Gururlandırmaya Devam Ediyor: Türk Bilim İnsanı Betül Kacar 'NASA Genç Araştırmacı' Ödülünü Aldı

 > 
7.1bPAYLAŞIM

Astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren ve NASA'nın burs verdiği ilk Türk bilim kadını olan Astrobiyolog Betül Kacar, NASA Genç Araştırmacı Ödülü'ne layık görüldü. 

Arizona Üniversitesi öğretim üyesi olan Betül Kacar'ın adını daha önce NASA'dan burs alan ilk Türk olarak duymuştuk.

Şimdi ise NASA Genç Araştırmacı Ödülü'nü alan Kacar, bu haberi kendi Twitter hesabından paylaştı.

Aslen Giresun'lu olan Kacar, Arizona Üniversitesi’nde ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nünde çalışmalarını yürütüyor.

Arizona Üniversitesi'nde NASA'nın asteroide gönderdiği robotu inceleyen Kacar, Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nünde de yardımcı doçent kadrosunda yer alıyor ve Japonya’nın önemli projelerini yönetiyor. Betül Kacar, Japon hükümeti tarafından kurulan ve hayatın başlangıç ilkelerini araştıran Yer-Yaşam Bilimleri Merkezi’nin bilimsel yönelim projelerini yönetiyor.

Kacar, Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu.

Kacar, Sputnik'e verdiği röportajda başarı hikayesini anlatmıştı. Okumak istemediği bir bölümde okuduğunu ama bunu bir fırsata çevirdiğini söyleyen Kacar, hayatının İstablul'da düzenlenen uluslararası konferanslarla değiştiğini belirtmişti. Kacar, kendisini NASA'ya kadar ulaştıran bilime olan düşkünlüğünü şu sözlerle dile getirmişti: 

''Her zaman durum en kötüsü olsa bile, bazı şeyleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Türkiye'de kimya bölümünde okurken, Türkiye'de uluslararası konferanslar çok fazla oluyordu. Konferanslarda gönüllü olarak çalışmaya başladım ve proteinlere, moleküllere aşık oldum, gerçekten çok etkilendim. Bilim insanlarının bir odada bilim hakkında konuşması, günlerce kendilerini kapatıp bir hastalığı çözmeye çalışması ya da aslında hayatımızı ne kadar etkileyen o çok küçük olguları algılamaya çalışmaları beni çok etkilemişti.''

20 yaşında üniversiteyi bitirdikten sonra Amerika'ya yerleşen Kacar başarısını şu cümleyle özetlemişti: 'Hikayem çok çalışma üzerine kurulu'

Türk bilim kadını Kacar'a sosyal medyadan tebrik mesajları yağıyor...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir