Hangi Sanat Dalı Senin Ruhunu Yansıtıyor?

-

Herkes kendini farklı bir şekilde ifade eder. Kimi bunu yazıyla, kimi imgelerle, kimi de renklerle yapar! Peki seninki hangisi, hangi sanat dalı senin ruhunu yansıtıyor?

Öğrenmek için haydi teste!

1. Haydi başlayalım. Sence bu tablo nasıl bir hikaye anlatıyor?

2. Bir roman yazmaya karar verdin diyelim. Bu roman nasıl bir roman olacak pekii?

3. Sinema sektöründe olsan hangi işi yapmak isterdin?

Yapımcılık
Yönetmenlik
Senaristlik
Kameramanlık
Oyunculuk
Sanat yönetmenliği

4. Bir sanat insanı için bu dünya üzerinde yaşanabilecek en güzel yer neresi sence?

Roma
Paris
New York
Viyana
Barselona
Tokyo

5. Peki bu mimari yapılardan hangisi daha estetik?

Sydney Opera Binası, Avustralya
Tac Mahal, Hindistan
Parlamento Binası, Londra
Kolezyum, Roma
Ayasofya, İstanbul
Sagrada Familia, Barselona

6. Şimdi de çocukluğuna gidelim. Çocukken en çok hangisini severdin?

Ses çıkaran herhangi bir şeyle oynamak
Resim yapmak (ne kadar resim denilebilirse😂)
Legolarla çeşitli yapılar yapmak
Televizyondan gelen seslere harika dans figürleriyle eşlik etmek 😅
Evcilik oynamak
Resimli kitaplardaki resimlere bakıp hayal kurmak

7. Peki ikinci kez üniversite okuma şansın olsa hangi bölümü okurdun?

Mühendislik
Psikoloji - Sosyoloji
Tarih - Coğrafya
Moda tasarım
Hukuk

8. Geldik son soruya. Bunlardan hangisi sen değilsin?

Edebiyat!

Senin ruhunu yansıtan sanat dalı edebiyat! Sen çok boyutlu bir insansın. Öncelikle bir gerçekçisin. Asla ama asla kendini kandırmıyor ve boş hayallere kapılmıyorsun. Aynı zamanda insan sarrafısın. İlk gördüğün insana notunu verirsin, sonradan o kişinin, o notu hak etmediği vaki değildir. Tecrübenin sayfalara geçmiş halisin çünkü. İnsanları gözlemeyi, onlar hakkında analiz yapmayı da seviyorsun. Yaşadıkların ve tanık olduklarınsa "anlatsam roman olur" ayarında.

Resim!

Senin ruhunu yansıtan sanat dalı resim! Sen mantığın ve kelimelerin çok üstünde bir yerde konumlanıyorsun. Senin kendine göre bir dilin var bir kere ve bu dil, alışılageldik dillerden asla değil: renklerin dili bu. Renklerle düşünüyorsun ve her duygunun veya her fikrin temsil ettiği bir renk var sende. Bir romancı kadar felsefik, bir şair kadar da estetiksin kısaca. Allah vergisi yeteneğin ise cabası!

Dans!

Senin ruhunu yansıtan sanat dalı dans! Öncelikle, şunu demek gerekir ki, sen esnek bir insansın. Kesinlikler, katı kurallar, net fikirler hiç sana göre değil. "İnsan 7'sinde neyse, 70'inde de odur!" lafına da katılmıyorsun, en azından kendin için. Çünkü değişebiliyorsun, değişmeyen ilerleyemez zaten sana göre. Ayrıca sen sanatçı olmak için doğmuşsun; estetiğe ve güzele entelektüel bir merakın var. Esnek fiziğin ve zarif hareketlerinse bunun doğal sonucu!

Tiyatro!

Senin ruhunu yansıtan sanat dalı tiyatro! Senin içinde birden çok kişi var. Çünkü nadir bulunan empati gücü sende sonuna kadar var. Anlayabiliyorsun insanları, ki "anlamak" çok büyük iş. Bir insanın yerine geçmen ve onun gibi hissedilmen için çok fazla çabalamana da gerek yok. Yani çoğu gibi, bunu yaparken zorlanmıyorsun. Bu da senin doğuştan yeteneğinin olduğu anlamına gelir zaten.

Mimarlık!

Senin ruhunu yansıtan sanat dalı mimarlık! Sanatçılar içinde en analitiği, en planlı programlısı, hiç şüphesiz, sensin. Öncelikle çok somut bir iş yapıyorsun ve işin çok zor; çünkü hayalleri ete kemiğe büründürmek neredeyse imkansız, hele ki hesaplarla hiçoğlu hiç. Ancak bir insan "güzel"e takıntılıysa altından kalkamayacağı iş yok. Evet güzel olan her şeye takıntılısın: Güzel kıyafet, güzel söz, güzel kadın/erkek! Seni mimar yapan da tam olarak bu!

Müzik!

Senin ruhunu yansıtan sanat dalı müzik! Sanatçılar arasında senin kadar duygu yoğunluğuna sahip olanı yok; işte tam da bu yüzden onlar arasında insanlara en kolay ulaşılabileni sensin. Aslında yaptığını tanımlamak mümkün değil; çünkü müziğin matematiği de, formülü de yok. Sezgisel bir insansın bir nevi; seni açıklayan en doğru kelimeyse "hissedebilmek". Hayal edebiliyorsun son olarak ve hayallerinin peşinde koşma gibi bir cesarete de sahipsin. Melodi senin işin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Resim! (Uğraştığım bir sanat dalı ztn :D)

abdul-hamit

Senin ruhunu yansıtan sanat dalı müzik! Sanatçılar arasında senin kadar duygu yoğunluğuna sahip olanı yok; işte tam da bu yüzden onlar arasında insanlara en kolay ulaşılabileni sensin. Aslında yaptığını tanımlamak mümkün değil; çünkü müziğin matematiği de, formülü de yok. Sezgisel bir insansın bir nevi; seni açıklayan en doğru kelimeyse "hissedebilmek". Hayal edebiliyorsun son olarak ve hayallerinin peşinde koşma gibi bir cesarete de sahipsin. Melodi senin işin!

duru_ozdogan

TİYATRO!!! Vuhuu

seker.pare

resim tabikide bildi ;)

orhan-ozturk7

dans

Görüş Bildir