Geçmişte Yaşamış ve Soyu Tükenmiş Olduğu İçin Üzülmemeniz Gereken 10 Canlı Türü

41PAYLAŞIM

Dünya tarih boyunca pek çok farklı ve devasa canlı türlerine ev sahipliği yaptı. Öyle canlılar vardı ki şu an nesli tükendiği için kendimizi şanslı hissedebiliriz. Peki bu canlılar hangileriydi? Gelin beraber bakalım…

10. Gigantopithecus. Yaşamış en büyük maymundur. Boyu 3 metre, ağırlığı 500 kilogramdır. Otobur olmasına rağmen günümüzde yaşıyor olsaydı bu dev ile hiçte karşılaşmak istemezdik.

9. Daeodon. At ve develeri kolaylıkla avlayabilen, 1 ton ağırlığında dev etobur domuz. Eti ve kemiği bir ısırışta parçalayabilen mükemmel bir avcıydı.

8. Dunkleosteus Terrelli. Zırhlı kafası, 10 metre uzunluğu ve 5.000 newton güç uygulayabildiği çenesiyle denizde yüzerken bacaklarınızın denk gelmek istemeyeceği türde bir balıkçık.

7. Arctodus Simus. Günümüzde yaşayan tüm ayılardan 2 kat daha büyük. 4 metreyi geçen boyu ve devasa pençeleriyle, bizonları kuş gibi avlayabilen bu ayı türü günümüzde yaşasaydı şüphesiz bulunduğu bölgenin kralı olurdu.

6. Titanoboa Cerrejonensis. Ana besinlerinden birinin timsah olan bir canlı düşünün. İşte o canlı Titanoboa. 1100 Kg ağırlık ve 13 metreden fazla uzunlukla bu minik yılan, yaşadığı dönemin en korkunç canlılarının başında geliyordu.

5. Beelzebufo Ampinga. Yavru dinazorlarla beslenen, 40 cm uzunluğunda, 4 kilo ağırlığında çok saldırgan bir kurbağ. Günümüzde yaşayan kurbağlar yanında devede kulak kalıyor. Büyük diliyle ağzına sığabilen her şeyi avlayarak beslenirdi.

4. Arthropleura. Ormanda uyurken üzerinize 30 çift bacağı olan, 2 metrelik bir kırkayağın tırmandığını düşünün. Güçlü çenesiyle vücudunuza verebileceği zararı hayal bile edemezdik.

3. Archelon İschyros. Kaplumbağalar sevimli canlılar değil mi? İnanın bu türü hiç sevimli değil. Çünkü iki ton ağırlığında ve araba boyutunda…Üstelik bir etobur! Çengelli çenesiyle bulduğu her şeyi ama her şeyi yiyen devasa bir kaplumbağa.

2. Sarcosuchus İmperator. Sadece çenesi bir insan boyutunda. Bu 14 metrelik canavar timsahın menüsünde ne var dersiniz? Dinazorlar…

1. Brontornis. Bugüne kadar yaşamış en büyük etçil kuş türü. Devasa pençeleri ve inanılmaz güçlü gagasıyla, zırhlı ve küçük araba boyutlarındaki avlarını kolaylıkla öldürebiliyorlardı. 3 Metre boy ve 400 kg ağırlığı ile gökyüzünde böylesine bir kuş görmek pek istemeyeceğimiz bir an olurdu.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Isırmasıyla ve Sokmasıyla İnsanları Ağlatarak Kıvrandıran 15 Canlı Türü - onedio.com
Isırmasıyla ve Sokmasıyla İnsanları Ağlatarak Kıvrandıran 15 Canlı Türü - onedio.com
Gerçekten Var Olduğuna İnanamayacağınız Nadir Bulunan Hayvanlar - onedio.com
Gerçekten Var Olduğuna İnanamayacağınız Nadir Bulunan Hayvanlar - onedio.com
Ülkemizde Yaşadığına İnanamayacağınız 10 Hayvan Türü - onedio.com
Ülkemizde Yaşadığına İnanamayacağınız 10 Hayvan Türü - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nesibe-tahir

Adem babamıza çok acıdım. 😟

salih-uner

Hiçbiri insandan korkutucu değil yaşasalardı insanoğlu tüketirdi zaten nesillerini şuan yaptığı gibi

kaderinsillesi

Ark survival evolved oynayacağız değil mi ? (Sırf şuna yorum yapmak için hesap açtım.)

melikk

Sevgili onedio.com, bu tarz ilginç içerikleri seviyoruz. Ancak belli ki arkadaşımız biraz genç ve "KURBAĞA" ile "DİNOZOR" nasıl yazılır bilmiyor. Bu nedenle içerikleri yayınlamadan önce bir kontrol etseniz fena olmaz. Bu içeriği okuyan genç arkadaşlarımız yanlış bilgi sahibi olabilir.

eexorciist

sonuncuyu gökyüzünde göremezsin uçamayan terör kuşu kanatlarından da belli zaten

birinci-tekil-birey

Kuşun her yeri heybet de kanatlar göstermelik gerçekten :)

Görüş Bildir