Grip ve Koronavirüs Belirtileri Arasındaki Farklılıkları ve Benzerlikleri Mutlaka Öğrenmelisiniz!

739PAYLAŞIM

Grip miyim yoksa Koronavirüs mü?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve yüzlerce kişiyi öldüren Koronavirüs Türkiye'nin bütün komşu ülkelerinde görülmüştü.

Türkiye'de virüsün olup olmadığına dair endişelerimiz sürerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs şüphesi olan bir hastanın test sonuçlarının pozitif çıktığını açıkladı. Böylelikle Türkiye'de ilk Koronavirüs vakası da ortaya çıkmış oldu.

Sağlık Bakanı Koca: 'Türkiye'de İlk Koronavirüs Vakası Tespit Edildi' - onedio.com
Sağlık Bakanı Koca: 'Türkiye'de İlk Koronavirüs Vakası Tespit Edildi' - onedio.com

Peki grip ile aynı belirtileri gösteren Koronavirüs'ü nasıl anlayabiliriz? Hangi durumlarda Koronavirüs şüphesiyle hastanelere gitmeliyiz?

Öncelikle Koronavirüs hastalarında sık görülen ateş, yorgunluk ve kuru öksürük semptomlarını grip olduğunuzda da görebilirsiniz.

Grip ve Koronavirüs semptomları arasındaki en belirgin ayrım ise solunum zorluğudur. Grip olduğumuzda şiddetli nefes darlığı yaşamayız fakat Koronavirüs'te nefes almada problem yaşandığı görülüyor.

Ayrıca grip olduğumuzda şiddetli baş ağrısı ve eklem ağrıları sık sık yaşarız fakat bu ağrılar Koronavirüs'te bazen yaşanır.

www.dw.com

Ve en önemlisi de Koronavirüs vakalarında gripte ve nezlede gördüğümüz belirtiler olan burun akıntısı ve hapşırma çok nadir görülür. Bunlar Koronovirüs hastalarının bazılarında rastlanan semptomlardır.

Bunların yanında nezlede ve gripte ortaya çıkan burun tıkanıklığı belirtisi Koronavirüs semptomları arasında yer almıyor.

Not: Yukarıda yazılan belirtileri taşıyorsanız kısa süre içerisinde doktorunuza başvurunuz. 

Farklara ve benzerliklere bu tablodan da bakabilirsiniz.

Siz neler düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Bilgi için teşekkürler.

piamiasan

ben tabloyu anlamadım ya. bende şuan, çok az boğaz ağrısı, burun akıntısı hapşırık var ateş yok nefes darlığı yok halsizlik yok. bu şimdi soğuk algınlığı mı oluyor acaba?

siradan_biri

Bankacıyım. İnsanlarla el tokalaşmak zorundayım. Haftada bir 100 ml. dezenfektan tüketiyorum.

melik-sah-hicyilmaz

2 senedir nefesim daralıyordu heralde koronayı ülkede ilk kapan bendim awk

psyhedelichead

iki ay önce (yüksek ateş, solunum güçlüğü, öksürdükçe devam eden şiddetli göğüs ağrısı) korona virüsü şüphesiyle gittim hastaneye sonuç: solunum yolu enfeksiyonu bir de kronik astım sanki çok kolaymış gibi, doktor bir an önce sigarayı bırak deyip zararlarını anlatıp durdu! Ben de sanki bir tek tehdit sigara, İstanbul'un kirli/pis havası hakkında bi'şey diyen yok. Dedim durdum :/ inhalasyon için aerosol, ipralev kullanıyorum şimdi..

psyhedelichead

Gözlerim sulanıyorsa sıkıntı yok! Bilirim ki sık sık göz nezlesi olurum. Hapşiii

Görüş Bildir