Gelenekler Modern Dünyayla İç İçe: Süper Marketten Alışveriş Yapan Afrikalı Kabile Kadını

-

Dünya baskın ideolojilerin ve kültürlerin tekelinde tektipleşiyor. Hemen hemen her ülkede aynı fast food zincirlerini, süper marketleri ve bu marketlerde de aynı ürünleri görebilirsiniz.

Fakat bazı halklar geleneklerine tutunmaya devam ediyor. Hızla modernleşen dünyada işte böyle görüntüler ortaya çıkıyor.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

İsveçli fotoğrafçı Bjorn Persson, Namibya'da bir süper marketten alışveriş yaparken, kabile üyesi bir kadınla karşılaşınca oldukça şaşırdı.

Genç kadını fotoğraflamasıyla başlayan süreç, genç kadının kabilesinde son buldu.

Bu genç kadın Namibya ve Angola'nın bazı bölgelerine yayılmış olan Himba kabilesinin bir üyesi olarak hala kabilesiyle beraber yaşıyor.

Himba kabilesi geniş bir alana yayılmış durumda; kabile geleneğine uygun yaşayanlar az olsa da, kökeni bu kabileye dayanan insanlar oldukça fazla.

Afrika'daki bu kabile genel olarak içe dönük bir hayat tarzına sahip olsa da, insanları ara sıra deterjan, un, yağ gibi temel malzemeleri satın almak için şehre karışıyorlar.

Kabilelerinden ayrılıp şehre gittiklerinde de giyimlerini, tarzlarını değiştirmiyorlar. Fotoğrafçının belirttiğine göre de, bu görüntü şehirliler tarafından tuhaf karşılanmıyor.

Yani Himba kabilesinin insanları oldukları gibi şehirde geziyorlar ve kimse dönüp bakmıyor.

Afrika'da kabile yaşamı oldukça azalmış durumda, olanlar da genelde turistlerin ilgisini çekmek için minik bir mizansen şeklinde geleneksel kıyafetlerini giyip, ritüellerini gösteriyorlar.

Fakat Himba kabilesi, bunlardan farklı olarak, geleneklerine gerçekten bağlı bir yaşam sürüyor. Turistler için değil; sevdikleri, alıştıkları ve güzel buldukları için giyimlerini ve evlerini değiştirmiyorlar.

Genelde hayvancılıkla geçiniyorlar. Fakat her geçen gün geçim sıkıntısı daha da artıyor. İnsanlar kabilelerinden ayrılıp diğer ülkelere mülteci oluyorlar.

Kıyafetlerinin çoğu keçi derisinden; tamamen kendi üretimleri!

Ciltlerine ve saçlarına da güneşten korunmak için özel bir kil karışımı sürüyorlar. Doğal bir rasta gibi saçları, güneş kremiyle kaplanmış gibi sağlıklı tenleri var.

Şu an Himba kabilesinin nüfusu 50,000 civarında tahmin ediliyor. Yarı göçebe olarak yaşayan bu kabile, kendi dilini konuşuyor.

Kabile içinde iş dağılımı da biraz ilginç; erkekler genelde hayvanların başında çoban olarak kalırken, kadınlar daha çok dış dünyaya yönelik işleri yapıyorlar. Alışveriş, su taşıma gibi...

Maalesef 80'lerde gerçekleşen kuraklıktan dolayı Himba kabilesi hayvanlarının yani tek geçim kaynaklarının neredeyse %90'ını kaybetti. O zamandan beri durum pek iç açıcı değil.

İnsani yarım dernekleri son 10 yıldır Himba kabilesiyle beraber çalışıyor ve yaşam standartlarının yükseltilmesi, kültürün ve toprakların korunması yönünde kampanyalar düzenliyorlar.

Batı ülkeleri tarafından kar amaçlı sürekli devam eden baraj gibi projeler maalesef Himba kabilesinin doğal yaşam alanını yok etmek üzere...

Umuyoruz ki Himba kabilesi, değişen dünyanın getirdikleri ve dayattıklarıyla beraber kültürlerini ve topraklarını kaybetmezler...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli.unsal2

Dayı hayırlısı be gülüm demiş....

will-greenberg

Yalnız dayı iyi çekiyor :D

kutsal-kase

dedeme bak be nasıl yasadıgı nerde oldugu onemlı deıgl genede tutturuyor hey masallah :)

miss-simpson

parayı nereden buluyorlarmış

ayca-balkaya

turistlerden

sosyopat-tate

Şu gizli olan fotoğrafı teyzenin memeleri dedemin çorabına dönmüş diye mi gizlediniz? :D

coolknd

Aynen :D

Görüş Bildir