Görüş Bildir
Haberler
Girişimciliğe Giriş 101: Gözüpek Bir Girişimcinin İnsanlardan Farklı Kullandığı 11 Kelime

Girişimciliğe Giriş 101: Gözüpek Bir Girişimcinin İnsanlardan Farklı Kullandığı 11 Kelime

Girişimciliğe ilgimiz var ise, gündelik hayatta da bazı terimlere kısmen aşina olmamız gerekiyor. Girişimcilik dünyasında da tabii ki her şeyde olduğu gibi sözcük türetmede de yaratıcılıklar konuşturuluyor. İşte; girişimci olmayı aklına koyan herkesin bilmesi gereken ve yaygın kullanımından farklı olarak kullanılan kelimeler 👔:

1. Melek 😇

Çoğu insanlar için kanatları olan beyaz elbiseler içerisindeki doğa üstü canlı olsa da; bir girişimci için, paradan ziyade networking, mentorluk ve işbirliği fırsatlarıyla yatırımını destekleyecek kişi anlamına gelir.

2. Kuluçka Merkezi 🐔

Kanatlı canlıların yumurtalarının daha çabuk gelişebilmesi için çalışan yer olarak düşünülse de, bir girişimci için yeni kurulan girişimlerin hayatta kalmasını sağlayan ve projelerine yardım bulabilecekleri yerdir.

3. Tohum 🌿

Bir ağacın oluşması için toprağa ekilen, meyvenin ufak çekirdeği olarak nitelendirilebilir. Bu bir girişimci için ise projenin hayata geçmesi için gerekli olan küçük sermayedir.

4. Unicorn 🦄

Bizim bildiğimiz, boynuzlu mistik bir at. Ama girişimci için 1 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan girişime verilen isim.

5. Evlilik 👰🤵

Genel tanım: Birbirlerini seven iki kişinin kendi istekleriyle kanun önünde hayatlarını birleştirmesi. Girişimcilik için ise iki firmanın bireysel varlıklarını sona erdirerek bir araya gelmesi ve yeni bir şirket kurulması.

6. Saha ⛳

İlk olarak akla futbol, beyzbol, basketbol gibi sporların yapıldığı alan gelse de, girişimcilik dilinde saha, girişiminin kitlelere ulaşacağı yere denilir.

7. Transfer Ödemesi 🔄💸

Genellikle bir şeyin bir yerden başka bir yere aktarımı olarak tanımlansa da transfer; yaygın olarak oyuncuların kulüp değiştirmesi olarak kullanılıyor. Transfer ödemesi ise bunun için satın alınan kulübe verilen para. Girişimcilikte ise; TÜBİTAK TEYDEB programında destek kapsamına alınan projelerin sahibi olan işletmelere, teminat mektubu karşılığında projenin başlangıç aşamasında gerçekleştirilen para transferini ifade ediyor.

8. Çıkış 🚪

Genel olarak bir yerden ya da bir kapıdan dışarıya veya başka bir yere çıkmak olarak tanımlanabilir. Girişimcilik dilinde ise, girişimcinin hisselerini ve haklarını satması ve girişiminden vazgeçmesi anlamına gelir.

9. Pivot 🤾

Basketbolda pota altında oynayan genellikle uzun boylu oyuncuları tanımlamak için kullanılan tabir, girişimcilikte ise bir iş modeli içerisinde bir ya da daha fazla bileşende gerçekleşen temel değişikliği niteler. Bu hedef kitle değişikliği olarak nitelendirilebilir.

10. Organik 🍓

Günümüzde genellikle katkı maddesi kullanılmadan doğal yollarla yetişen meyve ve sebzeleri ifade eden bu terim girişimciler arasında, müdahale edilmeden sponsor desteği almadan gelişen, tüketilen içerikleri tanımlar.

11. Siyah Kuğu 🎭

Normalde Kuğu gölü balesindeki karakterlerden biridir. Natalie Portman'ın oynadığı filme de ismini verir.

Girişimcilik dilinde ise; olağanüstü sonuçları olan beklenmedik gelişmeler, siyah kuğu olarak nitelendirilir.

Girişimci ruhlu olanlar yalnızca fikirleriyle değil kullandıkları kelimelerle de farklarını ortaya koyuyor.

Girişimci ruhlu olanlar yalnızca fikirleriyle değil kullandıkları kelimelerle de farklarını ortaya koyuyor.

Sen de aklındaki fikre, potansiyeline güveniyorsan çalışacağın insanları, fikrine değer verecek yatırımcıları Kolektif House'da bulabilirsin!

90 freelancer, 93 kreatif ajans, 10 kurumsal/global şirketin yanısıra, üyeleri arasında toplamda 72 startup, 10 yatırım ağı ve 100’ün üzerinde melek yatırımcıyı bünyesinde bulunduran Kolektif House, fikrine güvenen girişimcileri yatırımcılarıyla buluşturuyor!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Adem GÖNLÜZENGİN

batak; girişimcinin işi bok edip iflası çekmesidir.