Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gece Bir Anda Uyandığınız Tatlı Uykunuza Dönmenizi Kolaylaştıracak 2 Püf Nokta

-

Eğer siz de gecenin bir yarısı aniden uyanıp, sonrasında tatlı uykunuza geri dönmek isteyip bir türlü başaramıyorsanız, Unilad'den derlediğimiz bu taktiklerle uykuya dönmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/science/the-two-...

Uykunuz olduğunu biliyorsunuz ama gözleriniz bir türlü kapanıp da uykuya dalamıyorsunuz değil mi?

Mesela 5 yaşında çocuğu olan bir komşunuz varsa, gece gelen ani bir sesle uyanıp o tatlı uykunuza bir türlü dönemediğiniz birçok gece olmuştur. Bazen dışarıdan gelen herhangi bir ses ya da rahatsız edici bir etki olmasa da yaşayabilirsiniz bu durumu.

Uyku uzmanı ve The Power of When'in yazarı Michael Breus, bu sorunun üstesinden gelmenizi sağlayacak 2 ipucu paylaştı.

Dr. Breus'a göre, ilk olarak kaçınmanız gereken şey -eğer gerçekten tuvalete gitme ihtiyacınız yoksa- tuvalete gitmeyin. Bu uykunuzun iyice kaçmasına neden olacaktır.

Oturma pozisyonuna geçtiğinizde ya da ayağa kalktığınızda kalp atışlarınız hızlanır ve tekrar uykuya geçebilmeniz için kalp atışlarınızın tekrar yavaşlaması gerekir.

Tuvalete gitmek için ya da tatlı gece kaçamakları için yataktan çıkmanız sadece kalp atışınızı hızlandıracak ve mışıl mışıl uyumanızı daha da zorlaştıracaktır.

Kaçınmanız gereken diğer bir nokta da, zamanla ilgili herhangi bir şeye bakmak. Bu demek oluyor ki, saat ya da muhtemelen en zoru olan telefonlarımızla ilgilenmemeliyiz.

Breus, insanlar saatle ilgilenmeye başladığı zaman yeterince uyuyamayıp, sabah uykusuz uyanacağı korkusuna kapılmaya başladığını bu yüzden de uykuya geri dönmekte zorlandıklarını söylüyor.

Beklenmedik bir şekilde uyandığımızda, insani bir dürtü olarak yaptığımız ilk şey saati kontrol etmek olsa da, gerginlik ve endişeden kaçınmak için bunu yapmamaya özen göstermemiz gerekiyor.

Uyanmamıza kaç saat kaldığını hesaplayarak, uykuya dönmeyi neredeyse imkansız hale getiriyoruz aslında.

Sonuç olarak bu iki adımı başarıp, zaman kısıtlamalarınızdan zihninizi temizlerseniz, tatlı uykunuza geri döneceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kenanelmaogullari

ben 10 ile 12 saat arasi uyuyorum hergun

Gizli Kullanıcı

dostça bir önerim olcak bence daha az uyuyun çünkü yararlı değil. :)

nankurunaisaa

o uyku kaçtı mı kaçıyor bi kere ne yaparsan yap boş yani

--heisenberg--

Saat olayı saçma bence. Şahsen ben alarma 10 dk. kala uyanmış olsam bile, "İyi bari, alarma daha 10 dk. varmış." deyip daha bi huzurlu uyuyorum. :D

aynelhayat21

saat dört ve az önce uyandım dahada yatamıyorum kalktım onediodayım -,-

Görüş Bildir