Hamile Eşini Öldüren Kocaya 'Tahrik İndirimi' İsteyen Mahkeme Başkanına Kadın Üyeler Karşı Çıktı

 > -
Abone ol

Kars’ta bir mahkeme başkanı, sekiz aylık hamile eşini bıçaklayarak öldüren katil kocaya 'tahrik indirimi' uygulanmasını istedi. Ancak iki kadın üye hakim, bu isteğe karşı çıktı. Kadın hakimlerin oy çokluğuyla verilen kararda katil koca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yaşayan 33 yaşındaki Barış Alkan, hamile olan 23 yaşındaki eşi Sezen Alkan’ı 30 Mayıs 2018’de defalarca bıçaklayarak öldürmüştü.

Cinayetin ardından kaçan katil ağaç kovuğunda yakalanmıştı.

Anne karnındaki bebek ise kurtarılarak devlet korumasına alınmıştı.

Katil kocaya ağırlaştırılmış müebbet cezası

Kars 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 21 Kasım’daki duruşmasında, üç hakimden ikisinin oyuyla Barış Alkan’a ‘nitelikli kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiş, iyi hal uygulanmamıştı.

Mahkeme başkanı: 'haksız tahrik' uygulanmalı

DHA'nın aktardığına göre davanın gerekçeli kararı yayınlandı. Kararda mahkeme başkanı karşı oy gerekçesini açıkladı.

Karşı oy yazısı şöyle: 

“Sanık ile maktul eşinin uzun zamandır aile içi yaşanan tartışmalar nedeniyle geçimsiz oldukları tüm dosya kapsamı ile sabittir. Sanığın aşamalarda, sanığın annesi H. ile babası O.’nun ise dinlendikleri 9 Ekim 2019 tarihli duruşmada beyan ettikleri üzere maktul Sezen’in sanığa sürekli sinkaflı sözler sarf etmesi ve sanığın maktulün kendisini aldattığına yönelik kendi iç dünyasındaki kurgusunun bu sinkaflı sözlerin tesiriyle birleşmesi neticesinde sanığın maktule yönelik eylemini gerçekleştirdiği anlaşıldığından ve şüpheden sanık yararlanır evrensel hukuk ilkesi gereği bu durumunda aksi dosya kapsamında sabit olmadığından sanık hakkında asgari hadden TCK’nın 29’uncu maddesinin (haksız tahrik) uygulanması gerektiğinden ‘sanığın cezasında başkaca artırım ve indirim yapılmasına yer olmadığına’ dair sayın çoğunluğun kararına iştirak etmiyorum.”

‘Aldattığına dair delil yok’

Gerekçeli kararda sanığın, kadının kendisini aldattığını düşündüğünü söylediği, bunu ispatlayamadığı ve ortaya somut delil konulamadığı belirtildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir