Görüş Bildir

Güneş Tutulması Ne Zaman? 2021 Güneş Tutulması Türkiye'den Görülecek mi? Güneş Tutulması Neden Olur?

Anasayfa > Güncel

Güneş tutulması ile merak edilenler son dönemde yeniden gündeme gelmiş durumda. 2021 güneş tutulmasının ne zaman olacağı konusunda sorular ilgilenenler tarafından artmış durumda. Tüm dünyada büyük bir merakla beklenen konuya ilişkin yurdumuzda da heyecan yükseldi. Peki bu yıl güneş tutulması hangi güne denk geliyor ve Türkiye'den görülebilecek mi? Güneş tutulması ne zaman? Güneş tutulması neden olur? Güneş tutulmasına dair tüm merak edilenler haberimizde…

Güneş tutulması ne zaman ve saat kaçta, ayın kaçında? 2021 Güneş tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi, nasıl ve neden olur?

Güneş Tutulması Neden Olur?

Güneş Tutulması Neden Olur?

Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeni ay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir.

Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için Güneş tutulması çok ender bir olaydır.

Güneş Tutulması Ne Zaman, Saat Kaçta Başlayacak?

Güneş Tutulması Ne Zaman, Saat Kaçta Başlayacak?

2021'nin en önemli gök olayı ise 4 Aralık 2021 Güneş Tutulması olacak. Ancak bu tutulma da Türkiye'den görülemeyecek. Tutulmanın 1 saat 43 dakika sürmesi bekleniyor.

Güneş Tutulması Hangi Ülkelerde Görülecek?

Güneş Tutulması Hangi Ülkelerde Görülecek?

Tutulma, Güney Amerika, Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın güney ucunda gözlemlenebilecek. Güneş Tutulması, Türkiye'den izlenemeyecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
5
5
3
2
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?