Geceleri İzlerken Yataktan Bile Çıkamadığınız Korku Filmlerinin Ardındaki Sır Perdelerini Sizin İçin Aralıyoruz

3PAYLAŞIM

Vay be ne detaylar varmış.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/alliehayes/horr...

1. Freddy Krueger'ın Elm Sokağı Kâbusu filmindeki süveterinin rengi bilerek o şekilde ayarlanmıştı.

Wes Craven okuduğu bilimsel kitapta, 'Kırmızı ve yeşil bir araya geldiğinde insan gözünün seçebildiği en zor rengi oluşturur.'  yazdığı için süveteri kırmızı ve yeşil olarak kendisi seçmiş ve Freddy karakterine rahatsız edici bir hava katmak istemiş.

2. Lupita Nyong'o Biz isimli filmde karakterine o kadar içine almış ki çıkardığı sesler ve yaptığı mimikler yardımcı oyuncuları bile korkutmuş.

Oyuncu arkadaşı Shadidi Wright Joseph verdiği bir röportajda onun sürekli çekim aralarında bile rolün içinde olup arkadaşlarıyla konuşmadığını ve Akademi Ödülleri'ne aday gösterilmediği için aşırı sinirlendiğini belirtmiştir.

3. 'E.T' filmi asıl olarak korku filmi olarak planlanmış hatta bunu için Teksas Katliamı filmi yönetmeni Tobe Hooper ile anlaşılmıştır.

Kötü Ruh'ta da, proje ilk olarak 'Night Skies' adını almış ve Spielberg'ün Üçüncü Türden Yakınlaşmalar filminden esinlenerek yapılmıştır. Bunun yanı sıra Kutsal Hazine Avcıları filminin çekimleri devam ederken, Spielberg Melisa Mathinson'ın senaryosundan etkilenerek kurguyu biraz daha yumuşatmıştır. Nihayetinde filmin adı Kötü Ruh olmuş ve yönetmende Tobe Hooper olarak kalmıştır.

4. 1973 yapımı olan Şeytan filminin setinde oyuncular filmden daha çok korku dolu anlar yaşamış.

Yönetmen koltuğunda bulunan William Friedkin, sette oyuncuları korkutmak ve rahatsız etmek için bir sürü taktik kullanmış. Oyuncuları korkutmak için arka planda sürekli gerilim müzikleri çalarken gerçek korku anını yakalamak içinse olur olmadık zamanlarda silah atışları yapılıyormuş.

5. Jennifer Lawrance Anne filmi çekimlerinde çok karanlık bir yere gitmiş ve çadır kurmuş. Bunu yaparak karanlıkta olup işler kötü gittiğinde geri çekilmeyerek mutluluğu kazanabileceğini anlamış.

Lawrance konuşmasında '' O kadar küçük bir yerdeydim ki Kardashianları oraya getirmem gerekiyordu, tabiki kişi olarak değil.'' diye bahsediyor ve ekliyor ''Bu sahneyi yapmam gerekiyordu, bu kadar karanlık bir yerde daha önce hiç bulunmamıştım ve çekimden birkaç gün önce kendi kendimi korkutmaya başladım. Resmen bir çadıra ihtiyacım var, daha fazlasına gerek yok ve birde Kardashianları izleyebileceğim bir bilgisayar gerekli diye düşünüyordum.''

6. Patrick Wilson ve ekibi Korku Seansı 2 çekimi esnasında perili bir perde tarafından korkutulmuşlar.

Wilson olayı ''Salonun ortasında şiddetli bir şekilde sallanan bir perde vardı, işin tuhaf kısmı ne bir havalandırma ne de pencere açıktı. Bu çok ama çok tuhaf bir olay çünkü etraftaki hiçbir şey ne hareket ediyor ne de oynuyordu. Hiçbir rüzgar sesi bile duymuyorsunuz ama perdenin sallanmasını izliyorsunuz. Bu gerçekten aşırı tuhaftı.'' şeklinde anlatmış. Sonunda işler gittikçe tuhaflaşınca, bir rahip gelip o alandaki kötü enerjiden kurtulmaları gerektiğini söylemiş.

