Gözlük Kullananların Çok İyi Bildiği Günlük Hayat Zorluklarına Karşı 10 Pratik Çözüm

-

Gözlük kuşkusuz dünyanın en faydalı icatlarından biri; ama kullanan herkesin çok iyi bildiği gibi, bu meret bazen tam bir baş belası olur insana. Gözlüklülerin derdi bitmez. 

Günümüzün neredeyse tamamına yakınını parlak bir ekrandaki küçük yazılara bakarak geçirdiğimizi, uzun saatler böyle çalışmak zorunda olduğumuzu düşünürsek bir noktada gözleri bozmaktan kaçamayabiliriz. Zaten en basitinden, hepimiz güneş gözlüğü kullanıyoruz. Neyse ki gözlük kullanımıyla ilgili sıkıntı veren problemleri mimimuma indirmek çok da zor değil. Bakalım ne gibi ipuçları var!

1. Küçük bir parça parlayan çıkartma kullanın.

Karanlıkta ya da çantanın içinde bir türlü bulamadığınız gözlük kaplarına küçük bir "glow in the dark" (karanlıkta parlayan) çıkartma yapıştırırsanız karanlık ortamlarda rahatça seçebilirsiniz.

2. Gözlük varken kulaklık takmak kulaklarınızı acıtıyorsa,

Kulaklığınızın iç kısmına yerleştireceğiniz herhangi bir yalıtım süngeriyle ekstra bir yumuşaklık katmanı elde edebilirsiniz.

3. Gözlüksüz okuyamayacak kadar gözleriniz bozuksa,

Banyo yaparken şişeleri birbirine karıştırmamak için örneğin şampuan şişenize bir lastik toka geçirebilirsiniz.

4. Mikrofiber mendiller gözlük temizliği için en iyisidir. (Akıllı telefon ve tablet için de geçerli.)

Gözlüklerinizi uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız bol bol bu mendillerden edinin ve sık gittiğiniz her yerde birer adet bulundurun. Mendilleri sık sık yıkamakla uğraşmak istemiyorsanız, büyük ebatta tek bir bez alıp parçalar halinde keserek çoğaltabilirsiniz.

5. Gözlük üstü güneş gözlüğü, internette kolaylıkla bulunabilen bir ürün.

Kolormatik gözlüklerden hoşlanmıyor, ama gözlüksüz de pek bir şey seçemiyorsanız pek çok değişik modelde örnekleri mevcut.

6. Burun silikonlarının simetri ayarını bu şekilde yapabilirsiniz.

Düz bir zeminde her iki uç yere oturuncaya kadar ayarlama yapabilirsiniz.

7. Gözlüklerinizi mi kaybettiniz?

Eğer miyopsanız uzağı daha net görebilmek için cep telefonunuzla fotoğrafını çekin.

8. Peki gözlüksüz biraz daha net görebilmek mümkün mü?

Evet ve bunun çok basit bir metodu var! Yukarıdaki video bunu anlatıyor. İngilizce olduğu için kısaca özetleyelim:

Diyelim gözlüklerinizi, lenslerinizi takmayı unuttunuz. Bir noktayı / metni daha iyi görebilmek için tek yapmanız gereken, baş ve işaret parmaklarınızın arasında minicik bir delik oluşturmak ve o delikten bakarak tekrar denemek. Gerçekten bu kadar basit. 

Videoda bunun neden işe yaradığı ise özet geçersek şöyle anlatılmış: "Bildiğimiz gibi retina, gördüğümüz cisimden gelen ışığı göz merceği yardımıyla gözün iç kısmındaki odak noktası olan sarı lekede toplayıp birleştirir ve bu da cismin ters görüntüsünü oluşturur. Bu görüntü, görme sinirleri ile beynin ilgili merkezinde değerlendirilir ve net, düz görüntüyü görürüz. Göz merceğinde hasar olduğu zaman ise ışığın odaklanması gerçekleşmez ve bulanık görürüz. Esas konu şu, gözümüz tek bir an içerisinde milyonlarca farklı noktadan ışık alır. Sağlıklı bir göz, aldığı ışığın cisim üzerinden yansımasını odaklayabildiği için net görür. Bozuk bir göz için de tam tersi. Dolayısıyla, göze giren ışığın açısı ne kadar daralırsa o kadar az noktadan ışık alır; odaklama güçlüğü azalır ve görüntü netleşmeye başlar."

9. Gözlüklerinizi yıkamak içinse en iyisi, suyla seyreltilmiş bulaşık deterjanıdır.

Alkollü çözeltilerden (kolonya dahil), sirke, amonyak gibi gözlüğün çerçevesine zarar verebilecek korozif sıvılardan ise kesinlikle uzak durun.

10. Son olarak gözlüklerin burundan kayıp düşmesini önlemek için, cilde ve gözlüğe zarar vermeyen çareler mevcut.

Gözlükle hareket etmek bir dert. Koşamazsın, eğilemezsin, terlersin, cilldin yağlanır ve o gözlük daima burundan kayar.

Balmumu esaslı bazı özel yapıştırıcılar ile gözlükleri yerli yerinde tutabilmek mümkün. Örnek olması açısından, linke bakabilirsiniz. Bir başka alternatif ise kulak arkası tutucuları. Kulağın arkasına denk gelen sap kısmına takılan ufacık aparatları da internette kolaylıkla bulabilirsiniz.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-yesiloglu

Yıllardır gözlük kullanırım.. Şu 10 maddede anlatılan zorlukları ilk kez okudum :/

xxrabia.kxx

işte tam bu yüzden gözlüğü bıraktım :D

unknown_member

kullanmayan bilmez

hasipcan

Ortalama iki göz içinde 3 derece miyop, 3 derece astigmat'ım (Yarım kör) 20 senedir kullanıyorum bu mereti baya bağımlıyım ama bir sebebi var. İlk başlarda kabullenemiyordum kullanmak istemiyordum. Taki yeni alınan bisikletim çalınıncaya kadar. Apartmanda 3 bisiklet vardı. Ve hepimiz bodruma kitliyorduk. Sıcak bir yaz sabahı yeni uyanan ben balkondan sarkarken bisiklet ile apartmandan çıkan kişiyi komşu zannedip üstüne bir de selam verince aradan geçen zamanda aslında o kişinin adi bir hırsız bisikletinde benim bu naçizane ağır vücudumu taşımadan çalınan bisiklet olduğunu fark etmem. O gün bugündür bağımlıyım geceleri bile çıkarmak istemiyorum.

hemingway

Bir gün ekmek almaya gidiyorum bakkalın kapısında elinde şemsiyeyle duran bir deliğanlı, “naber yavrum nereye gidiyosun?” dedi. Abi sabahın 7'si ya! yedi! ne ara uyandın da, ne ara organlarına kan gitti ? Geceden sırf bunun için saatini 6 buçuğa mı kurdun ? Şehrin nitro hızına yetişemeyince, ihtiyaçlarını yolunun üstünde gördüğün kadınlarla mı gidermeye kadar verdin ? Nedir ? Kafamdan bunlar geçerken sakince “ananın a..na gidiyorum” dedim. “vay be, iyi laf koydum” diye düşünürken, çocuğun kekeler gibi adımı söylediğini işittim. aklınca taciz şakasına yeltenen arkadaşıma ilk ve son kez küfredişim böyle vuku buldu. Özet: Gözlük önemli arkadaşlar.

hazal-venus

Hönkürdüm.

goruncekadam

Trajikomik.

Görüş Bildir