Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gül Ağacı Bulamayanlar Üzülmesin: Hıdırellez İçin Uygulayabileceğiniz 11 Ritüel

35PAYLAŞIM

Hıdırellez gününde dileklerinizin gerçek olması ya da sadece doğanın canlanmasını kutlamak için geçmişten gelen birçok ritüel var. Her dileğinizin gerçek olması dileğiyle...

1. Adaçayı yakın.

Şamanizm'de kötü enerjinin uzaklaştırılmasında kullanılan adaçayını bir tavada hafifçe yakarak dumanını tüm odalarda dolaştırmanın negatif enerjinin uzaklaştırılmasında etkili olduğu düşünülüyor.

2. Sirke ile temizlik yapın.

Evinizin yerlerini, dolaplarınızı sirkeli suyla silebilir; elinizi yüzünüzü sirke ile yıkayabilirsiniz. Sirkenin arınma için biçilmiş kaftan olduğuna inanılıyor. Bunun dışında temizlik yapmak, özellikle yerleri süpürmek tavsiye edilmiyor.

3. Evinize taze çiçekler koyun.

Bugün eve taze çiçekler koymak çok önemli. Hatta evin, odanın ortasına yerleştirilmesi gerektiğine inanılıyor. Bir çiçek dalının evin dış kapısına asılması da Şaman inancına göre Hızır'ın evi kolay bulmasını sağlıyor.

4. Mutfak penceresini açık bırakın.

Bu gece boyunca mutfak camının açık kalmasının evin bolluk ve bereketini artırdığına inanılıyor. Yarın sabah da erkenden evin tüm pencere ve kapılarının açılması gerekiyor.

5. Bu akşam çamaşır-bulaşık yıkamayın.

Bu bir tür batıl inanç ve nereden geldiği bilinmiyor. Ancak bu akşam çamaşır-bulaşık yıkanması tavsiye edilmiyor.

6. Kavanozlar da bu gece açık kalmalı.

Tabii ki baklagil, makarna ve baharat gibi kuru gıdaların kavanozlarından bahsediyoruz. Bu da bolluk bereketi artırmak için.

7. Bir kova suya birkaç çiçek atın ve duş sonunda bu kovayla yıkanın.

Bugün banyo yapmak çok önemli. Ayrıca varsa bahçenizden ya da çevrenizden koparacağınız birkaç çiçeği bir kova suya atmanız ve duş sonunda bu kovadaki suyla son kez durulanmanız öneriliyor. Trakya'ya özgü bu gelenek doğayla bütünleşmenizi sağlıyor. Öte yandan bugün çiçek koparılmasının uğursuzluk getireceğine inananlar da var. Bu durumda çiçekçiden ya da aktardan alınan çiçekler kullanılabilir.

8. Cüzdanlar da açık kalmalı.

Yine bolluk ve para gelmesi için yapılması önerilen bir ritüel. Ayrıca yarın para harcanmaması gerektiğine inanılıyor.

9. Unlu yiyecekler yapmayın.

Bunun uğursuz olduğuna inanılıyor. Un yerine irmik kullanılabilir.

10. Yarın sabah erken kalkın.

Yarın sabah erken kalkılması, mutlaka temiz ve düzgün giyinilmesi tavsiye ediliyor.

11. Gül ağacı ya da su bulamıyorsanız, dileğinizi yakabilirsiniz.

Tabii yakarken dikkatli olun. Dileğinizi bir kağıda çizip, kağıdı metal bir sahanın içinde hafif hafif yakabilirsiniz. Şaman inancında ateş arındırıcı bir güce sahiptir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
claymore

Biz her sene bütün aile beraber baharın gelişini kutluyoruz eğer siz de ilgileniyorsanız suzan kardeşin hazırlamış olduğu hıdırellez videosunu izleyebilirsiniz 😊 evde kaldığımız bugünlerde az da olsun eğlence ve dileklerimizi dilemek için güzel bir ritüel umarım yapan herkesin dilekleri kabul olur

mrs.torrance

Camı, kapıyı açın. Cüzdanı da açıp orta yere bırakın. Hıdrellez'de hırsızlara zorluk çıkarmayın, günahtır, yazıktır.. 😂

tontikke

Değişik değişik işler

Görüş Bildir