Güneşe Direkt Olarak Bakmanın Gözlerinize Ne Kadar Zararlı Olduğunu Biliyor musunuz?

-

Bu ayın son günlerinde dünya uzun süredir görmediği büyüklükte bir Güneş tutulmasına şahit olacak. Bu vesileyle sizlere Güneş tutulmasını izlerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve güneşe direkt olarak bakmanın zararlarını BuzzFeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/sallytamarkin/h...

Öncelikle şunu hatırlatalım ki 21 Ağustos'ta 99 yıldır ilk kez, tam güneş tutulması yaşanacak.

Tutulma 90 dakika sürecek ve Ay toplam 2 dakika 40 saniye boyunca güneşin önünde kalacak, yüzyılın en büyük güneş tutulması deneyimini yaşayacağız.

Bu efsane doğa olayı en iyi ABD'den görülebilecek ama Türkiye'den de kısmen bu güneş tutulmasına şahit olacağız.

Burada görüntülenen kısmın dışında kalan çoğu bölgede ise Ay'ın Güneş'i tamamen kestiği görülmese de, tutulma büyük oranda görülecek.

Peki güneşe çıplak gözle bakmanın ne gibi ciddi sakıncaları olabilir?

Gözün çeştili farklı bölümleri 'görme' yetisi için ortak bir çalışma içindedir. İris, pupil, kornea, retina görüntüyü birlikte ortaya çıkarıp sinirler aracılığyla beyine gönderir, bu noktada beyin bu verileri bir görsel haline getirir.

Retinanın ortasında maküla (sarı benek) adı verilen bir bölge bulunur ve göze en yakın nesneleri seçmek makulanın görevidir.

Makula göze en keskin imajların sağlanmasına yardımcı olur, yani eğer makulada herhangi bir dejenerasyon meydan gelirse NYU Langone Tıp Merkezi göz hastalıkları bölüm başkanı Prof. Dr. Joel Schuman'a göre orta noktada sadece gri ya da siyah bir nokta görürsünüz.

Bu hassasiyet aslında retinanın maküler bölgede oldukça ince bir tabaka haline gelmesinden kaynaklanır.

Bascom Palmer Göz Enstitüsü'den Dr. Ranya Habash'a şöyle anlatıyor; "Vücudunuzdaki deri gibi düşünün, göz kapağınızın derisi topuk derinize göre çok daha incedir."

Retinal hasar 30-60 saniye içinde hatta daha kısa sürede oluşabilir ve bunun bir sebebi de direkt olarak güneşe bakmaktır.

Fotokimyasal zehirlenme adı da verilen bu durum oluştuğunda retina hücreleri zarar görmüştür ve tedavisi genellikle imkansızdır.

Dr. Schuman'a göre dikkatsiz davranırsanız görme yetinize bu şekilde ciddi bir hasar verebilirsiniz.

Bunun yanısıra maküler görmenin sadece bir kısmını sağladığı için ortadaki gri/siyah bölgenin dışında görmenizde bozukluk olmaz.

Peki güneş tutulması gibi, direkt olarak güneşe bakmayı gerektiren durumlarda ne yapmak gerek?

Unutmadan belirtelim, Ay Güneş ışınlarını neredeyse tamamen kestiği zaman gözlüklerinizi ya da koruma lenslerinizi çıkartıp birkaç dakikalığına çıplak gözle bu tutulmaya şahit olabilirsiniz.

Sıradan güneş gözlükleri bile gözleriniz için ciddi koruma sağlar!

Güneş tutulmasını izlerken mutlaka gözlük kullanın, direkt olarak güneşe bakmanız gerekmiyorsa bunu yapmaktan kaçının.

Güneş tutulmasını izlemek için özel yapım gözlükler de bulunuyor ve bunlar normal gözlüklerdem 1000 kat daha fazla karanlık sağlıyor.

Tutulma esnasında güneşe dürbün ya da başka bir optik cihazla dahi baksanız, mutlaka koruyucu siyah camları olmasına dikkat edin.

Bu kurallar göz sağlığınız için genelde de geçerli olan kurallar! Retinanınza iyi bakın, Güneş tutulması için şimdiden iyi seyiler!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

bakılmamalı.

Gizli Kullanıcı

Güneş gözlüğü ile bakmayın. Pahalı güneş filtreleri almadan tam sağlıklı yol yok. En azından kaynak camı veya iki üç kat röntgen filmi ya da küçükken benim yaptığım gibi şişe kapakları ile bakabilirsiniz. :D Farklı renk marka modellerde hazır edin ki en güzel hangisi gelirse ondan bakarsınız.

backy-b

Gunese her gun duzenli olarak ve sureyi arttirarak bakin diyen onedio icerigi canlandi gozumde...

Gizli Kullanıcı

retinanıza iyi bakın ne la? kritolisini iyi sakla gibi bir sey amk.

paralleluniverser

lan nasa güneş gözlükleriyle bile olsa bakmayın dedi

Görüş Bildir