Genç Kadın Facebook Üzerinden Yılların Acısını Çıkardı: Bir Kendini Sevme Hikayesi

-

Burası insanların kendileri gibi olmayanı dışladıkları, ötekileştirdikleri, hırpaladıkları bir dünya. Dışlanmak ve küçümsenmek için sadece görüntünüz bile yeterli olabiliyor; nasıl biri olduğunuzdan bağımsız olarak...

Fakat tarihin tekerleği hep ileri ve iyiye döner, demişler. Nihayet dönemimizde "kendini sevmek" akımı, cesur insanlar sayesinde, hızlıca yayılıyor. İnsanlar birbirlerinden güç alıyor, dayanışıyor ve empati kuruyorlar.

Bir cesur kadın da Amerika'dan çıktı. İsmi Lesley Miller...

"Hayatımın son 18 yılını bekleyerek geçirdim."

"Bedenimi sürekli kapattım ve sakladım. Sürekli kendi kendime bir gün kendimi göstereceğimi ve 'uygun' olduğum zaman tüm hayal ettiğim şeyleri yapacağımı söyledim. Uygun zayıflıkta, uygun özgüvende, uygun mutlulukta olduğumda..."

"3 yaşımdayken arkadaşlarım neden onlardan daha büyük olduğumu soruyorlardı. Onlarla aynı önlüğü giyemiyordum."

"7 yaşımdayken umutsuz bir şekilde kilo vermeye çalışan orta yaşlı kadınlar toplantısında oturuyordum, kilo verme programındaki kadına kilomla ilgili yalan söylüyordum."

"9 yaşımdayken kilo verme kampına gönderilmiştim. Sadece bir hafta boyunca 'önce-sonra' fotoğraflarındaki 'önce' evresini çektirmek için bekledim."

"11 yaşımdayken bir cerrah midemi neşterle kesti ve dünya üzerinde bu kilo verme ameliyatını olan en genç insan olduğum için sevinmem gerektiğini söyledi."

"15 yaşıma geldiğimde kendimi kesmeye başladım. Kendime zarar veriyordum. Çünkü bunu hak ettiğimi düşünüyordum."

"21 yaşıma geldiğimde dokuz ay içerisinde toplam kilomun yarısını verdim."

"Kendime verdiğim değer, tartının üzerindeki rakamlar küçüldükçe artıyordu."

"Ve bir gün artık beklemekten sıkıldığımı farkettim. 21 yaşımda, hayatımda ilk kez kendime bikini satın aldım, İLK KEZ!"

"Gördüğünüz gibi tuhaf katmanlar ve yağ kütlelerim var. Fazlalık ve sarkmış derim de... Çatlaklar, selülit, ameliyat ve jilet izleri...Göbeğimin altındaki tuhaf çıkıntılar da var."

"Kendimi, her yerimi sevmeyi öğrenmek istiyorum. Sadece "düzgün" bulunan taraflarımı değil. Çünkü, size bir sır vereyim: Ben her zaman "uygun" ve "düzgün"düm. Siz de öylesiniz!"

Lesley'i cesaretinden ve açık kalpliliğinden dolayı kutluyoruz. Görüntüsü yüzünden ayrımcılığa uğrayan nice insana ilham vermesi dileği ile...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turker-goktas

+9 Duyar kasma başlığımız açılmıştır

busra-kus3

Aynen kezo aynen..

alahomora

Sana aynen kezo sana

ebrar-erdem

buna kezo diyen insanın, profili kalp ben ya jfergzrykzgdghedgh

sonbakkal

44 kilo verdim, yine de şişmanlık düzgün ve kendi haliniz değildir aq doğal bir şey değil, hastalığınız varsa ayrı tabii ama yoksa doğal değil, doğal olan şey davranışlarınız, yüzünüz vs. kilo almayın bok gibi bir şey avutmayın kendinizi de aq kiloyu verin gitsin zor değil

onur-goknil

şişmanlığa alışabilirsin ama sevemezsin eski bir şişman olarak söylüyorum bunu,hiç bir artısı olmayan hep içinde bir gıpta hissiyle dolaşmanı sağlayan bir şey şişmanlık,o yüzden yok ben şişmanım ama mutluyum vs şeylere asla inanmayın yav he he deyin geçin,sende bırak o elindeki o abur cuburu şişko

cigdem-gunduz

Nedense herkes kilo veridkten sonra ''siz her halinizle siz olduğunuz için mükkemmelsiniz'' edebiyatına başlıyo. Kendini kilolarıyla da seven kimse yok mu cidden?

dylan-duchovny

Sonunda biri şunu söyledi yani. Kadın çocukluğundan beri mutsuzluktan kahrolsun, bütün bu süreç boyunca insanların kendisine değer vermediğini söylesin, sonunda bir şekilde kilo vermeyi/kilo almayı (görüntüsünü düzeltmeyi) başarsın, ondan sonra "Aa, ben aslında değerliymişim." Sen kendine değer vermemişsin ki zaten, kim niye versin?

mrs.ackerman

şuan farkettim evet

okuyombenya

ben de katılıyorum evet

Görüş Bildir