Görüş Bildir

Gezi Parkı'nın Devrediliği Vakfın Sadece Kağıt Üstünde Olduğu Ortaya Çıktı

Haberler
> Gezi Parkı'nın Devrediliği Vakfın Sadece Kağıt Üstünde Olduğu Ortaya Çıktı

Gezi Parkı’nın verildiği Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı sadece kağıt üzerinde var. Şişli Etfal Hastanesi, Vefa Lisesi ve Sait Halim Paşa Yalısı da aynı vakfa devredildi. 

Taksim Gezi Parkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınıp Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredildi. 

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, park parselleri, 12 Mart 2021 tarihi itibari ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne tescil edildi.

Mazbut vakıf statüsünde

Mazbut vakıf statüsünde

Şişli Etfal Hastanesi, 1899'da 2. Abdülhamit döneminde yapıldı

Gezi Parkı ile birlikte Şişli Etfal Hastanesi, Pera Palas Oteli, Vefa Lisesi, Sait Halim Paşa Yalısı'nın da devredildiği Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı, “mazbut vakıf” statüsünde. Mazbut vakıf, Türk Medeni Kanunu yürürlüğe girmeden önce kurulmuş, yönetimi bugüne kadar ulaşamamış, arşivlerde kayıtları bulunan vakıfları kapsıyor. Bu vakıfların yönetimi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından üstleniliyor. Merkezleri, tabelaları, yönetim kurulları ve hiçbir faaliyeti bulunmayan bu vakıflar, sadece kağıt üstünde varlar.

"53 bin mazbut vakıf var"

"53 bin mazbut vakıf var"

Vakıf uzmanı olan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen bu statüde 53 bin vakfın bulunduğunu belirterek “Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu vakıflar aracılığı ile elde ettiği gelirin ne kadarını hayır işlerinde kullanıldığını sormak lazım” dedi. Polat, devir işleminin de yasaya uygun olmadığını söyledi.

Polat, “Yasa maddesinin işletilebilmesi için vakıf yoluyla kurulması ve vakıf kültür varlığı olması gerekir. Gezi Parkı, Beyazıt döneminde boş arsaydı. 3. Selim döneminde kiralanarak Topçu Kışlası yapıldı. Topçu Kışlası da vakıf tarafından yapılmadı” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
17
5
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Varsa Yoksa

Şeytan bile ak partiyi elinde mısırla izliyodur

lilithtrinity

hukuksuzluğun dibini yaşıyoruz dibini

İktidar açıklaması "Kağıt üzerinde olacak tabi, havaya mı yazacaktık ?"