Gebelik Döneminde Kesinlikle Uzak Durmanız Gereken 13 Yiyecek

-

Gebelik döneminde neredeyse her şeye mümkün olduğunca dikkat etmek ve yeni bir hayat düzenine alışmak gerekir. Zararlı olan ve hatta zararlı olduğuna dair şüphe duyulan yiyeceklerden uzak durulduğu gibi, tırnaklara sürülen oje ve saç boyasına kadar ince bir dikkat gerekmektedir. Ancak tüm bunların yanı sıra 9 ay boyunca uzak durulması gereken yiyeceklerde bulunuyor. Gebelik döneminde yenmemesi gereken o 13 yiyecek ise şunlardır:

1. Pişmemiş Yumurta

Gebelik döneminde salmonella denilen bakteriler çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Bu tür bakteriler ise gebe olan kişide ishalle sonuçlanmaktadır. Hatta salmonella bakterileri gıda zehirlenmelerine yol açabilmektedir.. Bu nedenle gebelik döneminde çok pişmiş yumurtaların tercih edilmesi gerekir.

2. Patates Kızartması

Patates kızartması ve patates cipsi gibi kansere neden olan akrilamid maddesini içeren gıdaları gebe ya da emziren kadınların yememesi önerilmemektedir. Önerilmemesinin sebebi ise akrilamid maddesinin karbonhidrat ve aminoasitlerin yüksek ısıda kimyasal reaksiyona girmesinden oluşması ve bu reaksiyonun sinir sistemine hasar vermesidir. Fakat bunun yanı sıra; patates kızartması, fırında patates ve cipsi saymazsak, patatesin emziren ya da gebe olan kadınlara faydası vardır ve sağlıklıdır.

3. Karaciğer

Karaciğer, içerisinde yüksek miktarda A vitamini içermektedir. Gebelik döneminde bu çok sağlıklı değildir. Bu nedenle gebelere kesinlikle karaciğer önerilmemektedir.

4. Çiğ Et ve Az Pişmiş Et

Çiğ et ya da az pişmiş et gebelik döneminde tüketilmemelidir. Çünkü az pişmiş ya da çiğ halde olan ette toksoplazma riski bulunmaktadır. Düşüğe ve doğum kusurlarına neden olabilir. Gebelik döneminde tavukları, hiç pembelik kalmayana kadar pişirmeniz, dondurulmuş etleri iyi bir şekilde çözülmeden pişirmemeniz, sosis, salam ve pastırma gibi etlerden de uzak durmanız gerekmektedir.

5. Deniz Ürünleri

Midye, karides, istiridye gibi çiğ ve az pişmiş kabuklu deniz ürünlerinin gebelik sürecinde yenmemesi önerilir. Nedeni ise çiğ deniz ürünleri de salmonella sebebi ile zehirlenmeye neden olabilir.

6. Soya Sosu

Soya sosu vb. ürünleri gebelik dönemimde kullanılmamalıdır. Genetiği ile oynandığı için sizin ve bebeğinizin sağlığına zararlı olabilir.

7. Pasta ve Şekerli Pastane Ürünleri

Pasta ve şekerli pastane ürünlerine ek olarak reçel, marmelat gibi aşırı derece de şeker içeren yiyecekler gebelikte zararlıdır. Bunun yanı sıra paketlenmiş hazır gıdalardan da uzak durulması gerekir.

8. Bitki Çayları

Bitki çayları bilinçli kullanıldığı takdirde şifalı olurken, tavsiye üzerine veya bilinçsiz bir şekilde tüketildiğinde yararından daha fazla zarar getirebilir. Gebelerde ise bu durum daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Rahim kasılmalarını başlatabilmekte veya doğum anomalilerine sebep olabilmektedir. Bitki çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

9. Alkol Kullanımı

Genel olarak gebelikte alkol kullanımının ciddi sonuçları olabilir. Kullanılması kesinlikle yasaktır.

10. Kafein

Kafeinin fazla tüketimi gebelikte bazı sorunlara neden olabilir.

11. Küflü ve Pastörize Edilmemiş Ürünler

Küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler gebelerin uzak durması, yememesi gereken yiyeceklerden birisidir. Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde ya da bazı ev yapımı olan peynirlerde ise düşük, erken doğum ya da doğum kusurlarına yol açan bir bakteri mevcuttur. Ayrıca sütünüzü de kesinlikle çiğ olarak tüketmemelisiniz.

12. Sebzeler

Gebelik döneminde olsun veya olmasın sebzelerinizi sirkeli suda çok iyi bir şekilde yıkamalısınız. İyi yıkanmamış sebzelerdeki bakteriler  ise gebelik döneminde tehlike sonuçlar doğurabilir.

13. Sakatat

Sakatatlardan gebelik süresince kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü bakteriye en açık olan yiyeceklerden birisidir. Kokoreç, beyin, suşi ve benzerlerini kesinlikle tüketmemelisiniz.

14. Anne olmaya hazırlanmak, dünyada bir mucizeye tanıklık etmek demektir.

Gebelik öncesi, gebelik, doğum sonrası ve bebek bakımıyla ilgili tüm merak ettiğiniz içerikler gebe.com da.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
brtndp2008

Yiyecek birşey kalmamış?

Görüş Bildir