Hamilelikte Aşerme Duygusu Neden Yaşanır? Bilimsel Araştırmalar Aşerme Durumunu Nasıl Açıklıyor?

0PAYLAŞIM

Hamilelerin, günün herhangi bir saatinde canlarının en alakasız yiyecekleri dahi çekebildiğini biliyoruz. Peki ama neden? Biyolojik bir ihtiyaç mı yoksa altında başka sebepler mi bulunuyor?

Kaynak

Aşerme durumunun kadının ya da fetüsün biyolojik ihtiyacı olduğu düşünülür. Ancak bu düşüncenin kanıtlanmış bilimsel bir gerçekliği bulunmuyor.

Araştırmalar, hamilelikte aşerme durumunun her külterde ve her hamilelikte var olmadığını ortaya çıkardı.

Ayrıca aşeren hamileler, içerisinde bulunduğu kültere göre yiyecekler aşeriyormuş. Örneğin Japonya'da pirinç çok tüketilir, haliyle en çok aşerilen yiyecek türünün araştırmalarda pirinç olduğu belirlenmiş.

Aşerilen, yenilmek istenen yiyeceklerin büyük çoğunluğunun, sağlık açısından kadının kendisi ve bebeği için yararlı olmayan türden yiyecekler olduğu saptanmış.

New York State Üniversitesi'nden psikoloji profesörü olan Julia Hormes, bazı hamilelerin neden sürekli belirli tipte yiyecekler yemek istediğine yönelik özel bir çalışma yürütmüş.

Örnek olarak; ABD'de yaşayan kadınların %50'sinin hamilelik döneminde sık sık canlarının çikolata çektiğini söylüyormuş. Bu durumu daha iyi anlayabilmek için konuyla ilgili bir deney yapılmış.

Deneyi yapan psikolog, kadınlardan, canları çikolata istediğinde kendilerine verilen kutuları açmalarını ve içindekini yemelerini istemiş.

Verilen 3 kutudan birinde sütlü çikolata, öbüründe içinde kakao bulunmayan beyaz çikolata, sonuncusunda ise çikolatadaki besinlerden yapılan kakao hapları bulunuyormuş.

3 çikolata arasında en çok tercih edilen, içerisinde kakao bulunmayan beyaz çikolata olmuş. Yani aşerme duygusunu seçenekler arasında en zararlı sayılabilecek olan çikolata bastırabilmiş.

Profesör Julia Hormes ayrıca, menopoza giren kadınların da canlarının aynı oranda çikolata çekmeye devam ettiğini tespit etmiş. Böylece hem aşerme durumunun hormonlarla bir ilgisi olmadığını hem de sağlıklı olduğu için bir yiyeceğin aşerildiği düşüncesinin doğru olmadığını ortaya koymuş.

Tüm bu çalışmalar aşerme duygusunun kültürel ve psikolojik olduğunu gösteriyor. Çekici yiyeceklere olan arzu, hamilelik psikolojisiyle güçlü bir hal alarak hamileler üzerinde ciddi bir yeme ihtiyacı oluşturuyor.

Aşermeyle ilgili çalışmalardan ortaya çıkan sonuçlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Dünyanın 20 Ünlü Yeri Hakkında Öğrendiğinizde Vay Be Dedirtecek 20 Garip Gerçek - onedio.com
Dünyanın 20 Ünlü Yeri Hakkında Öğrendiğinizde Vay Be Dedirtecek 20 Garip Gerçek - onedio.com
Çekim Setinde Büyük Kazalar Yaşanan 15 Ünlü Yabancı Film - onedio.com
Çekim Setinde Büyük Kazalar Yaşanan 15 Ünlü Yabancı Film - onedio.com
Gerçek Fotoğraflardan Ayırt Etmenin İmkansız Olduğu Muhteşem Figüratif Yağlı Boya Çalışmaları - onedio.com
Gerçek Fotoğraflardan Ayırt Etmenin İmkansız Olduğu Muhteşem Figüratif Yağlı Boya Çalışmaları - onedio.com
Arkasında Çok İlginç Ortaya Çıkış Hikâyesi Bulunan 20 İcat ve Fikir - onedio.com
Arkasında Çok İlginç Ortaya Çıkış Hikâyesi Bulunan 20 İcat ve Fikir - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
luffyop

Bende hamileyim hiç te aş ermedim bana görede olay psikolojik tamamen

telliogullarindan_seferiogulla

Toz kahveyi bir insan sadece hamile olduğunda yiyebilir . Aşermek diye bir şey gerçekten var . (su kaynatıp toz olarak döktüğümüz neskafelerden bahsediyorum )

pinacolada

Yo, değil valla. Normalde 40 yıl meyve yemesem aklıma gelmez, hamileliğimin son aylarında yatıp kalkıp meyve yedim rüyalarıma girdiği oldu. Hormonların da etkisiyle vücut gerçekten de ihtiyaç duyuyo normalde istemediği şeylere, ona da aşermek demişler işte...

Görüş Bildir