Güzel Olan Her Şeye Düşmanız: Ege’nin İncisi Bodrum’un 50 Yılda Yaşadığı Değişim Suratınıza Bir Tokat Gibi Çarpacak!

-

Beyaz kireç kaplı evleri, çivit mavisi pencere ve kapıları, koyları ve 1990'lı yıllardan itibaren magazin dünyasının ünlülerinin akın etmesiyle birlikte değişen doğasıyla Bodrum Türkiye'nin en popüler tatil mekanlarından biri... Hâlâ öyle olsa da yıllar içinde yaşadığı değişim, yeşilden betona dönüş suratınıza bir tokat gibi çarpacak.

Not: Fotoğraflar Facebook'taki Eski Bodrum grubundan alınmıştır.

Araştırmacı Mehmet Dilbaz, Twitter'dan Bodrum'un 1967 yılından görüntüsünü paylaştı ve şu notu düştü: "Bodrum bu çirkin yeşil görüntülerden kurtuldu."

👇

İşte Bodrum'da son 50 yılda çekilmiş fotoğraflar ve Ege'nin incisinin son hali...

1965

1969

1970'li yıllar

1975

1977 yılından bir kartpostal

1979

1982

1982

1989

1989

Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz...

Bu da bugünkü Bodrum'un havadan görüntüsü...

Güzel olan her şeyi mahvettiğimizi gözler önüne seren bu fotoğrafları gördükten sonra siz ne hissettiniz? Yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
delininkendisi

orayı betona çevirende sizsiniz orda keyfini sürende

adren-ali-n

sular seller gibi anasını ..kmişiz. en acısı buna devam ediyoruz.

mustafa-eskicioglu

Bodrumda 2 kattan daha fazla ev veya işyeri yapmak yasaktır. Bu yüzden bütün evlerin penceresi denizi görecek şekilde hazırlanır. Ayrıca her evin bahçesi olmak zorundadır. Bodrumdaki tek sorun bodrrumdan rant yapmaya çalışan 34 ve 06 plakalılardır. Kışın bodrum tam yaşanacak yerdir. Sokaklarda kimseyi bulamazsınız. Kafa dinlersiniz. Bodruma gelecekseniz Kasım ayında gelin.

vedat-kaplan1

amk koyim ben daga yerleşip oada yaşıyacagım

huseyin-kargi

şehirler gelişiyor, insan nüfusu artıyor. kimse zaten gelişmesin demez. sadece gelişirken belirli bir plan üzerine gelişebilir. safi beton yapmanın bir anlamı yok. her şehrin içine biz ettik. sehir planlaması yaparken park, bahçe, yeşil alan, geniş yeşillikli yollar bırakmıyoruz. beton yığınları şehirlerimiz var. şu an bir de imar affı denilen bir şey var. sonuç olarak biz doğayla iç içe nasıl yaşanır onu bilmiyoruz. cezamız çok büyük olacak

tuna-haci

Betone evlerin yerine geleneksel, ahşap ve taş evler yapılmış olsaydı eskisinden de güzel olurdu

huseyin-kargi

sadece evlerin cinsi değil kat adedi, cekme mesafeleri herşeyin en baştan bir düzende olması lazımdı. Biz ülke olarak yeşil alan sevmiyoruz. imar planında yeşil alan yazan yerlere bile beton yapmak için ölüyoruz. ayrılan yeşil alansa o bölgede devede kulak gibi alan olmasına rağmen.bir açgözlülük mü desem adlandıramayacağım furyada devam ediyoruz. bina yüksekliğinin hmax serbset oldugu yerler vardı ben çalısırken istanbulda mesela.. sadece sahip olmak değil korumak ve yaşatmak önemliydi, biz beceremedik. sonumuz hayrolsun..

Başlıklar

BodrumFacebookTokatTwittertatil
Görüş Bildir