7. Şeytan Çarpması filmindeki hayaletleri 'Pearl Jam' grubu hayranıymış.

Aktris Jennifer Carpenter'ın anlattığına göre sette uyumaya gittiğinde radyo iki üç kez açılp şarkı çalmaya başlıyormuş. Onu en çok korkutan an şiddetli bir şekilde çalan Pearl Jam'den 'Alive' şarkısı olmuş. Rol arkadaşı Laura Linney'de sette kendi kendine açılıp kapanan bir televizyondan aynı şekilde korkuyormuş.

8. Sissy Spacek kendini 'Carrie'deki rolüne o kadar adamış ki filmde kanlar içinde kaldığı sahneden sonra rolünü devam ettirmek için üzerini temizlemeyip o şekilde üç gün uyumuş.

P.J Soles bir konuşmasında ''Culver'da MGM Stüdyolarında çekilen bir fragman vardı ve üç gün boyunca o şekilde uyumuştu. Ona bu şekilde yapışkan ve rahatsız edici bir şeyle uyuduğu için inanılmaz olduğunu söyledim. O da bana sahnelerin uymasının gerekli olduğunu ve bunun için böyle uyumak istediğini söyledi.'' demiştir.

9. Şeker Adamın Laneti çekimlerinde Tony Tod gerçek arıları ağzında tutmuş ve her bir arı sokması için ekstra 1000$ almak üzere anlaşma yapmıştır.

Yönetmen Bernard Rose her çekim sonrasında arıları vakumlayıp, bir kutuda saklayıp giyinme odasında tuttuklarını belirtmiş ve boğazına inmemesi için Tony'nin ağzında bir aparat olduğunu ayrıca onun çok cesaretli olduğunu söylemiştir. Hepimizin merak ettiği soruya gelecek olursak Tony film boyunca tam 23 kez arılar tarafından sokulmuş.

10. Tobey McGuire ve Kirsten Dunst ikilisi Son Durak 1 filminin baş rollleriyken yerlerini Devon Sawa ve Ali Larter'a bırakmışlardır.

Bu tanıdık ikili 2002 yılında da Örümcek Adam'da baş rol olarak boy göstermişlerdir.

11. Alex Wolff Ayin filminin sınıf sahnesinde kafasını sıraya vurarak gerçek anlamda burnunu kırmak istediğini söylese de yönetmen Ari Aster bu teklifi tabiki kabul etmemiş.

Alex, ''Ari'ye sahne geldiğinde burnumu gerçek bir sıraya vurabilirim.'' demiş. Ari de '' Teşekkür ederim, seni seviyorum ama bunu yapamayız. Üst kısmı köpükle kaplanmış olan yumuşak bir masaya vuracaksın'' diyerek onu uyarmış. Fakat Alex'in anlattığına göre çarpma anından sonra sesi kısılmış her yer dizlerine kadar kan olmuş. Çünkü burnunu sandalyeye çarpmış. Kolunu dahi oynatamazken sahne boyunca burnu da şişmeye devam etmiş.

12. Ana karakterin temel özelliklerinin gelişimi sağlanması için, çoğu filmin aksine Amerikan Sapığı'nda lüks markalar cinayet sahnelerinde kendi ürünlerinin kullanılmasına izin vermemişlerdir.

Bunun bir örneği olarak Rolex, ana karakter olan Christian Bale'in oynadığı Patrick Batman haricindekilere marka gösterimini yasaklamıştır. Kitaptan uyarlanan bu filmde, kitapta ikonik olan 'Rolex'ime dokunma.' cümlesi 'Saatime dokunma.' olarak değiştirilmiştir.

13. 'The Babadook' filmindeki baş karakter Lon Chaneys'in unutulmuş filmi olan 'London After Midnight'tan esinlenilmiştir.

Yazar ve yönetmen olan Jennifer Kent, uzun şapkalı gay ikonu üzerinde durmuş ve karakterden çok etkilenmiştir.

Bunlara da göz atabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bianb

Korku seansın da şunu da söyleyeyim Vera Farmiga seneryo yu evine sokmuyor muş kötü ruh gelir düşüncesiyle yanlış hatırlamıyorsam psikolojik destek bile görmüş

Görüş Bildir