Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Halil Cibran’dan “Aşk” Üzerine Yapılmış 13 Nefes Kesen Tespit

 > 
604PAYLAŞIM

Halil Cibran, Lübnan’da doğmuş ardından Amerika’ya göç etmiş sonra eğitimi için tekrar Lübnan’a dönmüştür. Daha sonra tekrar Amerika’ya giden Cibran eserlerini burada vermiş ve kendi halkından çok batılılar tarafından tanınmış büyük bir şair filozof ve sanatçıdır. Şiirleri 20'den fazla dile çevrilmiş, çizimleri ve tabloları dünyanın en büyük kentlerinde sergilenmiştir.

“…sonra, varlıklı bir adam konuştu: ‘bize vermekten bahset.’

Ve o cevap verdi:

Sahip olduklarınızdan verdiğinizde,

Çok az şey vermiş olursunuz;

Gerçek veriş, kendinizden vermektir…”

1. Aşk sizi çağırdığı zaman izleyin onu, yolu çetin, sarp olsa da.

2. Ve kanatlarıyla sizi sardığında, kendinizi ona teslim edin, tüylerinin içine gizlenmiş keskin kılıç sizi yaralayacak olsa da…

3. Ve aşk sizinle konuştuğunda, inanın ona; sesi, kuzey rüzgarlarının bahçeleri darmadağın ettiği gibi, düşlerinizi dağıtsa da…

4. Aşk sizi taçlandırırken, çarmıha da gerebilir, hem büyütür hem budar sizi…

5. Yükselip tepenize, güneşte titreyen en körpe dallarınızı okşadığı gibi, alçalıp köklerinize, toprağa sıkı sıkı tutunan bağlarınızı sarsabilir de…

6. Ve buğday demeti gibi bağrında birleştirir sizi, kabuklarınızdan soyup çıplak bırakır, apak edinceye kadar öğütür, kolay biçim alacak kadar yoğurur.

7. Ve sonra koyar sizi kutsal ateşine, Tanrının kutsal şöleninde okunmuş ekmek oluncaya kadar.

8. Aşk bütün bunları, siz yüreğinizin sırlarına eresiniz ve bu bilgiyle hayatının yüreğinin bir parçası olasınız diye yapacaktır.

9. Ama eğer siz, korkuya kapılıp, sadece aşkın güvencesini ve hazzını isterseniz, çıplaklığınızı örtüp aşkın harmanını terk edin daha iyi.

10. Güleceğiniz, ama doyasıya gülemeyeceğiniz ve ağlayacağınız, ama tüm gözyaşlarınızı dökemeyeceğiniz mevsimleri olmayan bir dünyaya dönün.

11. Aşk kendinden başka hiçbir şey vermez ve kendinden başkasından da almaz, aşk ne sahip olur, ne de sahip olunur; çünkü aşk yeter aşka.

12. Aşka yol çizebileceğinizi düşünmeyin, çünkü aşktır size yol gösterecek olan, sizi kendine layık bulursa eğer.

13. Aşkın bir arzusu yoktur kendini gerçekleştirmekten başka.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kanna

Cibran, bir dönem aşırı derecede popüler edilmiş, instagram vs gibi yerlerde beğenilmek uğruna günümüz "entel"leri tarafından b*ku çıkarılmış sonra da birçok kaliteli isim gibi bir kenara atılmıştır, ne yazık ki... Aşka Dair (içerikteki bir kısmıdır), Ermiş isimli eserinin en güzel bölümlerinden biri bence, tam metninin okunmasını tavsiye ederim.

ugurveugur

Bende bu aşk sözlerini yazanlar hakkında bir tespit yapayım bunların alayı ayran gönüllü,şıpsevdi tipler.Evli olsalar da mutlaka her dönem aşık olacak bir insan mutlaka bulurlar.

meaculpa

yalan dostum aşk diye birşey yok aşk dediğin üç günlük eğlence bilemedin beş gün sürsün kapılıpta sürünen çokk .....:D

tirnak-makasindaki-zincir

çok güzel ayrıca İranlı şair Hafız'ın da aşk üzerine çok güzel şiiri vardır : "Ey aşk ! Ateştir senin nesebin... Niteliğin dumandır kaynağın ise rüzgar Su tufana dönüştü toprak da küle Senin kokunla ateş rüzgara karıştı Şirin'siz her saray bisütûn gibi viranedir Ferhat'sız her dağ bir saman çöpüdür rüzgarda Yedi nesil öteye tüm atalarımız gâmdı Bize miras kalan hep sonsuz keder oldu Rüzgar esince toprağımızdan senin kokun geliyor Sadece Sen kalacaksın; Biz hepimiz gidince..."

miss-simpson

hiç aşık olmadım :(

Gizli Kullanıcı

Müsaitsen sana aşık olabilirmiyim :)

Görüş Bildir