sosyal medyayı takip ediyor oluşu ise çok tatlı. (Selam Billur!)

12. Evimizin Delisi

Ayşen Gruda'yı çocukluğumuzdan beri seyrettiğimiz çoğu filmden biliyoruz. O, her zaman herkese göre biraz çılgındı. Hala daha içinde taşıdığı enerjiye hayran kalmamak imkansız. Sanki evimizde yaşıyor...

13. Delikanlı Deli

"Delikanlı olmak" her ne kadar erkeklere ithaf edilmiş bir sıfat olsa da aslen kanı deli akan her birey için kullanılabilir. Popstar Mehtap da işte bu delilerden. Hiçbir zaman olmadığı bir insan gibi davranmaya çabalamaması, dobralığı ve çekinmeden verdiği cevapları onu bir çılgın yapmak için yeterli.

14. Vamp Deli

Karolin Fişekçi ismini ilk kez Orhan Pamuk'un sevgilisi olarak duymuş olabilirsiniz ama o iş geçti. Aslında kendisi ressam ve yazar. Şimdilerde Twitter mecrasında deliler gibi takılıyor. Kimi zaman seksi fotoğraflar atıp entelektüel bir yorum ekleyerek takipçileriyle menşınlaşıyor. Ama tabii ki asıl olayı bu değil. Zaten bu konuyla ilgili şöyle de bir tweeti: "Beni açık fotoğraf ve bu gibi cinsel açlıkla takip edenler lütfen gitsin profilimden."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mert.ercn

Nihal Yalçın'ı nasıl unutursunuz..

katilicee

Yıldız Tilbe gerisi hikaye. Aysel Gürel'i "Sevdam Acıyor" adlı şarkıyı yazdığı için deli değil ilah gibi görüyorum.

kibirlikedi

cuk diye oturmuş tespitler özellikle çaputlu deli kıl oluyorum şu kadına hep insanlara tiksinerek bakıyor

bagatur-kabasakal

Dönemine göre inanılmaz marjinal, aşiret kızı Seyyal Taner... Hatta, Türkiye'ye "Show-Girl" tanımını getiren kişi sayılabilir... Sonrasındaki en mükemmel örnek de Şebnem Dönmez ve bir dönem Meltem Cumbul... ah Şebnem ahhh...

tsukiyashima

#4 de ki gibi deli mi olur beğ

Görüş Bildir