Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gelin Bu Zulme Son Verelim! Sokak Hayvanlarına Yapılan Acımasız Davranışlar Yüreğimizi Sızlattı

-

Ülkemizde hayvan sevgisi gün geçtikçe artıyor. Özellikle sokak hayvanlarına duyduğumuz sevgi ve şefkat duygusuyla onları korumaya özen gösteriyoruz. Tabii bunun yanında bir türlü bilinçlenmek bilmeyen ve sevimli dostlarımıza bilerek ya da bilmeyerek zarar veren insanlar da var...

Geçtiğimiz günlerde de bir gencin başına gelen olaydan sonra sokak hayvanlarına karşı olanlara tepkiler çoğaldı. 

Gelin neler olmuş birlikte bakalım!

13 Eylül'de Bora Bayru isimli gencin köpekler tarafından ısırılmasıyla olaylar başladı.

Bu olaydan sonra Bora'nın annesi Pınar Bayru, "sokak hayvanların yaşam alanının şehirler olmadığını savunan" bir düşünceyle Göktürk Hayvanseverler Derneği'yle birlikte bir çalışma başlatıyor. İlerleyen günlerde ise Eyüp Belediyesi’nin sokak köpeklerini topladığı ortaya çıkıyor. Binlerce köpeğin yasa dışı bir şekilde toplandığından bahsedilirken sosyal medyadaki aktivistler duruma daha fazla seyirci kalmıyor.

Tepkilerden çekinen Eyüp Belediyesi, sosyal medyadan iletişime geçiyor. Hayvanlar için uygulanan yöntemleri açıklayan paylaşımlarda bulunuyor:

Basın açıklaması da bu şekilde:

Ve sonra bir kampanya başlatıyor: Seviyorsan sahiplen!

Bu kampanya daha fazla tepkileri arttırıyor. Bir Instagram hesabı açılarak belediyenin köpekleri ormana bıraktığı gözler önüne seriliyor!

Sosyal medyada farklı hesaplar da paylaşımlarda bulunuyor!

“Şimdi için rahat mı? Sokağında değilim!”

Ve 29 Ekim’de yüzlerce kişi sokak hayvanlarının sesi olmak için Eyüp Belediyesi önünde toplandı.

Peki siz neler yapabilirsiniz?

Eyüp Belediyesi’nin ormana terk ettiği köpekler için hayvanlar_olmadan_asla isimli Instagram kullanıcısı her gece ormana et bırakıyor. Kendisine Instagram’dan destek olabilirsiniz. (Harcamalarını da görsellerle paylaşıyor.) 

Otobana atılmış köpeklere bakmak için otoban besleyicileri, barınaktakilerin beslenme ve bakımlarını kontrol etmek için barınak melekleri ve ormana atılmış köpeklerle ilgilenmek için de Kuzey Ormanları Grubu kurulmuş durumda. Bunların yanında ise ülkemizde pek çok grup, dernek de sokak hayvanlarına yardım ediyor:

Derneklere üye olarak siz de sokak hayvanlarına yardım edebilirsiniz ve en önemlisi de aldığınız hayvanları sıkıldıktan sonra sokağa bırakmayabilirsiniz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
iblis_35

sigara ve alkol kullanan biriyim ve sigarayı azaltıp mama parası ayırmaya basladım ve her ay bı cuval mama alıp sokak hayvanlarına verıyorum arabamın bagajında mama su ve karton su bardagı koymaya basladım ılla eve alıp bakmak zorunda degılız herkes bu konuda bıseyler yapabılse zaten ac kalma gıbı bır olasılığı kalmaz mıllet evıne alıp tek bı kedı yada kopeğe sacma sapan masraflar edecegıne bu sekılde fazlaca sokak hayvanına sahıp cıkıp bakımını yapabılırler bence

hipergrafi

Anlamıyorum bu hayvanseverlerdeki butün sokak hayvanlarını sahiplendirme hevesini. Butün internet masum masum bakan kedi köpek fotorafları ile dolu "Sıcak bir yuva bekliyor!!" Yahu belki o hayvan kış soğuğunda üşümek, psikopat insanlar tarafından zulme uğramak gibi konular haricinde sokakta özgür sekilde mutlu? Dengeli şekilde beslenmeleri için bir şeyler yapsak, kışın da donmamaları için gereken neyse yapsak yetmezmi. Sokaktaki her hayvanı alıp geçici olarak kendi evine yada barınağa tıkıp sahiplendirmek için kendini paralamaya gerek varmı gerçekten? Bide bu Allah aşkına ne yaptınız siz bu kedilere. Nerede benim çocukluğumun ince zarif güzel kedileri, nerede son yıllarda türeyen yerinden kıpırdayamayan yağ tulumları. Bence biraz fare kovalamaya ihtiyaçları var bu hayvanların.

melisa-oney

birşeyler yapmak iştiyorum eminim ki babam buna izin vermeyecektir bir kedi sahiplenmeme bile izin vermiyor

hipergrafi

Bir şeyler yapmak için kediyi evine sokman şart değil. Kapına bi tas su koy, kara kışın ortasında apartmanına sığınan kedilere bi süre sabret, yemek artıklarını çöpe atmak yerine onlara ikram et, sebepsizce gelip yanına sokulduklarında istedikleri sevgiyi ver yeter.

futursuz

YAŞAM ALANLARIMIZ ONLARA AİTTİ! ONLARA GÖZ KULAK OLMAK ZORUNDAYIZ!

iamnotsuperman

Sokak hayvanların yaşam alanı şehirler değilmiş...Lan dalyarak, götünü yaydığın yerde eskiden ne vardı amk...

Başlıklar

Instagramet
Görüş Bildir