Gaziantep'te 2 Polisin Şehit Olduğu Terör Saldırısıyla İlgili Yayın Yasağı Getirildi

171PAYLAŞIM

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü binası önünde bugün saat 09.30 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Ardından silah sesleri duyulurken, bölgeye çok sayıda ambulans sevkedildi. Saldırıda 2 polis hayatını kaybederken, 18'i polis 22 kişi yaralandı. Saldırıyla ilgili olarak Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı yayın yasağı getirdi.

Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Vergi Dairesi, Kamil Ocak Stadyumu ile iş merkezlerinin ve birçok etkinliğin gerçekleştirildiği Demokrasi Meydanı’nın bulunduğu bölgede yer alan Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü ek binasının bulunduğu yolda saat 09.20’de patlama meydana geldi.

1 Mayıs nedeniyle çevresi bariyerle kapatılmış olan Emniyet Müdürlüğü önündeki bölgeye iddiaya göre iki araç barikatı aşarak girdi. İlk anda otomatik silahla ateş açan kişiler, polislerin karşılık vermesinin ardından kaçarken, peşinden gelen ikinci araçtaki bomba infilak ettirildi. Emniyet Müdürlüğü binasına yaklaşık 10 metre mesafede meydana gelen patlamanın yaşandığı yere çok sayıda sağlık, kurtarma ile zırhlı polis ekibi sevk edildi.

Gaziantep Valiliği'nden açıklama: Saldırıda 1 polis şehit oldu, 19 polis, 4 sivil yaralandı

Gaziantep Valiliği yaşanan olayın ardından yaptığı açıklamada "İl Emniyet Müdürlüğü binasının da bulunduğu 36004 nolu cadde üzerinde bomba yüklü bir araç infilak ettirilmiştir. Saldırıda 1 polis memurumuz şehit olurken, 19 polis ve 4 sivil vatandaşımız yaralanmıştır." dedi.

Yaralı polis hayatını kaybetti

Gaziantep’te bu sabah düzenlenen saldırıda yaralanarak hastaneye kaldırılan polislerden biri daha kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Böylece saldırıda yaşamını yitiren polislerin sayısı 2’ye yükselirken, 18’i polis 22 kişinin tedavisi ise sürüyor.

Sahte 112 ambulans uyarısı

zete.com

Patlamanın ardından bölgeye sevk edilen ekiplere polis telsizlerinden sahte 112 ambulansı ile Emniyet Müdürlüğü önüne gelineceği istihbaratı alınarak ekiplerin bu konuda duyarlı olması istendi.

Beyaz araç aranıyor

Polis, patlamanın ardından olay yerinden kaçan ve çıkan çatışmada camlarının kırıldığı belirtilen beyaz renkli bir aracı da aramaya başladı. Polis telsizlerinden geçilen anonslarda sık sık plakası belirlenemeyen beyaz renkli hafif ticari araca duyarlı olunması ve yakalanması konusunda uyarılarda bulunuldu.

1 Mayıs kutlamaları iptal edildi

Patlamanın ardından kentte bugün yapılacak olan 1 Mayıs kutlamaları da iptal edildi. Sendikalar, STK’lar ve siyasi partiler patlamanın ardından tüm üyeleri SMS mesajı ile uyararak kutlamaların saldırıan dolayı iptal edildiğini duyurdu.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde yaşanan saldırı anı güvenlik kameralarına yansıdı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, emniyet binası önünde oluşan büyük alev topu dikkat çekiyor.

Yayın yasağı getirildi

Saldırıyla ilgili olarak Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı yayın yasağı getirdi. Başsavcılık yasak kararının 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından alındığı belirtilerek şöyle denildi:

"01.05.2016 Tarihinde ilimiz Şehitkamil İlçesi İncilipınar Mahallesi 4 nolu cadde üzerinde gerçekleştirilen bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi olayı hakkında Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 01.05.2016 tarih ve 2016/2926 D.İş. sayılı kararı ile 5187 Sayılı Yasanın 3/2 maddesi uyarınca “yazılı, görsel ve internet medyasında, sosyal medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve buna benzer yayın yapılmasının yasaklanmasına" karar verilmiştir."

Ajanslar

Dio İçerik Altı Banner
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir